| blondissima a întrebat:

Conform Bibliei, Dumnezeu i-a zis lui Moise: Voi ridica pentru ei un Prooroc ca tine de la mijlocul fratilor lor, voi pune cuvintele Mele in gura lui, şi el va spune tot ce i-am comandat.
Profetul descris in versetul de mai sus trebuie sa aiba urmatoarele trei caracteristici:

1. El va fi ca Moise.

2. El va veni din poporul fratilor lui Israel, adica Ismaelitii.

3. Dumnezeu va pune cuvintele Lui in gura de profet si el va declara ceea ce Dumnezeu i-a poruncit.

"18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu. "- sursa
http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/17/Deuter onomul

Despre ce profet era vorba?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Intrând in polemica cu prea sfantul @ochila am uitat de intrebare, cred ca e vorba de prorocul Mahoamed in care se spune ca ingerul Gavril si-a pus vorbele lui Alah in gura lui in pestera unde isi petrecea recluziunea (un fel de pedapsa) anuala.
Intre Moise si Mahomed sunt asemanari in actiunile lor si amandoi au emis legi si coduri de de viata si Mahomed este ismaielit. Vad ca unii spune ca Isus, nu are nici-o legatura cu Moise care este "original blend" pamantean pe cand Isus este "original half" divin.

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profeti au fost multi.nu stiu despre care e vorba in cazul de fata, trebuie sa recitesc, dar stiu ca era diferenta intre un profet adevarat si unul mincinos.eu imi pun problema altui profet care a profetit distrugerea unui oras, dupa voia domnului, dar acestia intorcandu-se la domnul orasul nu a mai fost distrus.in cazul acesta profetul a cazut drept mincinos.intrebat fiind domnul,de ce s-a razgandit in privinta pedepsirii acelora, i s-a raspuns; tie tie mila de firul de iarba pe care calci, si eu sa nu am mila de oamenii acestia? cum era profetul acela? adevarat sau mincinos?

Răspuns utilizator avertizat
| blondissima explică:

@NameIsName, Ioan nu se trage din ismaeliti ci israeliti. Si poate si Moise are legatura cu Sfantul Duh ca Isus si eu nu stiu?

| Hombre a răspuns:

Mai prea sfinte @ochila, stii care e adevarul? Biblia e o mare minciuna.
Cap. 6:1 Fiii lui Dumnezeu văzând ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit.
Cap 6:4 In vremea aceea s-au ivit pe pământ uriasi mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu incepuseră a intra la ficele oamenilor si acestea incepusera a le naste fii: acestia sunt vestiti viteji din vechime.
Deci in in urma incrucisarii dintre pamantene si fiii lui Dumnezeu s-a nascut uriasi!?!?
Cap 6:5 Vazand insa Domnul Dumnezeu ca rautatea oamenilor s-a marit pe pamant si ca toate cugetele si dorintele inimi lor sunt indreptate la rău in toate zilele.
Cap 6:6 I-a părut rău lui Dumnezeu ca a facut pe om pe pământ.
Si ne oprim aici,(dupa aceea urmeaza Noie si potopul cu tot tacamul de aberatii) insa nedumerirea mare este aceea că: despre ce oameni este vorba in nemultumirea lui Dumnezeu, aceia rezultati din impreunarea dintre fiii Lui si pământene iar rezultatul a fost "ca răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ" si atunci ne intrebăm, materialul genetic (fiii) al lui Dumnezeu nu era bun!?!? S-au creatia Lui personală, omul, s-au amandouă? Astept lămuriri de la credinciosi.

| Sebastian_5003 a răspuns:

Aceasta este una din fagaduintele Mesianice. Poporul il astepta pe Mesia ca pe un prooroorc. Deaceea era confundat uneori cu Ioan sau chiar cu proorocul Ilie. Deci clar este vorba despre Mesia. Poti verifica (Deut. 18, 15)-Vechiul Testament si (Fapte 3, 22-25)-Noul Testament

| harciog a răspuns:

Era vorba despre Iisus dar e greu de spus daca acest capitol a fost asternut inaintea aparitiei Sale pentru ca,de multe ori, mi se pare ca personajele care apar in cartea sfinta, sint adaptate la ce scrie acolo.

| blondissima explică:

@harciog,nu despre veridicitatea enuntului vorbim acum ci despre faptul ca descrierea celui ce va veni si a lui Isus nu coincid.

| Alphawolf a răspuns:

Plina de nebuni, pardon, de profeti Biblia. Dar ce au prezis? Povesti!

| blondissima explică:

Alphy, pentru mine nebuni sunt cei pe care nu-i intelegem, asa ca nu ma supar pentru ce ai spus.

| Hombre a răspuns:

Xxx

| Hombre a răspuns:

Păi iti spun eu fă Leanţă, blonda cu pricina avea simtul umorului dezvoltat si ii placea tare să râdă, iar pre-romanii erau preocupati mai mult cu razboiele si când prindeau stătuţii cate o blonda îi dătea p*loşi măciuci de se uita aia in pasarica ca milogul in traista si de aia a preferat in final chinezii cu lula mica s-ă fie gâdilată.

| Alphawolf a răspuns:

Blondy, pentru mine nebunii sunt cei care sar din standard, cei care prin faptele si comportamentul lor sunt daunatori societatii. Ce as putea intelege la ei? Ca sunt bolnavi si trebuie tratati ca atare.

| blondissima explică:

@Alphy, standardul cui? Noi doi facem ce facem si tot la relativitate ajungem. laughing

| Alphawolf a răspuns:

Blondy, nu avem un standard, dar am specificat cam ce numesc eu standard: "cei care prin faptele si comportamentul lor sunt daunatori societatii." Doar ca nu am folosit paranteze.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Ce parere ai, crestinii sunt daunatori societatii, sau nu?

