| bestfully a întrebat:

Am o intrebare referitoare la biblie. Putem avea incredere in ea? Sunt foarte confuza. Am primit o brosura numita de ce putem avea incredere in biblie. Brosura are ca argumente profetiile: cucerirea Babilonului cu aproape 200 de ani inainte de caderea acestuia, faptul ca Babilonul urma sa devina o ruina, si chiar asa este, oamenii vor fi mai rai, vor fi razboaie, si multe altele. Dar eu pana acum consideram biblia o carte veche, scrisa de oameni primitivi. Argumentele m-au pus pe ganduri. Nu vreau sa mai iau dupa parerile altora, vreau sa cercetez, sa ma documentez, sa aflu singura daca biblia e demna de incredere. M-as bucura daca stiti carti, documentare, orice care sa aiba legatura cu biblia. Si as prefera ceva obiectiv, nu subiectiv, scris de creationisti. Desi Pavel Corut o critica extrem de mult, aceasta carte a reusit sa schimbe vietile multor oameni., in bine. E cartea cea mai raspandita de pe pamant, milioane de oameni o predica si in cele mai indepartate zone ale pamantului. Mama mea e martora a lui Iehova, dar eu sunt atee. Martorii fac multe sacrificii, ei chiar cred in biblie.Nu cred in viata dupa moarte, pentru ca biblia spune ca omul e tarana si acolo se va intoarce, si ca mortii nu sunt constienti de nimic. Ei iau exemplu din nemultumirea sufleteasca a regelui Solomon, considerat cel mai intelept. El avea totul, dar ii lipsea ceva. Se straduiesc sa le vorbeasca altora, sa fie buni, iubitori, se straduiesc sa predice, au o viata plina de sacrificii, isi dedica fiecare secunda din viata lui Iehova. Fac rugaciuni chiar si pentru mancarea pe care o au pe masa si considera ca Dumnezeu le-a dat-o, considera ca proprii lor copii sunt ai lui Dumnezeu, cand le moare cineva drag au o speranta profunda ca vor fi inviati, au foarte mult bun simt, sunt organizati, sunt linistiti, sunt laudati de majoritatea oamenilor pentru comportamentul lor(cu exceptia celor cu prejudecati), isi obliga copiii sa participe la adunari, ii iau cu ei. Binteinteles, ei cred ca le fac un bine. Cred ca o sa fie impreuna in paradis. Iar altii si-au dat viata pentru biblie si pentru credinta lor. Toate aceste lucruri ma pun pe ganduri.
Mama a zis ca ma bate vantul in toate partile daca nu am credinta. Stiu ca e mai bine sa fii credincios pentru ca ai o speranta. Dar e greu sa cred ceva ce mi se pare imposibil sa fie adevarat. Martorii cred intr-un paradis pe pamant, in care vor trai vesnic, daca vor face vointa lui Dumezeu. Ei critica preotii, refuza sa se inchine la icoane, la moaste. Unii dintre ei declara ca au citit, ca au studiat foarte mult biblia si sunt siguri ca este cuvantul lui Dumnezeu. Dar si eu m-am documentat si am aflat ca Maria era o prostituata, ca Isus a fost analfabet si ca ce a spus el nu este in Noul Testament. Daca e adevarat, cum pot atatia oameni sa creada intr-o iluzie? Cum as putea afla adevarul? Sunt mai multe evanghelii care au fost scoase de biserica, si acolo scrie aceste lucruri. Dar crediniosii spun ca au fost scrise dupa evanghelii, nu in acelasi timp. De asemenea ei dau vina pe Satana pentru ca incearca prin aceste carti sa ne indeparteze de Dumnezeu. As vrea sa pot fi in continuare atee fara remuscari, dar ma gandesc ca poate credinciosii au dreptate. Eu nu cred nici in existenta lui Satana. Mama a zis ca am ales sa merg cu Satana, dar eu i-am zis ca Satana e in om, omul poate fi si rau, fara nici un Satana. Dar mi-a raspuns ca el vrea sa ma pacaleasca ca el nu exista,. ca sa ma induca in eroare. Oare sunt pacalita de Satana? Mie mi se par povesti cele din bilbie, iar povestea cu invierea si cu paradisul e o poveste foarte frumoasa, dar nimic mai mult. Nu inteleg de ce oamenii o iau in serios. Sper sa aflu adevarul in aceasta viata. Oare chiar nu exista adevar absolut pe pamant? Totul e relativ?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Ceea ca scrii suna autentic, a framantare sufleteasca reala.
Eu ca si copil vazand credinta parintilor mei (nedictatoriali, prieteni) m-am molipsit de ea, apoi in urma unor dezamagiri relationale mi-am pierdut-o, am devenit agnostica, nu mai eram sigura de nimic, nici de existenta lui Dumnezeu; pe urma am revenit la credinta.
Intrebi daca exista adevar absolut sau totul este relativ. Daca sustii ca totul este relativ, inseamna ca nu poti sa spui in acelasi timp ca e un adevar absolut ca totul e relativ. Daca nu exista adevar absolut nu exista nici un motiv logic ca afirmatia totul e relativ sa aiba valoare de adevar, inseamna de fapt ca nu ai spus nimic.
Spui ca preferi sa citesti ceva obiectiv, nu ceva subiectiv, scris de creationisti.
Ideea de obiectivitate are ca premisa un standard impartial la care sa o raportezi. Daca obiectivitate insamna sa ai ca premisa anticreationismul, nu mai are rost sa cercetezi nimic, ca stii deja concluziile.Ateismul sustine ca e absolut sigur ca nu o fiinta dinafara materiei a creat materia. Pentru acesta afirmatie nu are nici o dovada materiala, de altfel cum ai putea avea deovezi materiale pentru a face aprecieri legat de ceea ce e dincolo de materie? Nu e tot un articol de credinta?

Poti incerca cu voce tare sa spui ceva de genul: Eu nu sunt sigura de nimic ma indoiesc de toate, nu cred ca existi, dar daca totusi existi, m-ai creat si e adevarat ce pretind unii ca ma iubesti atat de mult si vrei ceva de la mine, convinge-ma, arata- Te, surprinde-Ma! Poti sa incepi sa rasfoiesti si Biblia( eu zic de preferinta sa incepi cu evangheliile) si inainte sa spui de exemplu: daca existi si daca e Cartea Ta. fa –ma sa inteleg ce vrei Tu sa inteleg. Daca vrei sa gasesc oameni impreuna cu care Tu vrei sa te caut, scoate-mi-i in cale! Poate nu vrei sa fiu in ceata toata viata!
N-are rost sa-ti bati capul. Daca nu exista Dumnnezeu nu se va intampla nimic!

31 răspunsuri:
| cippi a răspuns:

Nu stiu cum poti avea incredere in niste oameni. Incearca - daca esti sincer pentru tine - sa citesti Biblia si vei vedea singur ca este de la Dumnezeu.

| CristianD12 a răspuns:

De acord cu andre999 dar ma abtin la partea cu Coranul(nu am studiat problema).
Cat despre a crede sa nu, ...asta nu iti poate spune nimeni, tu singura stii, doar trebuie sa descoperi in inima ta, si apoi sa intaresti ceea ce ai descoperit acolo, folosindu-te de minte. Insa mintea nu trebuie sa biruiasca inima.
Nimeni nu te poate convinge de nimic decat daca ii dai tu voie sa faca asta.
Vreau sa mentionez insa ca "ideea" e lucrul cel mai intim al omului, iar ideea de Dumnezeu e o mostenire genetica.