NOname
| NOname a întrebat:

De ce tocmai cei care au încălcat de nenumărate ori şi continuă să încalce regulile scrise şi nescrise, care ţin de bun simţ şi moralitate, au tupeul să-i acuze pe ceilalţi de încălcarea acestor reguli (indiferent dacă acestea au fost sau nu încălcate)? Ca să-i critice pe ceilalţi n-ar trebui să-şi corecteze mai întâi propriile defecte, să-şi revizuiască propriul comportament? N-ar trebui să fie ei înşişi nişte modele?
Accept cu uşurinţă şi chiar recunoştinţă criticile din partea unor oameni corecţi, cu bun simţ, inteligenţi, educaţi, binevoitori, nu şi din partea celor care ei înşişi sunt nişte exemple "aşa nu!" şi îşi permit să-şi bată joc de ceilalţi.
Nu e amuzant cum unii văd paiul din ochiul altuia şi nu văd ditamai bârnă din ochiul lor?
Nu ştiu cum pe voi, dar pe mine una mă dezgustă cei care dau lecţii, pe care ei înşişi nu le aplică.

Răspuns Câştigător
| Dina a răspuns:

E mai usor sa te uiti pe celalalt deal care este mai departe decit dealul care se afla chiar sub nasul tau. Faptul ca altii dau lectii pe care ei insisi nu le aplica spune ca ei nu vad ce fac ei insisi,dar intotdeauna gasesc partea negativa la altii, adica ei incearca sa fie mai presus ca altii, nedadindu-si seama care e de fapt situatia...

57 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

Faptul ca tu ai vazut un hot, chiar daca esti hot, nu inseamna ca celalat hot nu e hot si nu trebuie reclamat, chiar daca o faci chiar tu, un hot la randul tau. Lumea functioneaza independent de atitudinea ta, ala e un hot si un om rau independent de conditia ta, nu e gresit sa-l reclami la politie...cata vreme e u hot...nu discutam despre cum esti tu, ci despre situatia lui.chestiile astea mi se par ca si cliseele alea de tot *** de la scoala.alea care-ti intorc stomacu pe dos.

| cosmin2344 a răspuns:

Eiii.noname,iti place sa te palmuiesti uneori,de ce tocmai intrebarea asta,chiar nu se observa si cu ochiul liber,nu suntem perfecti draga mea,dar am devanit mai buni,si pe tot acest traseu spre perfectiune,tot dam examene de bunatate,morala,ipocrizie,dispret,ignoranta,si abia dupa ce dispare ceata din-aintea ochilor,reusim sa vedem la altii ceea nu am vazut la noi,si sa ne intrebam uneori in tacere:oare si eu am fost la fel. poate ca da, poate ca nu, sau poate ca nu admiti.dealtfel fiecare in parte se crede unica realitate in viata si indiferent de...va fi mai inainte el.si-apoi altcineva, k iubeste sau nu, el va continua sa fie prioritatea nr 1.in viata k si in iubire,oamenilor le plac sa vorbeasca doar,faptele sunt doar o fantezie,o speranta incleiata in inima naivilor. nu e nici-o lectie, imi place doar sa discut cu oameni inteligenti, nu k eu as fi.dar esti tu. cu bine

| Aly2 a răspuns:

Multi i critica pe ceilalti chiar daca ei au gresit fiindca multora le este rusine sa recunoasca chiar fata de ei insisi ca au gresit si fiindca vor sa para si sa fie perfecti.

| Claudiuu a răspuns:

Desi sar parea ca discutia sa indepartat de la subiectul acestei intrebari exista exemple a cea ce a spus NOname in intrebare.Chiar ironic.

| TuningPhotoshopX a răspuns:

@NOname,fato,nu cezi ca pui intrebari prea grele? Fa-le mai usoare!

| Abandoned3 a răspuns:

Mami, cat costa intrarea la circ? Wow...harciogi, oameni care arata ca niste clovni...si dresori de animale.

| MissDelevingne a răspuns:

Oau @NOname, tu esti pentru toti de pe TPU,un adevarat exemplu.

Si, parca mereu tu pui intrebarile prin care am trecut si eu in viata, deci stiu ca tu ai fi una dintre putinii care m0ar intelege vreodata.Am trecut si eu prin asa ceva.
Nu am cuvinte sa descriu faptul ca tu esti o persoana atat de umana.
Crede-ma ca iti inteleg fiecare intrebare pusa si te apreciez ca te axezi pe comportamentul omenirii, cum ar trebui lumea sa fie mai buna.

