| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi considerat bun sfatul sa omori un copil pentru ca nu isi respecta parintii?

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

In sfarsit, am ocazia sa raspund si eu la intrebarea asta. Se pare ca cineva care era in conversatie cu mine vizavi de aceasta problema, a hotarat sa puna intrebarea ca anonim (si lista oamenilor posibili nu este lunga si pot fi usor recunoscuti dupa limbaj). Dar nu il vom da de gol aici, mai ales ca tine mortis sa-ti pastreze anonimatul.
Raspuns rezumat pentru lenesi intr-ale cititului:
1. Daca moralitatea este subiectiva si relativa, nu conteaza. Este vorba doar de preferinte.
2. Daca moralitatea este obiectiva, atunci intrebarea este bine pusa. Insa cel care a pus intrebarea are o mare problema intelectuala. In Levitic 20:9 nu este vorba de copii, ci de barbati in toata firea. Iar textul nu se refera in mod explicit la copii, termenul "eesh" folosit in versetul din Levitic 20:9 nu se refera in niciun caz la copii. Acelasi termen este folosit pentru orice "eesh" care comite adulter chiar in urmatorul verset (10).
3.Concluzie: intrebarea este fie rodul ignorantei celui care a pus intrebarea, fie este semnul lipsei de onestitate (in cazul in care nu este ignorant).
Raspuns extins:
1. Daca moralitatea este subiectiva si relativa.
Depinde din ce punct de vedere pui intrebarea. Daca adopti pozitia ca moralitatea este subiectiva si relativa, atunci nu poate fi considerat nimic rau. Nici faptul de a-l ucide pentru ca asa iti place tie.
Daca moralitatea se intampla sa fie pur si simplu „ceea ce o societate ori o persoana considera a fi rau", atunci nu exista niciun motiv pentru a afirma ca unii au dreptate mai mare decat altii. Daca moralitatea este subiectiva si relativa, nu exista nici macar un motiv pentru a afirma ca ceea ce a facut Hitler este rau. Pentru ca totul se reduce la preferinte subiective si nu putem spune despre preferinta subiectiva a lui x ca este mai superioara decat a lui y decat in contextul in care preferinta lui x este superioara in mod obiectiv fata de preferinta lui y (ceea ce nu este cazul daca moralitatea este subiectiva si relativa).
Astfel in contextul relativist, nu exista un concept stabil de bine si de rau. Pur si simplu, este vorba de niste preferinte subiective.
Undeva spuneam:
„Date fiind premisele de la care pleacă naturaliştii*, ei nu pot spune vreodată, în mod raţional, că nu trebuie să faci rău(oricum l-ar defini) şi nici că trebuie să faci bine (oricum l-ar defini). Aşa că, singura educaţie pe care ar putea-o da societăţii sau copiilor lor, este o educaţie bazată pe fă ce vrei. Şi societatea, se pare că, tocmai asta face: ce vrea. Dacă e aşa, atunci de unde vin protestele împotriva creştinismului sau împotriva moralităţii creştine? Pentru că odată ce i-ai sfătuit să facă ce vor, neavând o bază pentru a-i sfătui să facă ceea ce trebuie, nu poţi să vii şi să-i critici că fac tocmai ceea ce vor să facă; iar dacă se întâmplă să îi critici, atunci cel puţin nu o faci pe o bază raţională. Consecvenţa cu premisele naturaliste, din câte se pare, duce la un sistem anarhic – şi de ce ar trebui să ducă la altceva din moment ce nu există nimic care să trebuiască? Aşa că, pentru a păstra o anumită ordine în lumea asta, e nevoie ca un naturalist să fie inconsecvent cu propriile teorii şi să se rezume la sistemul moral creştin, unde trebuie este la el acasă, şi unde principiile morale sunt considerate axiomatice iar oamenii se ghidează după ele în orice judecată morală fac."
In concluzie, la acest punct, relativistii morali nu au nicio baza rationala pentru a intra in discutie pe aceasta tema. Pentru ca ei isi „dinamiteaza"(termenul unui prieten) orice fundatie rationala pentru a intra in aceasta disputa.
2. Daca moralitatea este obiectiva.
In acest caz cel putin intrebarea poate fi pusa. Si vizavi de acest subiect va invit (pe cei interesati) sa urmariti discutiile legate de acest subiect pe TPU, la urmatoarele linkuri:
http://ow.ly/1le49
http://ow.ly/1le7e
Mai departe, contestatia se doreste a fi legata de faptul ca in Vechiul Testament exista unele versete legat de acest subiect. Neajunsul autorului intrebarii consta fie in faptul ca nu este suficient de onest sa perceapa contextul versetului respectiv, fie in faptul ca este suficient de ignorant sa nici nu-l studieze. Si pentru ca pe TPU este vorba de „toti pentru unu", eu vreau sa fie valabila si expresia de „unu pentru toti".
In primul rand, intrebarea are un context diferit decat cel de lipsa de respect pur si simplu. Iar textul nu se refera in mod explicit la copii, termenul "eesh" folosit in versetul din Levitic 20:9 nu se refera in niciun caz la copii. Acelasi termen este folosit pentru orice "eesh" care comite adulter chiar in urmatorul verset (10). Astfel, din text, este explicit faptul ca nu se refera la uciderea copiilor in sine.
Astfel, intrebarea este doar un simtom al ignorantei sau lipsei de onestitate a celui care a pus intrebarea.
Acum putem intelege de ce omul nostru a optat pentru anonimat - in felul acesta se poate ascunde de faptul de a fi descoperit ca fiind ignorant ori lipsit de onestitate.

