| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi cel mai logic scop al oamenilor? Fiecare creatura are un scop precis, de exemplu albina polenizeaza. Toate au un scop precis. Care este al nostru?

32 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sa ne înmulțim și să ducem prostia mai departehee hee

| Feri5 a răspuns:

Pe pământ scopul nostru, ca și creștini, este să fim supuși Celui ce ne-a făcut! Ne naștem și murim, deci nu avem un scop precis al vieții!

| Lukasssz a răspuns (pentru Catrice):

Cel mai bun raspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scopul este sa gasesti un scop, ceva pentru care vrei sa traiesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu, ca la orice animal. supraviețuirea. Albina cu polenul, noi cu pulenul. Logic, nu?

| PainTech a răspuns:

" Fiecare creatura are un scop precis".
Oare? Putem fi siguri de asta?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Feri5):

Sa fii tu supus, nu noi

| Feri5 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Am zis că nu avem un scop precis! Fiecare face ce vrea! Eu mi-am spus părerea că viața este scurtă și apoi murim!

| sierra1 a răspuns:

Ce interesant: nu credeam că albinele si-au propus veodată vreun scop (in viață)

| Adrian5575 a răspuns:

Suntem liberi sa ne decidem scopul in viata. Important este sa incercam sa facem o lume cat mai buna si sa nu uitam sa iubim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ar fi mai logic dacă scopul nostru ar fi sa mergem pe alte planete, de exemplu. Cum ar fi sa ducem albinele acolo... Dar na, fiecare cu durerea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Avem și noi capacitățile noastre, cum le au albinele pe ale lor. Poate scopul e sa le folosim pe alea asa cum trebuie.

| FantasyBoy a răspuns:

Cel mai logic scop al oamenilor pe Pamant este sa evolueze intelectual, moral, emotional.Procesul evolutiv al materiei vii pe aceasta planeta nu s-a incheiat, va continua multe sute de milioane de ani.
In tot acest proces evolutiv, ar trebui sa ne bucuram de viata traita in fiecare moment si sa adaugam noi experiente si cunostinte,

| Vântulalb a răspuns:

Scopul albinei este polenizarea?! Cat de putine stii! Albina recolteaza nectarul florilor pe care il transforma in miere. Recolteaza si polen. Totul pentru consum propriu. Omul ii fura rodul muncii. Polenizarea este un efect secundar al recoltarii. Intrand in cupele florilor polenul se agata de corpul albinei. La urmatoarea floare, va lasa polenul involuntar (prin atingere) pe pistilul florii, polenizandu-l.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vântulalb):

Simți nevoia sa ții predici? Du-te la unii care au nevoie de ele.
Involuntar se fac aproape toate, nu înseamnă că nu e un scop bine definit. Tu de ce ți-o tragi dacă nu vrei sa faci copii acum? Sau nu și ești NeFe?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te duci la treaba ta mai bine? Nu se cearta nimeni cu tine aici. Pleacă, te rog, voluntar, nu involuntar!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mersul pe alte planete, avem deja acest scop. Și aici e vorba tot de supraciețuire la termen lung.

| sabin89 a răspuns:

Karl Jaspers a spus că un om nu devine cu adevărat serios până nu se confruntă cu întrebarea: "Care este scopul (sau sensul) vieţii?"

| CostinAlamariu a răspuns:

Depinde pe cine întrebi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu scopul vieții, scopul oamenilor sau rolul lor în natura și în evoluția și perpetuarea vieții.

| asedfgrtu a răspuns:

Sa faci un copil care sa il enerveze pe al meu

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Înţeleg. Eu m-am dus la o întrebare mai cuprinzătoare, care ar include-o şi pe asta. Despre scopul oamenilor nu ştiu ce să zic. Nu văd să existe un scop precis care să poată fi atribuit lor. Să spui că scopul este supravieţuirea ar fi o aiureală. Supravieţuirea nu poate constitui un scop în sine. Dacă mă uit însă în ce ritm consumă omul zăcămintele naturale, în ce ritm taie pădurile, în ce ritm poluează aerul şi apa...mă întreb dacă scopul lui nu este unul distrugător. Nu ştiu, îi las pe alţii mai deştepţi să se exprime.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Feri5):

Scrii la modul personal o intrebare care era la modul general
iar apoi, ca un religios EVIDENT, intorci raspunsul, ca si cum e vina mea, si iar EVIDENT... EVITI CU DESAVARSIRE ideea pe care am aruncat-o eu

deci, hai sa recapitulam:
1. ce am scris eu nu e ce ai spus tu
2. ce am scris eu nu e ce vrei tu sa contrazici, dar e vina mea ca am spus "altceva", chiar daca am citat cuvintele tale

deci, inca odata, ai minimum de bun simt sa imi raspunzi la ideea pe care eu am scris-o, nu la aburii religiosi pe care ii ai tu intre urechi:

"acum 15 ore | Zuzu1991 a răspuns (pentru Feri5):
Sa fii tu supus, nu noi"

supusule

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Sa meargă pe alte planete poate.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Scopul omului este să atingă iluminarea. Din câte observ, tu nu o poți face decât cu veioza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Nu te-am întrebat despre mine. Dacă te-ar da iluminarea afara din casa nu te-ai mai exprima legat despre lucruri care nu te privesc.
P. S. Câte conturi ai să-ți mai faci doar ca să mai zici tu o data rolling on the floor?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul că ai becul ars nu este problema celorlalți. De fapt, poți să montezi unul nou, dar ai și priza defectă. Ti pup, pa!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista scop, doar cauza. Polenizarea nu e scopul albinei, ea nu se trezeste dimineata "a, astazi am de polenizat florile din zona x, maine pe cele din zona y" s-a.m.d. Asta e ca si cum ai zice ca scopul animalelor care mananca fructe cu samburi e sa semene copaci. laughing) Deci nici noi nu avem un scop. Existam doar, din intamplare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nu ai înțeles, nu e vorba de un Scop propus dimineața, la cafea de albine, ci de unul ce deriva din abilitățile și acțiunile lor. Nu uita ca își hrănesc o albină doar cu lăptișor de matca Pentru a deveni următoarea regină în caz ca e nevoie. Nu prea îmi pare întâmplătoare chestia asta. În fine, prea mult de vorbit.