| anonim_4396 a întrebat:

Din comportamentul unui om cat este decis de catre temperamentul lui nativ?

Răspuns Câştigător
| BlackOldSun a răspuns:

Temperamentul nativ nu cred ca exista este ceva subiectiv care este decis de obieci prin evenimente, trairi personale care lasa un impact emotional de diferite intensitati care iti impune un tip de comportament dar si anuminte experiente dobandite prin educatie, anturaj, credinte, convingeri.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Foarte mult, cel putin la mine happy

| chuckmanson a răspuns:

Depinde de persoană

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce te referi mai exact prin ''temperament nativ''? (nu sunt sigura ca interpretez bine intrebarea).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te referi la temperamentul cu care ai fost nascut, pe care l-ai mostenit, eu zic ca o mare parte din comportament tine de acesta. Adica, eu am temperamentul melancolic-flegmatic (daca te iei dupa cele 4 tipuri de tenperament - coleric, flegmatic, sangvin si melancolic).
Si cu toate astea, stiu sa imi stapanesc temperamentul in caz de nevoie. Daca sunt intr-o intalnire cu oameni, unde trebuie sa fii sociabil, deschis etc, ma port ca atare. Adica nu raman meditativ si retras.
Deci, nu influenteaza in mod complet comportamentul, ci mai lasa loc si pentru "măşti de împrumut".