| Sindbad a întrebat:

Care sunt calitatile poporului roman?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Simţul umorului happy

43 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Excelează la a vorbi și scrie în limba română. Mă rog, o parte dintre ei...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poporul român nu are nici o calitate specific românească înafară de limba vorbită. Calități și defecte sunt legende naționaliste sau anti. Nu există o caracteristică, care fiind a poporului, să fie a tuturor indivizilor din popor. Și ideea de popor român ca entitate distinctă cu caracteristici psihologice speciale este o legendă în sine. Poți vorbi frumos ca să te auto lauzi sau invers.

| mgtow a răspuns:

Avem mancare buna gatita de femei care se pricep la bucatarie, femeile tinere arata bine si atrag atentia inclusiv strainiilor si avem cateva orase frumoase.

| Simpatic a răspuns:

Hoti,banditi si prostituate oricum ca sa fiu cringe avem printre cele mai frumoase femei din lume!
Si romanii sunt o natie de oameni destepti, o deovedesc cei care iau medalii al olimpiadele internationale de matematica, inventica, robotica, romanii de la NASA, etc ei sunt cei care ne fac mandri ca suntem romani, cei de la cersit si taiat spatii verzi prin afara NU!

| Sindbad explică (pentru unvecin):

Cam putin...

Sa inteleg ca alte calitati, nu prea?

| danaieladaniela a răspuns:

1-Românii sunt inteligenţi
2-Românul este ospitalier
3-Româncele, cele mai frumoase

| Sindbad explică (pentru sadrian46):

Nu m-am referit ca noi avem o calitate pe care nu o mai are nimeni pe lumea asta. Dar ceva caracteristici nationale comune (calitati, defecte, aspiratii samd) ar trebui sa fie. Din observatiile mele superficiale la italieni am vazut ca le place sa-si faca viata usoara cu cornuletul lor cu cafea, cu plimbarica usoara, fara complicatii samd. Rusii stiu sa lucreze foarte bine in echipa. Ungurii iau orice rahat (de ex. liquior Uniqum sau gulasul) il pritocesc si dupa-l lauda de parca ar fi o minune nemiavazuta.
Da, nu exista o caracteristica nationala care se regaseste la toti, dar sunt niste calitati/insusiri preponderente.
Voi ce ati observat in sensul asta?

| Sindbad explică (pentru mgtow):

Fete frumoase, da avem.

Dar calitati morale?

La orase frumoase sunt foarte rezervat. In afara de Bucuresti care-i un oras provincial de mana a doua, populat de diversi taranoi, nu prea avem alte orase. Inteleg prin oras o arhitectura specifica, o organizare si o stare de spirit urbana (care mie mi se pare ca ne lipseste aproape cu desavarsire).

| Sindbad explică (pentru Simpatic):

Destepti? hmm, sa fie cum zici tu, desi faptul ca avem un olimpic la 100000 de prosti nu prea cadreaza

| Sindbad explică (pentru danaieladaniela):

1. Totusi prin ce se manifesta inteligenta noastra?
2. mda, oarecum
3. Sunt frumoase, dar nu cele mai frumoase.

| danaieladaniela a răspuns (pentru mgtow):

Parca tu nu suportai femeile laughing

| mgtow a răspuns (pentru danaieladaniela):

Nu ma arunc in relatie de durata cu ele, imi place sa le schimb

| mgtow a răspuns (pentru Sindbad):

Vezi Brasovul cum o sa ajunga, stim cum sant romanii smecheri & rai. Apreciez mult mancarea romaneasca si formele la femei dar nu m.as lega pe termen lung de o romanca niciodata doar sex si iesi afara la mata laughing nu inspira incredere femeile noastre

Bula
| Bula a răspuns:

Suntem forta de munca ieftina, usor de manipulat.
Acesta-i motivul si din care peste 5 milioane de concetateni d-ai nostri au plecat in west la munca, majoritatea din ei lucrand pentru salarii apropiate de salariile minime din tarile unde lucreaza (dar care sunt mult mai mari decat salariul minim de la noi).

| Sindbad explică (pentru Bula):

Faptul ca in buna parte ne comportam ca niste animalute de povara nu e chiar o calitate.

| Sindbad explică:

