| anonim_4396 a întrebat:

DUMNEZEU E RAUL? Dumnezeu exista? Cititi urmatorul dialog intre un student si un profesor (cititi cu atentie si apoi comentati):

Raul e peste tot, nu-i asa? Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da
- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat.
Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.
- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?
Studentul se foieste jenat.
- Da
- Deci cine le-a creat?
Studentul ramane tacut pentru o clipa, dupa care, pune si el o intrebare.
- Dle profesor, exista caldura?
- Da
- Si exista frig?
- Da, fiule, exista si frig.
- Nu, dle, nu exista.
Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat.Studentul incepe sa explice.
- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material, sa aiba sau sa transmita energie.
Zero absolut (-458 F) inseamna, doar absenta totala a caldurii!
Vedeti, d-le profesor, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Nu avem unitati de masura pentru frig. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii,
d-le profesor, ci doar absenta ei.
- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?
- Din nou raspuns gresit, d-le prof. Intunericul nu este "ceva"; este absenta a "ceva". Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta, atunci nu exista nimic, iar acest nimic il numim intuneric.
Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie mai intunecat sau mai putin intunecat, l-am masura cu unitati de masura, nu-i asa?
Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa.
- Dle profesor vreau sa spun ca premisele dv. filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.
Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?
- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
- Ati observat vreodata evolutia cu proprii ochi, d-le profesor?
Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul.
- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. predati studentilor ceea ce credeti, nu? Atunci, ce sunteti, om de stiinta sau predicator?
- Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….
- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, d-le, exista raul?
Acum, mai nesigur, profesorul raspunde:
- Sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.
La asta, studentul a replicat:
- Raul nu exista, d-le, sau cel putin nu exista ca lucru in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina. Profesorul s-a asezat cu capul in maini, fara a mai scoate un cuvant...
p. s. Studentul se numea... Albert Einstein

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logica ne spune ca studentul, indiferent cum s-o fi chemind, avea dreptate.E logica ceva de necombatut? Imi veti spune ca;-Nu cu argumente.Va spun ca va veti afla in trairile voastre pe marginea unor prapastii si, dincolo de orice logica care spune din start ca nu puteti supravietui se va trezi lumea cu voi in viata.Va spun sincer ca acel adevar,din acea clasa trebuia sa ramina numai acolo. Odata depasite granitele acelor oameni si, mai ales, tot repetindu-se nu va deveni decit un slogan fara valoare.

79 răspunsuri:
| Anonimesque a răspuns:

In primul rand studentul nu se numea Albert Einstein in al doilea rand nu ai postat sursa nu cred ca acest text a aparut in vreun ziar la vremea respectiva porcaria asta. Si din contra lipsa de lumina (de radiatie solara), determinarea frigului, genetica, evolutia sunt lucruri complexe ce nu pot fi intelese de orice meltean. Deschideti bine ochii crestinismul si oricare alta religie nu vorbeste decat aberatii lucruri imposibile "minuni " voi cititi si va minunati dar adevarul? PORTIȚELE crestinismului intodeauna daca nu vezi minunea e ca nu te-ai rugat cu inima curata sau altele.
INIMA OMULUI? - Inima este un organ musculos, cavitar, tetracameral, care pompeayă ritmic în artere sângele pe care îl primeste prin vene. Creierul stocheaza informatii cat despre raul petrecut, daca v-ati uita in trecut o sa vedeti razboiale pe cauze religioase oameni care au murit nevinovati condusi de indoctrinare mai nou acum (vezi cazurile islamice). Vorbiti fara sa stiti nimic.
Discutie intre elev si profesor :
Profesorul : In opinia mea Dumnezeu nu exista, omul a evoluat din mamiuta.
Elevul : Da nu-i adevarat! Maimuta cine a creat-o?
-Maimuta a evoluat dintr-o specie inferioara.
Si aceea specie inferioara cine a creat-o?
Totul a pornit de la celulele procariote, considerate primele forme de viaţă de pe planetă.
Si pe ele cine le-a creat?
PROFESORUL : Asa o sa ajungem la punctul 0 si o sa ma intrebi: universul cine l-a creat?
Daca nu stim cine a creat un lucru trebuie sa spune ca GHEORGHE? Sau Dumnezeu?
Legenda spune ca DUMNEZEU exista dintodeauna...si ca el a creat pamantul si omul din plictiseala TREZIREA! Am ajuns cu roboti pana pe MARTE si totusi :
Tu construiesti o casa mai construiesti si niste " porci " apoi te urci in copac si te uiti la ea pana cand o sa cada ii lasi sa se omoare intre ei iar apoi ii judeci.
Daca Dumnezeu a creat TIMPUL si pamantul atunci el de ce este afara lor?
O MIZERIE TEXTUL DE MAI SUS O MIZERIE! ASA S-A SCRIS SI DESPRE DARWIN ca si-a negat creatia si ca pe crucea lui scrie DE CE SUNTETI IN STARE VOI CRESTINII ca sa atrageti lumea cu scenarii si povesti.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimesque):

