| anonim_4396 a întrebat:

Parerea voastra sincera despre univers (cel cunoscut) si daca suntem singurele forme de viata sau nu. De ce exista totul? De ce exista ceva? De ce nu exista intr-un alt mod? Fiecare dintre voi are libera exprimare, iar fiecare opinie este bine venita. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă suntem singurele forme de viață cu inteligență și conștiință de sine... cine știe. Poate da, poate nu. Dacă nu, probabilitatea de a comunica cu ele mi se pare că tinde undeva spre zero absolut dacă te gândești numai că îți ia câteva ore să zbori cu avionul dintr-o țară în alta, și ii ia câteva ore luminii sa ajungă de la Soare la Pluto...
De ce există totul? Probabil fiindcă existăm noi ca entități conștiente de sine și evident de existența a orice, fiindcă existăm in principiu noi ca martori la această existență. Dacă nu ar fi un martor conștient de existență, atunci practic nu ar "exista" de fapt nimic. Spre exemplu, un cub de piatră nu "știe" că există, nu are atâta complexitate încât să fie un martor conștient. Deci din acel sistem de referință, nimic de fapt nu există. Cat despre "de ce?" Nu cred că avem noi la rândul nostru complexitatea necesară să înțelegem așa concept. Noi întrebam simplu "de ce?" fiindcă asta are logică pentru noi, asta ne este natura existenței, în schimb acest "de ce" in timp și spațiu relative, unde timpul și spațiul nu au o dimensiune sau o direcție, adică în termeni de "univers" și "tot ce există" nici măcar nu se aplică, nu este o întrebare, nu există cauză, nu există efect, nu există decât "tot", timp și spațiu de asemenea. Greu de conceput din sistemul nostru de referință și mod de gândire în care noi trăim doar în prezent, în clipa de față, doar într-o perpetuă instanță.

36 răspunsuri:
| carauc a răspuns:

Trebuie sa fii incuiat sa crezi ca, tu esti singur in univers (Nu vorbesc de tine, vorbesc la general) Oamenii trebuie sa inteleaga ca noi poate suntem doar niste insecte pe langa ce se poate afla in univers, fiind foarte greu pentru noi sa calatorim pe alte planete, dar na cu timpul se pot intamla multe lucruri.

| Deserth a răspuns:

Nu suntem singurii, mai sunt si alti oameni printre noi

| RAY a răspuns:

Si daca suntem singurele forme de viata sau nu
nu cred ca suntem singurele forme de viata din univers
De ce exista totul? De ce exista ceva?
de ce totul are nevoie de un scop? crezi ca pamantul se invarte in jurul soarelui cu un anumit scop? eu nu cred ca exista vreun scop, pur simplu noi avem impresia asta, isi recomand un documentar foarte bun care explica complexitatea universului
http://stiinta-pentru-toti-2018.blogspot.ro/......mplexitate

De ce nu exista intr-un alt mod?

ar putea exista in orice forma, nu consider ca universul a avut vreun scop de la bun inceput

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru carauc):

Sunt de acord cu tine. Multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Chiar nu stiu ce sa zic. Nu ma prea grabesc sa-mi trag propriile concluzii. Voi viziona documentarul. Multumesc pentru raspuns!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar te rog sa il vezi, e in lb romana, vei vedea ca apoi vei vedea lumea cu alti ochii, te vei lamuri mai bine

| Frank51 a răspuns:

Salut. Universul este atat de complex, incat nici sa ne gandim la ceea ce ar s-ar putea intampla nu are rost. Adevarul este ca nu stim nimic, intrebarile tale nu au raspuns.

Opinia mea este ca Dumnezeu(as vrea sa ii pot atribuii alta denumire dar chiar nu stiu cum sa ii spun) ne-a creat cu un scop, cu plan. Poate vrea sa isi vada puterea, sau sa o impartaseasca, sau e doar un experiment. Ideea este ca, constiinta noastra nu poate fi creata de el(presupun). Multi zic ca totul este o greseala, ca bigbang, etc. Dar tot ce a fost, s-a intamplat pentru ca asa a vrut el sau ea, sau ce o fii. Este stupid sa gandesti ca totul a aparut din senin, adica fara timp si spatiu in care sa se dezvolte.

Chestia e ca, acel cineva poate face totul din distractie, chiar nu putem stii ce se intampla. Iar cat despre alte forme de viata, imagineazati ca universul este inimaginabil de mare, parerea mea este ca 100% exista alte forme de viata, daca sunt constiente si destepte nu stiu, dar probabil si alea sunt alt experiment de-al lui nenea sef!