45 răspunsuri:
| Good Cat a răspuns:

Nu. Parintii ar fi trebuit sa il creasca in asa fel incat sa stie ce e respectul, fata de ei si fata de lumea inconjuratoare.
Daca nu au reusit ar trebui sa il reeduce prin pedepse nu sa il omoare. Doar e al lor... straight face

| siegfried182005 a răspuns:

Corectati-ma daca gresesc, dar nu in Vechiul Testament Dumnezeu cere ca acei copii care nu-si respecta parintii sa fie ucisi? Am impresia ca intrebarea era una capcanahappy
Am impresia ca intrebarea era una capcanahappy

| Aiwendil a răspuns:

Nu.Nu e deloc un sfat bun.Cine esti tu ca sa ai dreptul sa iei viata cuiva doar pentru ca nu te respecta? Parinti aceia cu siguranta au probleme cu capul.Adica dupa ce ca ai creat o finta dupa s-o omori ca nu a iesit asa cum ti-ai fi dorit.Si posibil sa fie si vina parintilor ca educa prost, nu-si iubesc copilul, nu-l asculta etc.

| e m i l y a răspuns:

Baaaaa. BAAAA. Ce naiba?! Hai sa ne omoram atunci toti unii pe altii ca ne jignim, ca ne batem cu zapada, ca stropim ne cu apa etc. Ce naiba e cu intrebarea asta? Omoara'ti tu ideile astea si timpul limber cu altceva! N'ai niciun drept sa iei viata, mai ales unui copil!

| fastlane a răspuns:

Nu cred desi unii merita... dar nu.

| Ralluxd a răspuns:

Buna! Eu sunt de parere ca nu e bine si sa-ti spun de ce:

1. Nu e bine sa omori pe nimeni, m-ai ales un copil!
2.Chiar daca acel copil a facut fapte urate, nu si-a ascultat parintii nu este bine sa-l ucizi, ci doar o pedeapsa( de aia potrivita) poate l-ar cuminti! ma refer la pedeapsa in adevaratul sens al cuvantului( fara calculator, fara televizor, fara iesit afara, fara prieteni) pana ce se cuminteste! Asta e parerea mea, cel putin eu asa as face!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum este posibil ca cineva sa dea astfel de sfaturi? Cine, ce om, ar putea spune unei mame sau unui tata: omoara-ti copilul pentru ca nu te asculta! Este incredibil sfatul, este incredibila intrebarea. Tu, draga mea, ai 3 copii din cate am inteles din celelalte intrebari, ai putea sa-ti omori propriul copil? Ai putea? Educa-l, iubeste-l, asculta-l, ajuta-l, ocroteste-l, da-i hrana, imbracaminte si repet, multa IUBIRE. Asta face un parinte cu copiii lui. Te rog, nu mai pune astfel de intrebari, la care si tu stii raspunsul deja, este atat de dureros si sa citesti asa ceva. Nici un parinte nu poate accepta un astfel de sfat si nici macar nu suporta sa vada scris asta. Te rog ai grija de copiii tai si da sfaturi bune si altor parinti. Copiii sunt asa cum ii cresc parintii. Ei se nasc buni si inmagazineaza in creier si suflet ceea ce parintii pun acolo, deci un copil rau este rau pentru ca parintele nu stie ce sa-i dea si cum sa il educe. Educatia copilului se face cu multa multa dragoste si intelegere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@cristi202, de unde poti stii ca acel copil poate ajunge un Hitler? Cum poti prevedea ca un copil va ajunge ca si Hitler sa omoare milioana de oameni? Sau te gandesti ca daca un copil este rau, il omoram preventiv, nu? Cristi, un copil trebuie educat. Daca nu este educat corespunzator, parintele este de vina. Daca un parinte nu stie sa-l educe, sunt psihologi, educatori, scoli de reeducare etc. Deci pana la a-l omora sunt metode de reeducare. Si vreau sa iti repet ca nici un copil nu se naste rau, dar trebuie respectat, iubit, educat, ingrijit etc. Daca la maturitate devine totusi un criminal, poate fi condamnat chiar pe viata! Si apoi, ce se intelege prin copil rau? Fuge de la scoala, bate copiii, fumeaza, isi bate parintii... ce mai poate face si de la ce varsta spui ca este rau? Se pot lua masuri de catre parinti si, daca ei nu reusesc sunt institutii care se pot ocupa de aceasta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sursa intrebarii e aberanta, daca cineva a emanat o asemenea ineptie, ca sfat nu poate fi numit, trebuie tratat intr-o clinica unde exista masuri de maxima securitate.
@cristi202: la o intrebare ipotetica, un raspuns pe masura: as ucide postasul sau pe cel ce imprastie zvonul!
Nu mai vorbiti daca nu intelegeti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Leviticul 20:9.
"Daca un om oarecare blestema pe tatal sau sau pe mama sa sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sangele lui sa cada asupra lui. "

