| Ramos a întrebat:

stie cineva ceva de mesajul primit pe telefon de la Java Script ca a fost sancționat cu amendă pentru descărcare sau vizualizarea de conținut piratat

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Java Script nu poate fi sanctionat, fiindca este un fisier text, care contine comenzi (de exemplu vizualizare de pagini in browser.
E ca si cum s-ar da amenda la o carte postala pentru ca acondus cu viteza nepermisa pe autostrada... big grin

2 răspunsuri:
| Vassii a răspuns:

Nu e adevărat, n-au cum sa trimită aia mesaje.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Ramos,

Cel mai probabil mesajul pe care l-ai primit este un mesaj spam fals. Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea dispozitivul protejat este foarte important sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja telefonul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala aplicatii straine sau care vin la recomanadarea unor straini.