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Universul si tot ce este in el au fost facute de catre Dumnezeu. Nu cred in teoria Big Bang pentru ca sunt multe lucruri care nu se leaga una de alta acolo si deci ca prin urmare nu sunt adevarate. universul este vechi de vreo 6000 si ceva de ani...
am sa iti si explic de ce nu cred in Big Bang!
Ei zic ca undeva in urma cu 18 20 de miliarde de ani o anumita materie din univers cu gazele de acolo cu tot s-au adunat intr-un singur punct mai mic de cat punctul acesta ''. '' si din cauza presiunii de acolo s-a produs o explozia si asa a aparut lumea pe care o stim.
intrebarea mea este daca universul nu a fost creat. de unde a fost ce sa explodeze? de unde au existat gazele. materia. timpul?
deci adevarata explicatie pentru univers este Geneza 1:1 ''La inceput Dumnezeu a facut cerurile si Pamantul ''.
si ca sa existe ceva ai nevoie de timp, materie si spatiu. :
''La inceput ''- timpul
''Dumnezeu a creat cerurile '' -spatiu
''..si Pamantul''-materie
toate au un creator!
. merg mai departe. nu suntem singurele forme de de viata, exista undeva in univers alte forme de creaturi.

| RAY a răspuns (pentru Daniel_Popute_1996):

Categoric habar nu ai ce inseamna big bang, nu a explodat nimic, nu a fost acum 18-20 de miliarde de ani, dumnezeu a aparut din nimic apoi a creat totul din nimic foarte logic ce sa spun, ce naiba a creat big bang? ca sunt curios, un punct sa exitins in timp si in spatiu atat, energia sa convertit in materie clar nu ai fost la ora de fizica ca ai aflat de einstein, materia in timp a dat nastere unor nori de hidrogen care au fuzionat in primele stele, prin reactie nucleara https://ro.wikipedia.org/wiki/Reac%C8%9Bie_nuclear%C4%83 de unde stim asta? prezenta mare a hidrogenului in univers si a Heliu https://ro.wikipedia.org/wiki/Hidrogen
primele stele erau mari =supernove, ele au creat toate elementele prin explozie, soarele exista prin fusiune nucleara, sper ca ai inteles ceva
http://www.descopera.ro/......eput-totul

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti mulumesc mult pentru raspuns!

| Steregoi a răspuns:

Îngerii nu se pot vedea desi ei exista. Oamenii de știință belesc ochii prin telescoape ca sa găsească extratereștrii si nimic. Îngerii se puteau materializa in bărbați si dematerializa in îngeri. Știi cum se spune: viață bate chiar si filmele sf sau viața bate filmul.

| Inferno a răspuns (pentru Daniel_Popute_1996):

Inca nu am inteles partea in care spui o tampenie dupa care tot tu te intrebi de ce nu poate fi asa si incepi sa iti combati propria idee. Dar e destul de funny.

| Avaricum a răspuns (pentru Steregoi):

Ca sa stii ca ceva exista intr-adevar nu trebuie sa fie vizibil, trebuie sa fie detectabili prin alte masuratori.
Sunt modalitati de detectare a ingerilor, in afara de basme si povesti? Dar sarpele Jormungandr? Dar kami-urile din japonia, ei exista, chiar daca nu ii vezi? Sau e si sarpele un inger?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce? Pentru ca au fost niste reactii fizice si chimice din care a rezultat ce vezi.
Nu, nu suntem singurele forme de viata. Nu stiu exact daca intrebarea ta se refera la viata pe alte planete sau chiar la alte forme de viata. Dar cred ca nu suntem singurele forme de viata pentru ambele cazuri. Nu ma intereseaza ca nu s-au gasit inca, asta este.
Exista si in alt mod, exista in orice mod poate imaginatia ta sa te duca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de aceeasi parere cu tine. Mersi!

| sabin89 a răspuns:

Când spui "Fiecare dintre voi are liberă exprimare" sună ca şi când ne-ai face un hatâr, că ne dai voie să răspundem cum vrem noi. Ceea ce nu e cazul, pentru că site-ul oricum ne permite lucrul ăsta.
La întrebare nu mai răspund. Consider că răspunsurile care s-au dat deja sunt suficiente.

| minrest a răspuns (pentru Daniel_Popute_1996):

Probabil ca stii ca exista stele, care sunt la distanta foarte mare de pamant, unele la milioane de ani lumina. Odata ce noi le vedem de pe pamant, inseamna ca lumina emisa de ele a avut timpul necesar ca sa ajunga la noi. Inseamna ca universul exista de milioane de ani. Corect? Exista foarte multe straturi geologice, care adesea pot fi observate in sectiune la suprafata. Un exemplu spectaculos este Siccar Point. Acolo sunt straturi de greywrake, vechi de 435 de milioane de ani, si deasupra lor straturi de sandstone, vechi de 65 de milioane de ani, iar sa se faca o roca dura din nisip necesita foarte mult timp. Sunt nenumarate puncte in care se poate observa istoria geologica, am vazut chiar eu in multe locuri straturi de roci formate prin depuneri, chiar si cu fosile in ele. Sa faci din depuneri moi roci dure ia milioane de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sã crezi cã pamantul este singura forma de viata din univers este o prostie, insusi tot universul este viu si el ne-a creat cumva, incat sa ajungem pe aceasta planeta si sã putem popula aceasta planetã, cate sanse au fost sã se intample asta probabil 0, 0000 infinit 1% este ca si cum ai castiga la cel mai grea loterie din lume premiul cel mare. Atât noroc prost sa te afli in viata si sa experimentezi in acest univers, si tu intrebi "de ce?"

