| bamse a întrebat:

Avortul: Omucidere sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea este omucidere, din punctele de vedere fizic si juridic, chiar daca nu este incriminat ca infractiune si este permis de legislatia noastra. Sunt categoric impotriva avortului, cu unele exceptii strict limitate: daca sarcina a provenit dintr-un viol si daca sarcina ori nasterea ar pune in pericol grav viata ori sanatatea femeii sau copilul s-ar naste cu grave malformatii fizice ori psihice. Pentru sustinerea pozitiei mele am in vedere atat argumente morale, cat si juridice, mai ales faptul ca un copil are drepturi chiar de la conceptie si dreptul principal al oricarei persoane fizice este dreptul la viata si nimeni n-are dreptul sa ia viata altuia, mai ales a unui nevinovat si in imposibilitate de a se apara. Numai bine!

63 răspunsuri:
| Tsunade99 a răspuns:

Eu zic ca este omucidere. Un copil are dreptul la viata, la fel ca ceilanti. Desi unii nu vad asta ca o problema pentru aia de la viata are prioritate eu asta cred ca este.

| herbalist a răspuns:

Clar omucidere si orice argumente mi s-ar aduce nu imi schimb opinia

| MissDelevingne a răspuns:

"sau nu" nu are ce cauta in discutie...normal ca e omucidere

| Marius151 a răspuns:

Poate fi considerat omucidere, pana la urma din celulele alea iese un om, dar nu stiu ce ar prefera... sa fie adus in lumea asta asa de rea? sa fie lasat singur pe strazi, sa fie batut de o mama care nu il doreste, sa fie gasit la 17 ani mort intr-un sant de la o supradoza? sau sa nu se nasca? desigur ca exista si exceptii. dar merita un inger nenascut cruzimea din lumea noastra?

| Gstefan a răspuns:

Nu este omucidere deoarece fatul nu este considerat om in primele luni de gestatie, este doar o gramada de celule in formare.

| iulia745 a răspuns (pentru Gstefan):

Gresesti, este considerat om inca din prima zi de la fecundare. Conceptia ta "exista" acum cativa ani, dar este total eronata.

| ReiVaN a răspuns:

Omucidere clarstraight face

| Gumitzza5 a răspuns:

Curvele fac avort deci e omucidere.Pentru ca sunt tot fiinte vi si animalele alea cu chip de femei ii omoara.Dc? Pentru ca sunt proaste si niste panaramehappy

| LilyOfTheValley a răspuns:

Omucidere

| Grigoo a răspuns:

Eu cred ca este clar omucidere din punctul meu de vedere, dar din punctul de vedere al oamenilor care nu au suflet este omucidere doar daca este facut dupa 3 luni de sarcina (de parca atunci nu este tot un omulet in burtica)

| Minnie_8038 a răspuns:

Jurnalul unui copil nenascut
"5 octombrie: De astazi începe viata mea. Parintii mei nu stiu înca acest lucru, sunt mai micuta decât semintele unui mar, dar totusi traiesc. Voi fi o fetita cu parul blond si cu ochii albastri. În mine sunt deja înscrise trasaturile de mai târziu, chiar si faptul ca o sa-mi placa florile.

19 octombrie: Sunt unii care spun ca nu sunt o persoana reala, ca doar mama mea exista. Dar sunt o persoana reala, asa cum o farâmitura de pâine este tot pâine. Eu si mamica suntem doua persoane reale.

23 octombrie: Astazi am deschis pentru prima oara gurita. Ei bine, cam peste un an pe fata mea se va asterne zâmbetul. Si mai târziu voi putea sa vorbesc... Si stiu ca primul meu cuvânt va fi: MAMA.

25 octombrie: Inima mea a început sa bata de astazi. Pâna la sfârsitul vietii, în orice clipa se va auzi usor ritmul ei. Dupa multi ani ea va obosi, se va opri si voi muri.

2 noiembrie: Cresc în fiecare zi câte putin. Mânutele si piciorusele mele au început sa se contureze. Dar va trebui sa mai astept mult timp pâna când ma vor ajuta sa ajung în bratele mamei, pâna când voi putea sa vin cu buchetelul de flori în mânute sa-l îmbratisez pe tata.

12 noiembrie: La mâini au început sa-mi apara degetele grasute. Sunt grozav de caraghioase asa mici! O s-o trag pe mama de par cu ele!

