| Bariel a întrebat:

Salut, tocmai acum jumatate de ora mi s-a intamplat ceva nasol. Tocmai ce sunt la tara, intr-un sat de munte nu prea populat si de plictiseala am intrat pe un site "random chat" ca sa fac troll ciudatilor si perversilor. Am dat de un tip escroc, habar nu am de ce nationalitate e, am vorbit cu el in engleza si in timp ce imi faceam treaba tocmai ce vad ca imi scrie numele satului si nr casei in care stau, apoi incepe sa ma ameninte ca vine dupa mine. Ei bine eu stiu de ip tracing, dar in cazul asta iti gaseste doar adresa interenet providerul ui. Cum naiba e posibil sa mi gaseasca adresa exacta? Stiam ca doar politia poate face asta, si nici ei cu asa acuratete. Acum am de gand sa stau toata noaptea treaz...

Răspuns Câştigător
| Nedelcu_Cristian_2001 a răspuns:

Depinde de acel site, cu anumite pluginuri implementate sau scripturi incorporate
Site ul si asa iti stocheaza din date, insa daca ai ceva skill uri poti intra destul de usor intr-un server de host, mai ales daca este low price si cu securitate redusa, din ce ai descris tu acolo, greu de crezut ca o sa vine de cine stie unde doar ca sa te raneasca pe tine
Dar hei poate ca asta e un semn sa nu mai faci troll,, ciudatilor,, nu cred ca trebuie sa iti tin eu lectii de bune maniere, dar oricat de ciudati pot fi unii tot nu merita sa fie batjocoriti si sa se rada pe seama lor
Concluzie, stai linistit ca nu o sa ti se intamle nimichappy

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai fost pe telefon, atunci ti a citit GPS-ul.

| steauakabri a răspuns:

Ti-a dat vreun link sau ceva ca sa intri pe el?

| minrest a răspuns:

Stai putin! Nu e asa simplu, sa mergi peste un om acasa, este scump, ia timp mult, tu oricum esti aparat de lege, ce, crezi ca sef al mafiei, sa isi permita sa te omoare din nu stiu ce tara, ca l-ai contrazis pe net? Nu ai nici cel mai mic motiv de ingrijorare. Multi iti stiu adresa, poate unii ti-ar vrea raul, dar nu au ce sa iti faca.

| minrest a răspuns:

Politia poate face asta, da, dar cineva a intrat in programul lor fara drept; dar mai mult nu are ce iti face.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Eu cred ca tu ai chef sa trollezi si aici, nu doar pe chat.
Majoritatea chaturilor (mirc) au metode de securizare noi, unde utilizatorii nu pot sa-ti vada ip-ul intreg, decat daca respectivul e admin/moderator.
Nu poti afla adresa exacta a cuiva folosind ip-ul daca nu lucrezi direct la o firma de net...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e hacker. e posibil, da mai mult nu are ce sa faca... Insa sa ai grija nu bagi date prea confidentiale, precum card de banca in Pc., te poate urmari. Altceva Nu are ce sa iti faca.
Probabil nici nu va incarca sa te mai urmareasca, o sa se plictiseasca.

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca ti-a dat un link si tu ai apasat pe el, e foarte probabil de acolo.
Daca e dintr-o tara straina, nu cred eu ca vine doar ca sa te sperie pe tine.

| floreadan a răspuns:

Daca ti-a dat un link si tu ai apasat pe el, probabil ca ti-a descoperit locatia.

| doctorandus a răspuns:

Lol. La cate amenintari am primit eu prin internet...

Le-am raportat la Politie, dar nici Politia, nici cei care m-au amenintat n-au facut nimic cu ele. Ma rog, la Politie raman la dosar, in caz ca mi s-ar intampla ceva sa stie pe cine sa ia la intrebari (identitatea capului amenintarilor imi e cunoscuta).

| Nedelcu_Cristian_2001 a răspuns:

Nu "doar poliția poate gasi adresa cuiva", sunt multi oameni care se descurcă mult mai bine decat poliția la treaba asta...