| Madda_3260 a întrebat:

Cine l-a creat pe Dumnezeu?
In mod normal se stie ca El a existat din totdeauna dar nu mi se pare prea logic. Nu totul are un inceput?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Ombladoane, ai o logica pe care daca te-ai baza te-ar calca masinile parcate.

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste explicatii interesante: http://www.godandscience.org/apologetics/who_created_god.html

| Corrado a răspuns:

GOD says:

La început domnea intunericul si exista doar - VID Infinit - o nefiinta fara spatiu si fara timp. În aceea nefiinta a aparut un gând, semnificativ, atottriumfator.Nu exista materie, ci doar o forta, o miscare, un vârtej sau o vibratie a gândului semnificatv care a umplut VIDUL.Cu cat se interioriza,acest gand primordial se marea in luminozitate si stralucire.

Manifestarea acestei Fortei Atotputernice a umplut Vidul cu Lumina sa vibratorie. Dupa ce vidul s-a umplut de aceasta energie luminoasa,gandul primordial nu putea sa ramana etern,si astfel a aparut Legea Timpului.
Caci Timpul este cel ce separa evenimentele,printr-o miscare de sens opus in forma de spirala a energiilor creatoare:YING (electric) si YANG (magnetic). Astfel a aparut Spatiul. Timpul a divizat Spatiul impunandu-i o miscare spiralata, a aparut frecventa de timp, caci fiecare Spatiu astfel separat avea o frecventa diferita.Tot Spatiu e plin de lumi incluse in alte lumi,una intr-alta, si totusi despartite de Legea Timpului.
In felul acesta au aparut primele particule atomice de nisip, ce erau dezordonate prin Spatiu.Primele galaxii au fost create din vortexuri de energie rotindu-se in spirala.
Cerc in cerc rotindu-se prin spatiu, au fortat particulele sa se solidifice in forme din ce in ce mai complexe, si astfel a luat nastere Materia.Caci Materia este o "cocoloasa" de energie electromagnetica la o anumita frecventa de timp.Asa a aparut MATERIA

Pamantul are 4, 5 miliarde de ani vechime, este viata pe el doar de 3 miliarde de ani, inainte de asta nu a fost nimic.Nici un fel de viata, doar niste elemente zacand degeaba.Dar intr-o zi fara nici un motiv aparent, toate aceste elemente s-au combinat intr-o perfecta armonie si a fost deodata viata.Doar D-zeu este responsabil de ...VIATA asta.

La inceput a fost Cuvantul...adica VIBRATIA - Sunetul original! Caci D-zeu a inceput sa "vorbeasca".
Aceasta VIBRATIE a fecundat MATERIA si a rezultat VIATA.

Tot ce exista i-a nastere pe baza unei relatii intre VIBRATIE si MATERIE.VIBRATIA este o forta creatoare masculina contracarata de MATERIE,care este forta receptiva feminina.

Deci din vibratia sunetului primordial AUM (Amin), au tasnit Timpul, Spatiul si Atomul (Materia).

Be blessed!

| vladionut94 a răspuns:

Da totul are un inceput pe pamant dar in rai sau in iad are numa un inceput si un sfarsit pana la jucata universala cand are tot doar un inceput si atat fara sfarsit
ps: de ce tot timpul gandim doar din interior unei cuti,, metaforic vorbind si nu gandim si din exterioru ei unde se afla mai multe decat in interioru cutiei