Si nici eu nu inteleg cum sunt unii oameni si de ce pot fii atat de rai. Acum mi-au dat lacrimile sincer pentru ca mi-am amintit de niste expperiente ale mele exact asa cu le-ai descris tu. Ma in-te-legi.

| HelterSkelter a răspuns:

Cei care dau lectii de comportament sunt cei carora le e frica sa le experimenteze pe ei insusi.

| LittleMissCupcake a răspuns:

Intr-adevar, nici eu nu pot sa suport cand vad acest gen de oameni. Totul depinde de firea fiecaruia. Sunt fel si fel de oameni in lumea asta. De multe ori si eu mi-am pus aceasta intrebare, ba chiar am si plans din cauza nedreptatilor oferite de viata, dar din pacate nu avem ce sa facem. Daca le marturisesti oamenilor fara pic de bun simt disconfortul tau fata de atitudinea lor, acestia o sa procedeze mai rau. Din nefericire, am patit-o si eu, iar in momentul in care mi-am spus punctul de vedere, m-au luat in ras si si-au batut joc de mine mai mult decat oricand. Dar timpul trece repede, iar roata sa intoarce, fie ca este vorba de bine, fie de rau.

| LittleMissCupcake a răspuns:

Acum am citit restul raspunsurilor si eu, dar oameni buni...cu ce a gresit NOname? Eu cred ca unii sunt doar gelosi ca ea a ajuns userul anului! Acceptati, a ajutat multi oameni, nu poti raspunde chiar la toate intrebarile din 1166420 intrebari, este imposibil. Iar cei care au raspuns ca ea ar fi incalcat regulamentul ( desi nu este asa), aceia incalca regulamentul zilnic cu tot felul de cuvinte obscene sau mai stiu eu ce.

| rapa a răspuns:

Sunt niste tarani prosti ex gigi becali sau marean vanghelie din astea poate ne merge si asa bine in taratongue

| MissLaura a răspuns:

Nobody's perfect!

| pepy63 a răspuns:

Sunt de acord cu tine,dar hai sa nu fim noi cei care dam cu piatra,ii va judeca Dumnezeu,nici mie nu-mi place, dar ce sa facem asa-i facuta lumea asta cu buni si cu rai, uneori mi se pare ca cei rai sunt mai multi

| SadRomance a răspuns:

Sunt de acord cu tine.Si pe mine ma dezgusta astfel de oameni.Dar incerc sa ii evit pe cat de mult pot.

| anemona18ida a răspuns:

Asa se intampla de obicei datorita incorectitudinii oamenilor

| XxAlexandruxX a răspuns:

