| Abaza_Bianca_1973 a întrebat:

De ce a fost primul razboi mondial,, mondial

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

A,,inghitit" toate continentele. Toate fortele principale si majoritatea tarilor au intrat in razboi din motive politice sau economice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au existat aliante intre state. Faptul ca razboiul a inceput intre 2 state (acestea facand parte din aliante diferite) a dus ca aliatii lor sa le sara in aparare, astfel conflictul sa extis pe tot globul.

| emayperritos a răspuns:

Primul razboi mondial a fost numit mondial pentru ca a avut loc in mai multe tari din toate continentele. A fost un razboi mare