20 noiembrie: De-abia astazi medicul i-a spus mamei ca va avea un copil. Ce fericita trebuie sa fie! Te bucuri, mamico?

25 noiembrie: Cred ca mama si tata îmi cauta acum un nume. Dar ei nici macar nu stiu ca sunt fetita. As vrea sa ma cheme Maria. Sunt deja maricica acum.

10 decembrie: Mi-au aparut primele firisoare de par, moi si aurii. Ma întreb ce fel de par are mamica mea.

13 decembrie: Vad! Este totul întunecat în jurul meu, dar când mama ma va aduce pe lume vor fi numai raze de soare si flori, dar mai mult decât orice as vrea s-o vad pe mamica... Cum arati, mamico?

24 decembrie: Oare mamica aude soapta inimii mele? Unii copii se nasc putin bolnavi. Dar inimioara mea este puternica si sanatoasa. Bate mereu: tam-tam, tam-tam. O sa ai o fetita sanatoasa, mamico!

28 decembrie: Astazi parintii mei m-au ucis."

Iar asta... pentru toate fetele tinere ce raman insarcinate si vor sa-si omoare copilul...

http://avortulsicontraceptia.ro/......hirurgical

| SMA a răspuns:

Desigur ca e omucidere, omori o fiinta prin avort.

| DexterKill a răspuns:

Daca avortu e omucidere inseamna ca masturbarea e genocid rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie are 7 copii cu multe probleme de sanatate. E insarcinata cu al 8 lea. O sfatuiti sa faca avort?
Daca da, atunci tocmai l-ati omorat pe Bethoven!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, avortul este crima cea mai mare, pentru ca ucizi un prunc lipsit de aparare si nu ii dai dpretul la viata nici macar pentru o zi. II iei din start sansa lui la mantuire (pentru ca nu primeste botezul).

| DanielaMe a răspuns:

Omucidere.

| zhenkyn a răspuns:

Omucidere

| Ramona87 a răspuns:

Normal ca e...winking ar trebui arestate femeile si ginecologii care fac asa ceva, mai rau ca pe vremea lui ceausescu.

| Ramona87 a răspuns:

O sa caut eventual niste raspunsuri pe formumuri sa vedeti ce parere au anumite femeie despre avort, niste adevarate...oh go on nici nu le pot numi

| di3tri a răspuns:

@InfraverdePosedata in primul rand mi se pare de prost gust felul in care vorbesti... da un pic dovada de feminitate happy. Daca o femeie este violata si ramane insarcinata este o crima sa faca avort? Daca nu poti iubi ce vei aduce pe lume... Mai bine avort decat o viata adusa pe lume de care iti bati joc mai tarziu. Ca sa nu mai vorbim despre recoltarea de celule STEM.

Mi se pare incredibil cu cata vulgaritate incearca unii oameni sa isi impuna opinia.

| RoxXxiIi a răspuns:

Da! Clar este! Chiar daca am citit mai jos cum spun uni ca copilul nu era format' sau asa. Avortul ar trebui sa fie interzis!

| Ad3yana a răspuns:

Omucidere

| tibicom a răspuns:

Omucidere

| RonnieR a răspuns:

Parerea mea. Zic eu ca este omucidere. De ce sa avortezi un copil care are tot dreptul la viata ca noi toti? Ar trebui sa fii un monstru la propriu ca sa ajungi sa avortezi un copil. Multi nu isi dau seama dar avortatul este pur si simplu o crima. Eu asa gandesc. Ar trebui sa fie chiar interzis dar la oamenii nostri de sus, e practic imposibil. happy

| nacumihai a răspuns:

Sfinta scriptura zice, ai fost alesmai inainte de a te zamisli in pintecele maici tale.atunci noi suntem datori sa-i dam libertatea de a vedea lumina zilei acelui micut care nu este dorit printre noi

| Alib a răspuns:

Este, bineinteles, omucidere! Doar o femeie fara suflet face asta! Aceste femei merita inchise!

| paulin a răspuns:

In exodul 21:22, 23 se spune: Daca o femeie insarcinata este lovita de un barbat, iar accidentul este mortal(se refera atat la mama cat si la copil) se da "suflet pentru suflet". Biblia condamna clar omuciderea. Iar in Ps 139:13-16 se spune : Tu (Iehova) m-ai ocrotit in pantecele mamei mele... Ochii tai m-au vazut cand eram doar un embrion si in cartea ta au fost asternute in scris toate partile lui.