| danut a întrebat:

Cum se imbina moralitatea cu ateismul, care este "sursa" moralitati intr-un mediu ateist?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Libertatea mea se termină acolo unde începe libertatea ta.
2. Atâta vreme cât îmi face mie plăcere şi îmi aduce satisfacţie fizică, emoţională sau intelectuală şi nu afectează pe nimeni, acea acţiune întreprinsă este morală, justă şi corectă.
3. (în viaţa de cuplu) Câtă vreme amândurora ni se pare corect şi nu ne afectăm în mod negativ reciproc prin respectiva acţiune, acea acţiune este corectă, justă şi "morală".

Un ateu!

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sursa moralitatii este educatia si nu credinta, oricare ar fi ea. Nu scrierea religioasa este cea care ne da dimensiunea moralitatii sau nu ea este cea care fixeaza granitele etice, ci o buna dezvoltare morala in familie, in societate!
Asculta zenguiciul!
Aoleo! "Moralitati"? De ce? Ca e una singura? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acealeasi intrebari si aceeasi mari "intelepti teisti" ai secolului 21 vor sa dea peste nas la toti ateisti.
dragi teisti, uitati un simplu lucru, nu sunt animale, posedam o chestie numita ratiune, ceea ce ne desparte de comportamentul instinctual pe care vreti sa il atribuiti doar ateistilor.Deci -Ratiunea poate fi sursa moralitatii intr-un mediu ateist.
sau
Regula de aur poate fi "sursa" moralitatii intr-un mediu ateist cu usurinta.

Oricat ati vrea voi crestinopatii lumea incepe sa se trezeasca din visul asta cretin si incep sa inteleaga ca mos craciun, pardon, alah, ah nu, pardon, dumnezeu, off, scuze din nou, zeii vostri nu exista.
odihniti-va in pace