| dan29 a întrebat:

Numerele reale (R) din ce mulțime fac parte?

Răspuns Câştigător
| eek a răspuns:

Numerele reale fac parte din multimea numerelor complexe adica multimea C cuprinde:
- R - multimea numerelor reale
iar R cuprinde :
-N -multimea nr.naturale
-Z- multimea nr intregi
-Q - multimea nr rationale
-I - multimea numerelor irationale
-T- multimea nr transcendente

7 răspunsuri:
| madycoco a răspuns:

Multimea nr reale.

| Laura_5858 a răspuns:

(R) reprezintă mulţimea tuturor numerelor reale. Aceasta include toate numerele raţionale, împreună cu toate numerele iraţionale (adică numere care nu pot fi scrise ca fracţii, cum ar fi π, e şi (radical din 2). R - Q este mulţimea numerelor iraţionale. R + U {0} este mulţimea numerelor reale nenegative R* = R \ {0}. Sper că ţi-am fost de ajutor.

| bittersweet a răspuns:

In R intra toate celelalte multimi (Z, N, Q, C...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate numere existente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insasi numerele reale(R) sunt o multime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rationale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pricep intrebarea.
R contine nr naturale, intregi, rationale, irationale(ex:radical din 2).
si R este inclus in C(multimea nr complexe)