Cand vaad intrebari din astea iau un pahar de apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca si pe mine tot la fel.ma dezgusta. oare oamenii astia gandesc? e strigator la cer ca sant oameni ganditori,destepti bunaoara, ma uit la mine de pilda, care incearca sa explice mintilor incuiate cum si in ce fel merge universa da ei nu si nu.ma rog,treaba lor, da uite ca vine sfarsitul si va fi vaietul si scrasnirea dintilor{care mai are}, si atunci sa nu spuna respectivii ca nu au fost atentionati.sa mearga dumnealor din timp la dentisti la staomatologi sa-si puna dintii in ordine.ca altfel e jale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare e gradina Domnului si multi...au incaput in ea.Ai dreptate,dar cum sa-i ceri unui asemenea exemplar, ce nu are? Daca atit ii duce mintea si atit au invatat, asta fac si aici pe sait.Ptr ei,este mai simplu sa vorbeasca precum la usa cortului, decit sa se poarte civilizat, sa vorbeasca frumos.Au impresia ca prin acel comportament,ei sint mai presus decit noi, cei care vorbim civilizat; in realitate, dau dovada de josnicie si chiar mai rau.Medicul lor, este mort, demult.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De parca tie iti pasa de copii! De parca tu respecti regulamentul!
Ti se pare corect ca o intrebarile legate de Kronstadt sa dispara subit desi nu au nimic trivial?
Ia zi tu craiaso maiastra, ai de gand sa ma raportezi incontinuu pana cand au sa ma suspende? Eu am sa pun intrebarea aia pana primesc un raspuns ce ma va incalzi! Daca tie nu iti convine ai liber arbitru sa nu iei parte la discutie! Sau sa privesti! Insa toate intrebarile astea filozofice, mai ales ultimile 2, la cine crezi ca fac referire daca nu la razboiul nedreptatii pe care tu ca o zana l-ai intrerupt cu puterile tale magice?
Numai voturi de inteligent, folositor si amuzant aveam acolo, cei care am spus ceva impotriva protejatei tale (Jellimania), nu ca mi-ar pasa de ele, insa asta denota cat de triviala era intrebarea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tot exista un risc sa fie citite de minori"! Scuza-ma insa eu personal, nu ma mai oripileaza injuraturile altora cum ma oripileaza ce se scrie la Dragoste&Sex, unde alea sunt permise ca.deh, face parte din categorie, insa daca intra un "minor" cum zici tu acolo si vede cum aia isi descriu partida de o noapte sau posteaza site-uri porno (cum facea utilizatorul Emin3m care acum nu mai e), nu e oripilant pentru pustii astia mai mici de 10 ani? Daca e sa folosim scuza asta cu copii!
Acum nu am nimic personal cu acest utilizator, insa @elasexygagica prin intrebarile si raspunsurile ei nu era vulgara si sarea calul uneori? Acum serios, chit ca ne mai facea din cand in cand sa radem!
Am trimis mesaj la contact sa imi restituie intrebarea, insa deocamdata bate vantul in email-ul meu! Si sigur va bate pe veci!
Insa pe tine nu te pot refuza ca tu ai sarm! Nu-i asa? Macar iti place statutul asta de copil rasfatat pe care il ai acum?
Eu nu cred ca tu ai 27 de ani nici in ruptul capului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca numai un fust fumator, nu vrea nici in ruptul capuluis a se fumeze cu el in camerahappy. este intr-adevar o ironie. Pentru ca numai cei cu care semanam foarte multe, ne sacaie intratat de tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si tu stiind-ul pe Kronstadt, nu mai bine il evitai? Daca sunteti la poli opusi de ce va calcati pe bataturi? Si eu evit intrebarile unor utilizatori pe care nu ii plac, insa se vede ca l-ai provocat acolo!
Si daca era atata disperare sa raspunzi acolo, nu puteai sa iti formulezi tu un raspuns, in loc de acel "idem Ionutz"!
Nu, dar tot esti asa filosoafa, inseamna ca stii proverbe si zicatori!
N-ai auzit de zicala/ proverb : "Din calea nebunului si Dumnezeu se da la o parte"? Oamenii inteligenti se feresc de cei carora nu le pot face fata, fiindca asa e spre binele tuturor in situatia respectiva! Insa tu? Parca aveai o placere sadica de a porni discutii!
In fine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NOname, ai dreptate, poate eu nu am experimentat niciodata manipularea din partea altor persoane pana la varsta mea de 16, iar cei poate incepand de la 11 ani au incept sa o experimenteze! Nu compara tu 11 ani cu 16! Ca e o diferenta vasta! Tine de varsta 85% ca sa zic asa si abia restul de inteligenta cu, care te nasti conteaza 15%! Persoanele se schimba de la an la an! Si tu erai mai putin profitoare anul trecut, iar acum iti scoti gherutele! Pai inghite omul, dar cat sa mai inghita nu?
In alta ordine de idei, afla ca am trimis 2 mesaje la contact si nu am primit niciun raspuns! Catalin sau Cristina au cont pe site-ul asta nu-i asa? Atunci pe aceasta cale le cer sa-mi raspunda public (si am mai facut asta acum o ora), de ce nu imi reposteaza intrebarea sau sa imi spuna unde am sarit calul! Daca nu e vorba de favoritisme, atunci e vorba de "brain" si inseamna ca trebuie sa li se silabiseasca la contact ca sa te ia in seama! Nicio problema, voi face si asta daca e nevoie!
Si am spus nu imi pasa de cum a evoluat situatia cu Kronstadt, cum ma enerveaza faptul ca nu toti utilizatorii sunt tratati la fel! De ce nu imi reposteaza intrebarea daca nu e nimic trivial in ea? De ce numai smiorcaielile tale se iau in considerare?
Si mai ales, de ce se tot raporteaza orice intrebare in care sa zicem ca unii se plang de anumit defect la tine, desi nu se spune nimic "socant de vulgar", sau cum s-a intamplat si in cazul @Justitiarului si al meu, cand intrebarile despre Kronstadt au disparut subit!
Cand esti in centrul atentiei, nu e bine, cand nu esti, iar nu e bine!
Ntz, Ntz, Ntz!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.sunt de acord e adevarat ca anumiti oameni ii corecteaza pe alti desi si ei fac la fel incercand sa "se dea mari".Dar ce poti zice...asta e viata asa sunt facuti uni oameni e ca si cum nu s-ar simti cu "constinta impacata" daca nu o fac.Sunt de acord cu tine ca mai intai ar trebuia ca ei propri sa evite aceste greseli si dupa accea sa dea lectii altora.In fine in concluzie iti spun ca pentru mine acesti oameni sunt facuti asa nu se pot schimba sau pur si simplu asa au fost educati, asta e persoana lor dar nu avem ce face aceasta este viata. Sper sa iti fii oferit un raspuns care te-ar putea ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Kronstadt, ai fost amuzant =)). Penibil de amuzant, sau amuzant de penibil.

Ia incearca s-o faci si cu mine, sa vedem ce gasesti;;). Chiar sunt curioasa;))
http://www.tpu.ro/utilizator/awjij/raspunsuri/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Kronstadt omule nu ma bagi in seama? Plaaaang.
@justitiarulblabla, tu nu intelegi ca sunt din Bucuresti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@justitiarule, din fericire acum stau la tara doar in vacanta si tot oraseanca ma simt. Adica nu am preluat nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Claudiuu, evident! laughing Stie NOname dinainte.
Dar sunt tufe de Venetia...ce sa le ceri alora care doar cauta nod in papura?