| anonim_4396 a întrebat:

DUMNEZEU E RAUL? Dumnezeu exista? Cititi urmatorul dialog intre un student si un profesor (cititi cu atentie si apoi comentati):

Raul e peste tot, nu-i asa? Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da
- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat.
Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.
- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?
Studentul se foieste jenat.
- Da
- Deci cine le-a creat?
Studentul ramane tacut pentru o clipa, dupa care, pune si el o intrebare.
- Dle profesor, exista caldura?
- Da
- Si exista frig?
- Da, fiule, exista si frig.
- Nu, dle, nu exista.
Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat.Studentul incepe sa explice.
- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material, sa aiba sau sa transmita energie.
Zero absolut (-458 F) inseamna, doar absenta totala a caldurii!
Vedeti, d-le profesor, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Nu avem unitati de masura pentru frig. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii,
d-le profesor, ci doar absenta ei.
- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?
- Din nou raspuns gresit, d-le prof. Intunericul nu este "ceva"; este absenta a "ceva". Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta, atunci nu exista nimic, iar acest nimic il numim intuneric.
Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie mai intunecat sau mai putin intunecat, l-am masura cu unitati de masura, nu-i asa?
Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa.
- Dle profesor vreau sa spun ca premisele dv. filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.
Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?
- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
- Ati observat vreodata evolutia cu proprii ochi, d-le profesor?
Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul.
- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. predati studentilor ceea ce credeti, nu? Atunci, ce sunteti, om de stiinta sau predicator?
- Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….
- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, d-le, exista raul?
Acum, mai nesigur, profesorul raspunde:
- Sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.
La asta, studentul a replicat:
- Raul nu exista, d-le, sau cel putin nu exista ca lucru in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina. Profesorul s-a asezat cu capul in maini, fara a mai scoate un cuvant...
p. s. Studentul se numea... Albert Einstein

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logica ne spune ca studentul, indiferent cum s-o fi chemind, avea dreptate.E logica ceva de necombatut? Imi veti spune ca;-Nu cu argumente.Va spun ca va veti afla in trairile voastre pe marginea unor prapastii si, dincolo de orice logica care spune din start ca nu puteti supravietui se va trezi lumea cu voi in viata.Va spun sincer ca acel adevar,din acea clasa trebuia sa ramina numai acolo. Odata depasite granitele acelor oameni si, mai ales, tot repetindu-se nu va deveni decit un slogan fara valoare.

79 răspunsuri:
| SiMpLa a răspuns:

Texul este luat din revista religioasa OrtoGraffiti :* foarte frumos

| DolsePapusik a răspuns:

Dumnezeu exista. De ce crezi ca sunt atatea bibli in lume? Si acum serios nu il cred pe Eistein asa idiot sa spuna si sa dea raspunsurile acestea stupide si intrebarea ta le fel fara suparare,happy

| GringoPT a răspuns (pentru DolsePapusik):

Pentru ca le-a scris dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A mai fost scris in data de 28 ian 2011 ca raspuns la o alta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonim multumesc de sesizare, am verificat si am gasit si o intrebare asemanatoare, dar mai incompleta. Nici aceasta nu e completa in totalitate, dar era prea lung textul si nu am vrut sa va plictisesc, asa ca am mai taiat din el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca am stat prea mult pe tpu.au inceput sa se tot repete raspunsurile si intrebarile.de cand sunt eu logat cred ca le-am citi de cateva ori pe toate. aproape cred ca nu mai are rost.devine plictisitor.si pare ca stam pe loc.nu evoluam.nu facem nici un pas inainte.aici pe tpu.cred ca o sa ma retrag in viata reala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.positiveatheism.org/hist/quotes/einstein.htm

Ia vezi tu aici parerea lui Einstein despre zeul tau, si apoi mediteaza la dialogul fictiv pe care l-ai aruncat aiurea aici.
Cred ca si crestinii s-au prins ca povestea ta e neadevarata.

| Traficdeacadele a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer nu conteza cine a spus asta conteza ca este adevarat...

| Traficdeacadele a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a creat totul:caldura-frigul,lumina-intunericul,binele-raul dar tot Dumnezeu ne-a ''predat'' cum sa fim mai buni, sa facem lucruri bune,dar ne-a lasat si alternativa de a face rau si in cel mai rau caz de a ajunge criminali, hoti etc.El a creat toate acestea:raul, binele dar ne-a lasat sa alegem sa fim responsabili de soarta noasta si de felul in care vom fi caracterizati de lume! Buni sau rai depinde doar de noi!
P.S.:asta e doar parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. predati studentilor ceea ce credeti, nu? Atunci, ce sunteti, om de stiinta sau predicator?"

