| RAY a întrebat:

Credeti ca este posibil sa ai o gandire cu adevarat libera? sa nu ai credinte,prejudecăți,gandire limitata,sa nu faci generalizari, sa nu fi misogin,rasist, sa gandesti rational 100% sau suntem condamanti sa avem cu toti zona noastra de confort in care sunt credinte,prejudecati, generalizari, erorii congestive?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erori cognitive, nu congestive.
Sa iei decizii 100%rationale nu.Da, poti sa nu crezi in nimic(sa fii ateu), sa nu ai prejudecati, sa nu generalizezi, sa nu fii misogin sau rasist.Cu totii avem o gandire limitata.Acele limite pot fi impuse fie de noi insine, fie de societate, de etica, moralitate, de religia pe care o adoptam etc

74 răspunsuri:
| RAY explică (pentru anonim_4396):

L

| Superior a răspuns:

"sa nu ai credinte". De parca ateii nu pot trai linistiti pe perna ca am eu o credinta. Ma rog...

| Superior a răspuns:

"sa nu ai credinte". De parca ateii nu pot trai linistiti pe perna ca am eu o credinta. Ma rog...
Ce naiba inseamna la tine o gandire rationala? Ca toti sa gandeasca ca tine? Ce descrii tu e mult mai rau decat opusul unei gandiri libere!
1.Citez iar sa "nu ai credinte" alaturi de "gandire limitata". Asta e o intrebare cara ataca subtil existenta lui Dumnezeu. O sa te iau altfel de data asta :
Eu sunt crestin, si ma bucur atata timp cat eu sunt nu ma chinui cum altii incearca sa ma faca pe mine ateu iar daca nu resuesc ma indeamna la sinucidere ca sunt o ancora pentru societate (s-a intamplat). Abia daca mai pun intrebari pe sectiunea religie pentru a-mi satisface curiozitatea ca stiu fix ca cei ateii (printre care si tu) se vor simti ofensati (chiar daca nu au de ce) astfel pentru a impiedica aceste lucruri am decis sa caut singur si sa vorbesc cu persoane care simt ce simt si eu. Din acesti doi termeni imi dau seama ca in a crede in Dumnezeu (nu mai zic credinta caci poparele ce cred in reincarnare sunt foarte putine iar Allah este acelasi lucru cu Dumnezeu, batalia suprema fiind intre crestini/atei) ma face o persoana limitata la gandire si ma simt atacat fara un rost.
2.Sa zicem ca ce am scris la 1 nu e valid chiar daca sunt sigur ca religia o aveai in minte cand ai scris intrebarea : ce definesti tu ca rational inseamna eradicarea umanitatii si aparitia unor fiinte mai robotice decat un robot. (un robot din zilele noastre a fost programat ca a luat o pastila sa nu se poata vorbi, insa nu se stie cum a miscat mana si robotul fata de ceilalti doi de langa el a constientizat si a inceput sa caute raspunsuri din proprie vointa despre cum a reusit. L-au dezactivat dupa ce au vazut asta. In concluzie el a spart linia de cod impusa de programatori si a trecut in prima etapa spre umanitate). Asta e ce face fiecare persoana unica, ca au diferite combinatii de crederi si obiceiuri. Ar trebui sa inveti asta!
3.O decizie rationala nu e rationala ca o zici tu straight face Si nici daca o zice un om de stinta ca m-ati innebunit cu aia, ci decizia care te face pe tine fericit ca om.

| RAY explică (pentru Superior):

Ce am intrebat eu ce ai inteles tu

| RAY explică (pentru Superior):

Tu nu esti crestin decat cu numele atat

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca doar incerci sa ma provoci? straight face Ce te face sa crezi ca-s doar cu numele? Ca mai bag eu cateva vorbe obscene pe aici? happy

| RAY explică (pentru Darkmagic):

User Darkmagic nu ai inteles ce inseamna TPU, Ajută oamenii din 23 Mai 2012, e ceva timp,intelege ca TPU nu inseamna a critica un om, nu ai voie sa isi expui parerea despre mine din moment ce eu nu ti am ceruto, puteai sa raspunzi la intrebare fara sa ma critici aiurea, intelege ca TPU inseamna ajutor resiproc atat, critica tu pe cine ai chef

| RAY explică (pentru Superior):

Pentru ca habar nu ai ce inseamna a fi crestin, iubirea fata de aproapele tau e nula in cazul tau

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Fix tu zici asta happy Ma rog eu tin la viata oricarui om, ca il injur sau ii zic asa nu inseamna ca nu am iubire fata de aproape happy

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Deci pe scurt tu vrei să fii robot? Așa de tare ai fost dezamăgit pe plan emoțional că nu vrei să mai simți așa ceva?

imi dau seama ca fara acele sentimente viata nu are sens, scop doar de a fi un robotel care ai ca scop ultimul iphone

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu e posibil fiecare are niste reguli de baza, dupa care gandim, apoi chiar ele sunt problema, o gandire libera inseamna a nu gandi ci doar a folosi instinctele primare

| veryhonest a răspuns:

Asta ar insemna ca oamenii sa fie sinceri si sa renunțe la "increderea" pe care o au in ei.

| HadesSs a răspuns:

Intrebarea asta suna a ceva gen....esti rasist? Nu vai nu am nimic cu evreii, dar nu suport tiganii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandirea noastra se formeaza prin generalizari, deci e o prostie sa crezi ca putem scapa de ele.
E imposibil sa existe om fara credinte, asta daca nu e retardat.
Exista oameni care nu sunt rasisti si care nu sunt misogini.
Totusi trebuie sa intelegi ca omul a ajuns unde e datorita genei egoiste.