Deci fatucele noastre fizic da, moral nu? lasa ca pun o intrebare si defectele noastre nationale.
Cat despre Brasov, el impune trendul (ca civilizatie urbana) sau viceversa el se ia dupa altii?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sindbad):

Pentru angajatori, acesta-i o calitate majora.
Noi vom aduce forta de munca din tarile unde salarul este de sub 10 dolari.

| Sindbad explică (pentru Bula):

Bine, calitati pentru noi, nu pentru bisnitari de afara happy

| anonimg a răspuns:

Suntem fruntași la corupție?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Sindbad):

Mna, poate nu ai fost prin Sibiu, Sighisoara, Cluj, Brasov, Sinaia ca sa zici ca nu avem orase frumoase

| Sindbad explică (pentru anonimg):

O sa urmeze si intrebarea despre defecte

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sindbad):

Calitatile pentru NOI?
Ne place sa ne laudam, chiar si daca avem izmenele rupte! big grin

| Sindbad explică (pentru suntserios):

Sinaia este un fel de Bucuresti in miniatura+cadrul natural, n-am remarcat niciun spirit urban. In realitate este o comuna cu 10-15 mii de locuitori.
Sibiu, Sighisoara (si Brasovul, ca veni vorba si Baia Mare/Timisoara) sunt orase la origine nemtesti, iar partea frumoasa din ele este cea veche medievala, nu ne caracterizeaza. Da, sunt niste orase dragute, dar atat. Clujul l-am vazut prea putin pentru a-mi da cu presupusul. Totusi, nici la el n-am vazut ceva deosebit.
Asa si Iasul, are un farmec mai aparte. Dar, nu prea ne sunt specifice orasele frumoase. In realitate cred ca suntem o tara de sate, nu de orase.
In sfarsit, avem cateva orasele simpatice

| Sindbad explică (pentru Bula):

Mda, asta este o calitate. Indiferent ce, noi suntem cei mai grozavi doar ca altii ne saboteaza. Adica avem calitati oratorice de autoconvingere! Este o parghie importanta pentru a mentine coeziunea grupului national. Si, da ne caracterizeaza

| PuyaTimonel a răspuns:

Legende si povesti

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Sindbad):

Sinaia e un oras care are un model de management interesant, cu un city manager independent politic si care ofera continuitate proiectelor. Drept dovada orasul s-a moderniza si curatat foarte frumos in ultimii 5 ani. Iar oamenii au inteles eforturile administratiei si le au sustinut suficient.

Si ce daca sunt la origine orase nemtesti? Fac parte din Romania? Fac. Sibiul a fost capitala europeana si se dezvolta cultural cu o populatie de romani iar Sighisoara e unul dintre cela mai vizitate orase din Europa proportional la dimensiuni si obiective turistice oferite. Pentru Romania sunt ceva mai mult decat simple orase. Sunt niste motoare economice alea regiunilor din care fac parte. Motoare pe care Moldova sau Muntenia nu le are lucru care se vede la nivelul de trai.

Clujul are autobuze electrice, este cel mai modern oras din punct de vedere al infrastructurii, ofera transport pentru elevi si iarasi e motorul economic al intregii regiuni... e de 1000 de ori mai important ca Bucurestiul pentru vestul tarii. Si de aia exista acolo cel mai mare festival de muzica din Europa centrala, de aia acolo se joaca competitii sportive...

In fine, orasele nu sunt o calitate nici un defect, dar e pacat sa nu recunoastem ce avem in tara.

| Dandinelle a răspuns:

Scriitori faini, inventatori a unor lucururi folosite azi si cam atat.
In rest suntem lasi, nu am facut vreun razboi pe care sa-l si castigam, ne-am lasat tara taiata de fiecare data si nu stim sa avem grija de patrimoniu, de paduri.

| danaieladaniela a răspuns (pentru mgtow):

Deci esti un fel de cu@var?

| mgtow a răspuns (pentru danaieladaniela):

Da, asa sant toti cei care fac parte din mgtow

| Sindbad explică (pentru suntserios):

Nu am fost clar cand am pus intrebarea, era bine sa zic "calitati morale".
Orasele sunt o calitate in masura in care arhitectura si viata urbana reflecta natia. In cazul nostru sunt orase romanesti (fara discutie), dar nu ne reflecta decat intr-o masura mai mica calitatile. Tocmai pentru ca vizunea de la care au plecat este una germana.