Întrebare recomandată | dragos9234 a întrebat:

Lăsand religiile deoparte...
De ce omenirea este atat de cretină încat se opune, cu atata vehementa, casatoriilor intre persoanele de acelasi sex?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza ignoranţei, îndoctrinării (în special religioase), prejudecăţilor, egoismului şi obiceiului de a-şi băga nasul în curtea vecinului.

În opinia mea, fiecare, indiferent de orientarea sexuală (sau de orice alt fel), ar trebui să aibă dreptul la fericire şi la o familie. Este o treabă strict personală şi nu văd de ce aceşti oameni ar trebui să aibă nevoie de acordul cuiva ca să-şi trăiască viaţa aşa cum îşi doresc.
Consider că li se încalcă drepturile şi libertatea.

90 răspunsuri:
| acidickiddo a răspuns:

Parerile sunt impartite in ceea ce priveste acest aspect.O mica parte este de acord cu casatoriile de acest gen, majoritatea avand ceva impotriva lor, asta generalizand.Adica si impotriva lor ca oameni, si impotriva casatoriilor intre persoanele de acelasi sex.Eu n-am nimic impotriva, fiecare este liber sa aleaga.E vorba de libera alegere, de libertatea fiecaruia dintre indivizi.Si oricum, cei care se opun practic o fac decat prin vorbe, fizic cum ar putea reactiona? Iii poate incatusa pentru un lucru atat de marunt? Sunt alte aspecte care trebuiesc puse la zid, nu casatoriile intre persoane de acelasi sex. happy

| Zmantana a răspuns:

Pentru ca este împotriva tuturor regulilor naturii. Sunt extrem de rare simpatiile animalelor de acelasi sex încât este inuman a se aproba căsătoria între persoanele de acelaşi sex. Căsătoria implică multe şi este ilogic să permită căsătoria între persoanele de acelaşi sex. Rolul căsătoriei (motivul pentru care aceasta s-a inventat) este pentru a uni 2 persoane de sexe diferite cu scopul de a avea copii. Două persoane de același sex nu pot avea copii (naturali), iar adoptarea, din punctul meu de vedere, nu este o soluție deoarece, eu cel putin, nu aș vrea să-mi strig părinții tata și tata; și să nu mai zic de situația mea socială că "prietenii" care ar face mișto de mine din cauza "părinților". Sunt de părere că viața unui copil adoptat de un cuplu căsătorit de același sex este o pedeapsă.

| dragos9234 explică (pentru Zmantana):

""Sunt extrem de rare simpatiile animalelor de acelasi sex î""
DEsi omul este un animal este mult superior celorlalte animale.

""prietenii" care ar face mișto de mine din cauza "părinților""
Acei prieteni(si oameni) sunt niste cretini.Acel "misto" este facut, printre altele, din cauza acestei impotriviri tampite.

Fiecare face ce vrea.Nu este nimeni in masura sa spuna ca este rau sau bine...

| Zmantana a răspuns (pentru dragos9234):

Dar dacă omul este superior celorlalte animale nu înseamnă că trebuie să dea în extreme din cauza minorității. Sunt de părere că homosexualitatea este boală mintală, deși cred că este mai mult un mod prea extrem de a ieși în evidență; tot tam tamul care se face în jurul acestui subiect este fără rost și sunt de părere că homosexualitatea ar trebui pedepsită (din cauza bolilor care se transmit prin ea și care, DA sunt mai dese decât cele din relațiile intime dintre două persoane de sex diferit).

| dragos9234 explică (pentru Zmantana):

Bolile se trasnsmit si prin faptul ca beau din aceeasi cana cu tine...Asta nu-i un motiv.
Homosexualitatea este intr-adevar o dereglare de la ceea ce suntem noi genetic programati dar nu inseamna ca trebuiesc pedepsiti.

| VallachorumTyranorum a răspuns (pentru Zmantana):

Dacă animalele nu ar mânca, ar fi imoral şi greşit d.p.d.v etic ca oamenii să mănânce?
Din moment ce nu te deranjează pe tine în mod direct, chiar nu văd de ce te strofoci.

| Zmantana a răspuns (pentru VallachorumTyranorum):

Scuzați-mă domnule anorexie... Ba! ce e cu exemplul ala de rahat? nu ti-a fătat mintea un pui mai bun?

| Zmantana a răspuns (pentru dragos9234):

Hai zi-mi că HIV/SIDA se transmite prin sărut sau băut din aceeași cană.

| VallachorumTyranorum a răspuns (pentru Zmantana):

Este primul care mi-a venit în minte şi cam singurul relevant.

| Paulla a răspuns (pentru Zmantana):

Da, cu siguranţă le e mai bine copiiilor pe stradă şi prin orfelinate decât să aibă doi taţi/două mame(şi vezi că ăsta-i sarcasm, nu m-aş mira dacă nu l-ai sesiza şi m-ai lua pe bune). Aşa se zicea şi despre copiii dintre negri şi albi, că vor trebui să înfrunte discriminări de genul. Lumea se dezvoltă din punctul ăsta de vedere.
Lăsând asta la o parte, cât de arogant trebuie să fii ca să poţi afirma că TU cunoşti 'toate regulile naturii'? N-are o limită şi supraevaluarea asta?

| eleaveyou a răspuns:

Nu poti sa "lasi religiile la o parte". este singurul motiv. Casatoria este un "Contract" din punct de vedere juridic. nu exista niciun motiv ne-religios de a fi interzisa in cazul persoanelor homosexuale. Poate doar cel electoral happy