| Bbbloxber a întrebat:

Care este aria cercului si a semicercului?

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

Aria cercului = 3.14*r2(raza la patrat ).ai aria cercului, semicercul e aria cercului/2

7 răspunsuri:
| Anesidora6 a răspuns:

Aria cercului este pi ori raza la a 2a si aria semicercului este aria cercului supra doi

| passenger a răspuns:

Aria Cerc: Pi (3, 14) R (raza) la puterea 2
Aria Semicerc: Aria Cerc/2

| buzeduulci a răspuns:

Raza cercului : pi[3.14] x raza cercului la patrat

raza semicerc: pi[3.14] x raza cercului la patrat, totul impartit la 4.

funda?puppy dog eyes

| Classy a răspuns:

Aria cercului: 3.14 x R la a 2 a
Aria semicercului:Aria cercului impartit la 2
R=Raza= diametrul cercului impartit la 2
3.14=pi
Funda? te rog love struck

| buzeduulci a răspuns:

Funda?

| MMihai a răspuns:

Perimetrul cercului este D*pi __ unde pi= 3, 1416____D=2R, unde D=diametrul și R=raza cercului
Dacă împărțim cercul în n triunghiuri isoscele cu laturile raza, unde n este un număr foarte mare, atunci putem aproxima aria cercului cam egală suma ariei acestor triunghiuri deci este perimetrul împărțit la n și înmulțit cu h, împărțit la 2, și înmulțit cu n. dar h este aproape egal cu R; deci Aria cercului este pi*R*R, deci aria cercului este pi R pătrat
Semicercul este jumătate de cerc și aria lui este jumătate din aria cercului.