| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenţa dintre gânduri şi idei?

"Îşi exprimă gândurile şi ideile"

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sunt sinonime, atat gandul cat si ideea sunt rezultate ale gandirii. Gandirea la randul ei este un proces cognitiv de procesare a informatiei care conduce la o concluzie.

Cred ca singura diferentiere poti sa o faci daca te referi la limbajul comun in care gandul este un rezultat generic al gandirii in timp ce ideea se refera la o concluzie care vine ca o posibila rezolvare a unei probleme cu care individul se confrunta.

| Bizon95 a răspuns:

Sunt "relativ" sinonime, dar... NU PREA

gandurile sunt o chestie asemanatoare cu un film, sau cu o poveste fara inceput, incheiere, ci doar "prezentare", de exemplu ma gandesc la cum o sa merg pe bicicleta, pe unde, ce o sa fac etc. sau cum AM MERS pe bicicleta, ce am facut, bine, rau, etc.

ideile in schimb sunt momentare, de exemplu am nevoie de o palnie, intr-un bidon de apa cu gura mare si imi vine ideea sa iau o sitcla de plastic cu gura normala, sa o tai la jumatate, sa o infig cu gura in jos si apoi sa torn apa in ea

gandurile pot genera idei, trebuie sa fac aia, alalta si imi vine cum o idee cum sa fac urmatorul pas
sau ideile pot genera ganduri, de gen, palnia de mai sus, cum sa o tai, iau un cutit, il ifig, si apoi bag o foarfeca in gaura

isi exprima gandurile si ideile inseamna practic ce s-a gandit inainte ca sa ajunga la idee si dupa aia ca sa implementeze ideea

| Dorotheea21 a răspuns:

Gandul e un foc, ideile, scantei.

Primul rand este o idee, dupa ce m-am gandit cateva minute la intrebarea ta.winking