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu transformati o intrebare ca asta intr-o capcana biblica. Ati vrea voi! Anonim este o femeie cu 2-3 copii (dupa cum spunea in unele intrebari) si niciodata nu s-a amestecat in probleme religioase. Faptul ca ati asteptat raspunsurile si apoi ati sarit ca vulturii dovedeste fie ca v-ati folosit de intrebarea femeii, fie @Anonim este doar un alt cont al vostru pe care l-ati cultivat pana la momentul intrebarii acesteia ca sa puteti sari ca arsi. Cred mai degraba ca este un nou cont si cred ca stiu al cui. Daca va pretati la astfel de intrebari ca sa dati peste nas crestinilor cu pasaje din Biblie, este nu numai jenant ci degradant. Nu vreti sa ne convingeti sa fim atei, dar va luptati sa demonstrati ca nu exista Dumnezeu. Sa fiti sanatosi, eu tot cred si nu ma intereseaza povestile voastre, nici macar nu mai citesc nimic din disputele celor 2 tabere. Faptul ca @Anonim si-a sters nickul la intrebare dovedeste ca am dreptate, DA, ati intins cica o capcana crestinilor! Bravo, halal preocupari de oameni maturi, cu copii... faceti scenarii, avatar bla bla. Va doresc numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Oliana daca as putea sa iti dau o fundita pentru primul tau raspuns, ti-as da.nu am nici o legatura cu doamna anonima si nu am facut nici o smecherie pur si simplu am pus intrebarea ca si anonim, din cate stiu eu nu am incalcat nici o regula a acestui site. Imi pare rau ca ai facut o confuzie si ca te-ai pacalit singura.

Daca nu ati stiut ca Dumnezeu a spus ca poti sa omori un copil pentru ca nu isi respecta parintii v-ati exprimat parerea liber fara sa fiti ingraditi de religie si ati considerat sfatul nu este bun:

"nu inteleg cum ar avea cineva sufletul sa il dea"

"E o absurditate... E un suflet nevinovat. Dumnezeu ii pedepseste pe cei care fac asa ceva."

"Intrebarea este atat de absurda la fel cum esti tu de cunoscut in "anonim""

raspunsul preferat:
"Cum este posibil ca cineva sa dea astfel de sfaturi? Cine, ce om, ar putea spune unei mame sau unui tata: omoara-ti copilul pentru ca nu te asculta! "

"Sursa intrebarii e aberanta, daca cineva a emanat o asemenea ineptie, ca sfat nu poate fi numit, trebuie tratat intr-o clinica unde exista masuri de maxima securitate"

"Daca tu ai primit un astfel de sfat, taie cat mai mult posibil legatura cu persoana care a putut scoate o asemenea ineptie. Asta e ceva ce nu spui nici macar atunci cand esti plin de nervi! "

Ceea ce am vrut sa demonstrez s-a demonstrat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una renunt la genul acesta de "lupte si scenarii", nu le accept si nu cred ca sunt demne de niste oameni maturi. Urmaresc userul Anonim de cand a intrat si parea o persoana usor derutata, si cu probleme. Acum constat ca era doar pregatirea psihologica pentru " lovitura de gratie" LOL. Dragi atei, spirit si duh este exact acelasi lucru, doar ca vesticii spun spirit (lat. spiritus), iar esticii duh (sl. duhu) In mod normal catolicii spun spirit iar ortodocsii duh. Dragi atei, scoateti din context un paragraf si il lansati ca adevar. Nu cunoasteti Biblia si talcul ei, deci nu vorbim de la egal la egal. Nu stiti ce inseamna Vechiul Testament si ce Noul Testament. Ce s-a intamplat dupa moartea si invierea lui Isus si ce anume din VT nu mai este valabil dupa jertfa lui Isus, jertfa acceptata tocmai pentru a face o noua intelegere cu poporul lui Dumnezeu si abolirea unor "legi" existente in VT. Daca nu isi stergea numele Anonim, as fi crezut ca v-ati folosit de intrebare, dar cum spuneati a fost o capcana, dar total aiurea, inutila si nedemna. Vi s-a explicat deja asta. Vreau sa va spun ca TPU nu mai este un site de ajutor, este un teatru de lupta intre atei si crestini si nu ii vad rostul. Cele bune, tuturor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca nu!

| ale_4786 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat, el sa ne ia viata. Nu au nici un drept parintii sau nimeni altcineva happy.

| cryssycrys a răspuns:

E o absurditate! Sa omori un copil!? Chiar daca nu-si respecta parintii nu trebuie sa fie ucis! E un suflet nevinovat. Dumnezeu ii pedepseste pe cei care fac asa ceva. Copilul trebuie invatat cu vorba buna.