| Alien a întrebat:

Cata greutate Newton(N) are o masa de un kilogram (kg)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greutatea este o forta, deci se masoara in Newtoni.
G= m(masa) ori g(acceleratia gravitationala)
Pe Pamant, g=9, 8 N/kg
G=1 kg ori 9, 8 N/kg= 9, 8N
p. s: valoarea acceleratiei gravitationale este luata prin aproximatie.

12 răspunsuri:
| sadness_8987 a răspuns:

In Newton (N) se exprima forta nu greutatea
Forta F=m*a, m=masa corpului[kg], iar a =acceleratia [m/s^2]

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Newton-ul este o unitate de masura a fortei, nu a greutatii. Vezi aici: http://dexonline.ro/definitie/newton.

| GdX a răspuns:

9. 8 N formula e: greutatea= masa*acceleratia gravitationala care e 9. 8

| Agnuluc a răspuns:

1 kg = 9, 81

1 newton = 0. 101971621 kilogram

parca asa ceva

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Masa se măsoara în kg.
Greutatea se măsoara în newtoni.

Pentru a transforma kg în newtoni, înmulțești numărul de kg cu 9, 8.
De exemplu: Daca tu ai 80 kg, în newtoni, ai 784 N.

Răspunsul la întrebarea ta ar fi 9, 8 N.

| brosu a răspuns:

1 kg = 10 n

| z8 a răspuns:

Cosmin a zis-o bine.

| karellen a răspuns:

Rubrica asta ar trebui sa se numeasca oricum altcumva, dar nu Stiinta si Filosofie.
greutatea este o forta care depinde de campul gravitational in care este masurata. asa ca intrebarea nu este corect formulata: ce greutate are o masa 1 kg UNDE? pe Marte, Venus, Luna, Soare, Alfa Centauri?

| C-iol|loi a răspuns:

Io stiam ca Greutatea se masoara in (N) iar G=m*g G=greutatea, M=masa ( 1 Kg in cazul nostru ) g= atractia gravitationala ( 9. 8 ) Deci va veni cam asa : G= 1* 9. 8; G= 9. 8 N. Sper ca am fost de ajutor. Pentru mai multe ID Y! m : c.iol_loi

| Incubus a răspuns:

Faza cu newton nu este singura greseala:
masa se masoara in kg/m cub nu doar kg ca asa se masoara greutatea nu masa

regis
| regis a răspuns:

Brrr, ce lacune de cultura generala pe aici... Cica in newtoni se exprima forta, nu greutatea. Ba mai primim si definitia newtonului, sa nu murim prosti. Dar greutatea ce e fratilor, un vis urat? Nu este cumva tot o forta?!? Primul care a dat raspunsul corect a primit pana acum 3 stupizi, ceea ce e si mai alarmant... Altii vad ca cer lamuriri suplimentare cu privire la planeta pentru care se calculeaza, de parca ar stii sa calculeze si pentru alte planete. Pai si pe pamant acceleratia gravitationala variaza in functie de locul in care ea este masurata, dar din moment ce nu se fac precizari, se deduce ca e vorba de acel 9. 8 pe care il aproximam la fizica ca valabil pentru tara noastra. Dar na, cu stiinta e mai greu, mai simplu e cu filosofia.
Cea mai tare aberatie este insa cea cu masa, pe care unii o masoara in kilograme pe metru cub rolling on the floor. Nici masa pe care mananci tu nu se masoara astfel, in kg/metru cub s exprima densitatea, dar probabil ai capul prea cubic pentru a retine asta.
Nu credeam ca sunt persoane care au trecut de clasa a V-a care sa nu cunoasca astfel de lucruri elementare. Felicitari totusi celor care au dat raspunsul corect: un corp cu masa de un kilogram are greutatea de aproximativ 9. 8 N.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N=100 Kg