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred ca exista alte forme inteligente de viata. Singurul argument ( ca dovada nu e ) este ca universul este infinit. De aici cica se deduce ca mai exista si alte forme inteligente de viata. Teorie bazata pe nimic, daca n-o crezi te face lumea incuiat.
Motivele pentru care nu cred in alte forme inteligente de viata nu sunt pentru ca nu exista dovezi, ci altele. Dumnezeu a creat Pamantul si oamenii de pe acesta. Mantuirea poate fi obtinuta doar prin Isus ("Calea", nu "o cale"). Isus a murit pentru fiecare om. Daca ar exista si alte forme de viata inteligenta, acestia nu ar putea fi mantuiti. In plus, Biblia nu ne ofera niciun motiv sa credem ca Dumnezeu a creat o alta civilizatie undeva in univers.
Argumentul este din perspectiva crestina. Desigur ca un necrestin il va considera invalid.
Cat despre modul cum s-a format universul, este irelevant (poate ca seamana cu teoria evolutiei, poate cu teoria creationista - cine stie). Scopul omului pe Pamant este de a obtine viata vesnica, nu de a afla cum s-a format universul.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru RAY):

Daca tu zici ca din materie au iesit toate. cine a creat materia?

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru RAY):

Deci ceea ce tu imi zici mie e ca stra stra stra stra stra stra bunicu meu a fost o energie convertita in materie laughing care in timp s-a facut o stea si saracu a explodat. si bang uita ce frumos si bine stam toti si tastam pe internet laughing nu crezi ca esti un pic cam naiv si te tii de niste lucruri pe care nu le intelegi si nici macar cei care le-au scris nu le inteleg. de unde a fost energie daca totul a aparut. daca absolut nimic nu a existat. de unde a iesit ceva?
ceea ce tu numesti Stiinta, eu numesc credinta. o credinta total tampita. uite frate. eu am aparut dintr-o energie care in timp s-o facut in materie si ceva ce de fapt nu avea cum sa existe. idk cum a ajuns acolo a explodat. si bang uita-ne ce faini suntem laughing)

| Daniel_Popute_1996 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=szBTl3S24MY&t=6413s
Asta o sa iti raspunda foarte bine la intrebarea ta!

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru RAY):

Si ai o problema in raspunsul tau. daca din norii de hidrogen care prin reactie nucleara au explodat. ca asta vrei tu sa imi zici. explica-mi de unde exista celelalte elemente. calciu uraniu, aluminiu,,. au iesit din hidrogen? wow idk... probabil tot ce avem nevoie in univers este hidrogen si o sa putem crea totul. idk ce prosti au fost oamenii de stiinta cand cauta tot felul de lucruri. asta vrei tu sa imi zici?

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru RAY):

Eu vreau sa vad o stea cum se formeaza happy. de explodat au mai explodat. dar eu vreau sa vad o stea cum se formeaza, cum se naste. te rog arata-mi happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Daniel_Popute_1996):

Bine ca esti insistent, pana la urma trebuie sa se aleaga ceva bun.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma supara chestiile astea cand unii le vorbesc fara sa se uite si din alta perspectiva sau unghi, si o tin pe a lor si inca sunt si cu capul pe sus ca au dreptate. pff. dar eu chiar vreau un raspuns de la RAY pentru intrebarile alea. Si mai am o gramada.

| RAY a răspuns (pentru Daniel_Popute_1996):

Degeaba ai fost la scoala, nu sa ales nimic de tine

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru RAY):

Un raspuns bun la intrebarile mele laughing) se vede cat ai fost tu la scoala si cat de informat este despre acest subiect.

| Daniel_Popute_1996 a răspuns (pentru RAY):

Eu zic sa mergi sa mai citesti cateva carti despre teoriile astea pe care le inveti in scoala fiind ca scoala te vrea robot si sa gandesti ca ei. si apoi dupa ce o sa iti deschizi ochii mai bine, te rog revino. pana atunci lasa subiectu ca nu are rost happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista deocamdata urma de viata inteligenta in raza noastra tehnica de observatie. Sunt cateva exoplanete (gen Kepler nu stiu care numar, ca-s o groaza de variante similar botezate) sau luni ale unor planete din sistemul nostru solar care ar putea fi capabile sa sustina viata (mai mult microbiologica) precum Europa (luna a lui Jupiter), Enceladus si Titan (luni ale lui Saturn). Exista pareri ca si pe Marte se pot ascunde ceva apa/gheata in dedesubturile planetei (se crede ca avea oceane inainte, deci ar putea fi ceva viata in subteran).
Posibil sa nu fim singurele forme de viata, cert e ca nu prea s-a confirmat nimic pana acum. Nu putem spune sigur nici ca ar exista sau nu, ci ca nu stim nimic exact!