Meriti aplauze multe, nu baga in seama votul stupid dat de unu care a luat nota 1 la bac e vai de soarta lui de handicapat

| Bianca_Alexandra_1995 a răspuns:

Laughing laughing

| constantin_2731 a răspuns:

Dacă mi-ar demonstra cineva că Hristos Se află în afara adevărului şi ar fi real, că adevărul se află în afara lui Hristos, aş prefera să rămân cu Hristos, decât cu adevărul.

Dostoievski

Oamenii de stiinta nu pot sa explice cap-coada evolutia omului din bacterii sau din maimuta ( omit niste etape foarte importante pentru ca, chiar ei recunosc ca nu au explicatia ) si aici nu e vorba doar de evolutie.am evoluat din rahaturi. ganditi-va la intrebarea: What was before the Big Bang? "We just don’t know." spune un om de stiinta.Acum cat de incuiat sa fi sa crezi ca s-a format in timp din nimic toate planetele si toate stelele. Oamenii de stiinta nu pot raspunde la intrebarea asta pentru ca sunt oameni. unii din voi ii vedeti ca pe niste dumnezei.stiinta este si foarte multa manipulare. Stephen Hawking un om care si-ar da sufletul ca sa demonstreze inexistenta lui D`zeu, Toata viata si-a dedicat-o cu carti despre Dzeu si Stiinta. de cele mai multe ori atacandu-l pe Dzeu aproape la extrem.se cunoaste ca el este cel mai inversunat in privinta asta. Nu a reusit decat sa se faca de ras cu ultima lui carte The Grand Design, Hawking se leaga de Dumnezeul Vechiului Testament de la inceputul si pana la sfarsitul cartii. Asta ii asigura din start succesul comercial. (Manipularea pentru cei mai putini informati.)El spune : putem totusi explica Universul fara sa apelam la un creator, ci sa ne folosim doar de legile Fizicii. happy Dar legiile fizicii cum or fi aparut nu spune.
Legile Fizicii sunt legile care guverneaza materia, spatiul si timpul. Fara materie nu exista aceste legi, ele sunt intrinseci materiei. Asadar intrebarea despre creatie include tot, absolut tot ce este in acest Univers. Deci inainte de materie ce erea? Pt ca nu existau Legile fizicii.
La un interviu cu Lary King in direct pe Cnn parca.cand Hawking a dat explicatii din astea puerile Lary King se uita la el ca si cum ar fi zis. OMG is crazy. Vedeti ultima carte a lui Hawking.dezastru total. Sa nu va mai dau exemplu cu reactorul de particule din Elvetia.un dezastru total, daca nu stiati. unii dintre voi teoria Big Bangului e doar o teorie ca de aia ii zice "Teoria" nu a fost niciodata ceva concret.nici macar cand oamenii de stiinta (unii) pe care ii venerati, nu toti... unii dintre voi spuneau ca se va forma o gaura neagra si ne va suge pe toti daca vor folosii acceleratorul laughing. Stati sa vedeti ca la sfarsitul anului au zis ca mai incearca o data. Ei vor sa demonstreze inexistenta lui Dzeu de fapt. prima incercare esuata, a doua va fi la fel.ei stiu asta.dar ne mai manipuleaza un pic.
Hai gata ca m-am plictisit.
Sa fiti sanatosi,
Apropo Albert Einstain nu credea in religii, dar stia ca cineva acolo sus exista. Avea credinta lui.

| SmekeruDeSmeker a răspuns:

sunt 5 min pe care le-am regretat

| Lvlussyk a răspuns:

Albert Einstein era foarte ganditor, si si-a dar seama prin logica, ca acele lucruri de fapt nu existau ci erau upusul unui lucru ce exista.