Nu este nevoie sa traiesti zece mii de ani ca sa fii convins de validitatea teoriei evolutiei. E de ajuns sa privesti dovezile biochimice, genetice sau paleontologice. Este penibil textul, si nu vad ca un profesor de biologie care se respecta nu si-ar putea sustine punctul de vedere in fata elevului de liceu indoctrinat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc de raspunsuri, funda i-o acord
Rosinantei, doar pentru replica "tot repetindu-se nu va deveni decit un slogan fara valoare".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrajeala cine a fost in clasa aia? cate minciuni sunt in lumea asta promovate de crestini rusine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raul il cream noi el nu exista ca finta, tu vezi pe cineva decat oamenii care face rau? asa cum cream binele e doar o figura de stil binele si raul, povestea ta este compusa de un crestin smecher crestin si cum sa promovezi o minciuna daca nu prin minciuna

| soimos a răspuns:

Pesemne ca Einstein nu a citit atent Biblia, ca daca ar fi facut-o ar fi vazut ca in Biblie este rezolvata clar aceasta problema!

| LeeJiEun a răspuns:

Oooo azi nu mai citesc nimic...am citit destullaughing

| Bitter a răspuns:

Super interesant...nu regret ca am citithappy

| nicoleee30 a răspuns:

Destept Einstein smug

| cHoCollaTeFllory a răspuns:

La fel si eu, nu regret pentru acele cateva minute care le-am pierdut citind asta!

| AnonimulxD112 a răspuns:

Ce prostii`. oh go on Dumnezeu a creeat pace. iar oamenii au facut-o varzaoh go on

| noink a răspuns:

Wow...super publicatia

| SimpleGirl408 a răspuns:

Apreciez faptul ca incerci sa schimbi lumea spunand astfel de lucruri dar ar fi mai bine sa te gandesti bine inainte de a scrie ceva. Ai dovezi ca e EINSTEIN? Da ai... el era un om foarte destept si probabil ca ai dreptate.Am recomandat aceasta intrebare pe facebook si nu am de gand sa dau inapoi... mi-a placut! sarbatori fericite!

| sanatatesiviata a răspuns:

A se vedea conferintele utile de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

| sanatatesiviata a răspuns:

Vedeti conferintele utile de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaGabe a răspuns:

Interesant thinking

| calinut1 a răspuns:

Dumnezeu a creet totul perfect doar ca lucifer vazunduse cel mai puternic inger a vrut sa stea pe scaunu de dominie a lui Dumnzeu si alaturi de el sau alturat 30% din ingerii lui Dumezeu care au devenit demoni Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa i slujesca lui asa si la ingerii sai nu ii obliga sa stea cu el e liber sa plece si din aceasta cauza satan a fost azvarlit pe pamant. Iar pe adam si eva ia pus la incercare sa vada daca sunt credinciosi cu adevarat. ca daca nu pacatuiau satan nu exista astazi si nu erau atatea nenoriciri era totul perfect. Dumnezeu iubeste neconditionat si e liber fiecare sa aleaga si dupa ce a ales pote oricand sa renute nu il oblifa sa stea cu el

| risa13morgan a răspuns:

Daca ai pus acea intrebare e clar ca tu nu crezi nimic esti nesigura si Dimnezeu a crear raul El nu E rau dar binele ce inseamna fararau, curajul fara frica bucuria fara tristete binele nu ar valora nimic fara rau

| GigelFaraNumar a răspuns:

Hai ba frate... imi pui mie aici Einstein? come on man! credeam ca a fost un coleg daltau

| dragos65436 a răspuns:

Chiar a spus einstein asta sau ai bagat tu acolo asa

| Cristi1397 a răspuns:

Eu o stiam altfel si cu un sfarsit mai diferit

| RummyOficial a răspuns:

Degeaba credeti in Dumnezeu daca nu-L iubiti.

| VannilaCupCake a răspuns:

Sunteti foarte siguri pe tot ceea ce spuneti?
Cand spuneti ca Dumnezeu nu exista, sau spuneti doar ca sa spuneti ceva contra?
Cum puteti macar sa va ganditi, dar sa scrieti ca Dumnezeu nu exista?
Voi vedeti acolo jos scris "Albert Einstein" si imediat dati dialogului o alta nuanta.Cum ca ar fi scris sau nu el asta, nu conteaza.
Important este ce ati invatat voi din povestirea asta, cum o reprezentati.Va supune unui test de genul `Daca crezi sau nu in Dumnezeu!`.
Si voi credeti? Pentru ca vad ca va intereseaza numele celebrului Einstein scris acolo jos si mai mult pe tema asta va certati. Daca el a spus sau nu asta.
Si ce daca a spus-o! Si ce daca nu a spus-o!? Exista vreo diferenta? Daca nu era el scris probabil ati fi scris niste cuvinte la intamplare acolo...credeti sau nu in Dumnezeu?
El a creat raul! Rau e `Dracu'` mai pe sleau! Daca vreti s-o luam asa.Nu? Pentru ca cine ne ispiteste sa bem, sa fumam, sa injuram, etc? Dar si studentul avea atat de multa dreptate...
`Dracu'` nu poate face nimic daca noi ne rugam in fiecare seara si dimineata la El, credem in El, ne inchinam Lui, mergem in casa Lui, facem lucruri bune si nu ne dam inlaturi de pe cararea cea buna!
Asa-i? Spuneti!
Daca dragostea pentru Dumnezeu lipseste, normal ca `ala rau` o sa ne ispiteasca sa facem ceva rau, si o zi, doua, trei o sa uitam de bine...o sa uitam de Dumnezeu!
Voi ce ati inteles de aici? Ca Einstein era prost si a spus lucruri numai ca sa fiti voi `Gica Contra`?
Dialogul asta ne invata ca Dumnezeu exista! Ca el ne-a creat! Cu lumina sau cu mai putina lumina noi traim! Cu caldura sau mai putina caldura noi traim! Bem, mancam, cantam, dansam, muncim, etc.
Dar ii suntem recunoscatori Lui ca inca mai suntem in viata? Eu cel putin...DA! Voi?
Si sper ca pe toti v-am influentat sa lasati rautatile si sa va rugati lui Dumnezeu ca traiti!