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, in convingerea mea, foarte daunatori.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
De ce? Argumenteaza.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
De ce? Argumenteaza.Eu cred ca daca ai avea dreptate, puscariile ar fi pline de crestini. Logic, nu? Si fii atent ca jignesti 90 la suta din poporul roman, care se declara crestin!

| Hombre a răspuns:

Atunci dăunătorilor dati-le cu flit.rolling on the floor

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, e convingerea mea. Am spus adevarul(chiar daca este doar al meu). Eu nu-s curios ca jignesc 90% din populatia Romaniei daca asta este adevarul, daca stiu ca am dreptate.
Puscariile sunt pline mai mult de credinciosi decat de atei. Aproape toti care ajung la puscarie se pocaiesc. Sunt patetici.
Nu prin comportament crestinii sunt daunatori societatii, ci prin ceea ce sustin - religia cu tot ce cuprinde ea(biserici aproape pe fiecare strada, personal, piedici stiintei, actiuni bisericesti, moaste, exorcizari etc). Toata propaganda religioasa este, din punctul meu de vedere, anormala. Ea sustine superstitia, inlatura realismul, prosteste omul. Ea ii ataca slabiciunile omului(frica, dorinta, emotivitate, egoismul etc). Toate astea sunt sustinute de credinciosii religiosi, iar in convingerea mea ele sunt daunatoare societatii.

| blondissima explică:

@Alphy, daunatori din al cui punct de vedere?

| Alphawolf a răspuns:

@Blondy, am specificat: "in convingerea mea". Deci din punctul meu de vedere. Bineinteles, ma pot insela, dar eu nu prea cred. Propaganda religioasa inspira frica! Daca tu sau oricare altcineva puteti sa-mi argumentati ca inspirand frica obtii rezultate bune eu imi schimb parerea!

| blondissima explică:

Pai da Alphy dar vezi tu, nu tot ce crezi tu ( eu sau oricare altul ) ca este ( daunator in cazul nostru ) chiar este, si am ajuns de unde am plecat. Ne invartim in cerc si eu am ametit. Tu nu? laughing

| Alphawolf a răspuns:

Draga Blondy, afirmatia mea: "Daca tu sau oricare altcineva puteti sa-mi argumentati ca inspirand frica obtii rezultate bune eu imi schimb parerea!" este valabila pentru intreaga omenire(si pentru cele mai luminate capete).

| blondissima explică:

@Sebastian, citeste Ioan 14, 15-30, Ioan 15, 26, Ioan 16, 1-14
si incearca sa-mi dai acelasi raspuns.

| EmaS a răspuns:

Aphawolf
Dar ce te face sa crezi ca tu detii adevarul absolut? Nu este acesta un aer de superioritate? Iti recomand sa citesti cartea:,,Si totusi Biblia are dreptate,, de Werner Keller. Datorita abordarii documentate a istoriei arheologiei biblice, demonstrand stiintific ca Biblia contine date reale.De-a lungul Marii Moarte si Marii Mediterane arheologii au descoperit atat de multe dovezi stravechi a celor spuse de Biblie incat oamenii de stiinta din cele mai variante domenii au putut sa prezinte pas cu pas explicatiile pentru istorisirile biblice.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
NEBÚN1 ~ă (~i, ~e) 1) și substantival (despre persoane) Care are tulburări psihice grave; care și-a ieșit din minți; alienat mintal; dement. ◊ ~ de cap se spune despre cineva care suferă de o boală mintală. Casă de ~i spital de boli psihice. Ești ~? se spune pentru a-și exprima dezacordul în legătură cu acțiunile, afirmațiile sau cu intențiile cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era vorba despre marele profet Gigi Becali cel sfant, care pupa icoanele cu aceeasi gura cu care injura de morti/raniti/cristosi si alte personaje.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, nici vorba ca eu detin adevarul absolut, este doar o convingere. Asa cum tu ai impresia ca detii adevarul absolut, la fel si eu. Dar, decat sa ma ataci cu vorbe mai bine mi-ai argumenta ca gresesc. Argumenteaza-mi ca raspunsul meu adresat lui @blondissima este aberant. Omul pune un argument in discutie si nu primeste niciun contraargument valabil, doar povesti, sau se evita cu povesti. Nu asa se procedeaza. Cu povesti nu se poate castiga(eventual printre naivi).
Da-mi voie sa fiu sceptic la dovezile prezentate de Werner Keller. Eu am mai zis-o, eu nu neg istoria prezentata de Biblie, eu neg ideea povesti biblice.
Da Ema, sunt "nebun" pentru tine(daca asta doresti), dar chiar daca eu sunt nebun, tot nu inseamna ca cele zise de mine nu contin adevar. Povestea biblica inspira frica! Este un adevar! Demonstreaza-mi ca frica educa.

| ramona30 a răspuns:

Biblia e plia de contraziceri. Blondissima pierzi timpul cu acea carte, e de mult timp desueta. Stiu ca sunt multi oameni pentru care conteaza acea carte dar vor fi din ce in ce mai putini, e o tendinta naturala inevitabila.