| 非有神论者 a întrebat:

Un aspect al discutiilor religioase de care nu am fost constient pana acum vreo 2 saptamani este faptul ca:
Daca se vorbeste despre Dumnezeu nu se mai discuta despre Dumnezeul din Biblie? Se discuta despre lipsa moralitatii la atei, despre sursa moralitatii la atei, despre originea universului, unii chiar zic ca nu sunt de acord cu ceea ce zice Biblia.
A devenit Biblia o carte neimportanta in religia crestina? Este un fals?
Cum este posibil ca doar anumite pasaje din Biblie sa fie corecte? In baza a ce ignorati unele pasaje si considerati corecte altele?
Este crestinismul pe moarte?

Răspuns Câştigător
| Deby' a răspuns:

Hey!
Dumnezeu este acelasi azi si in veci.happy. Nu exista unul din Biblie si unul pe care la`m inventat noi!
Cei care nu sunt de acord cu Biblia, nu sunt de acord cu Dumnezeu! Oamenii vorbesc despre atei ca sa ne faca sa vedem ca este rau sa nu e pese de crestinism. Biblia ESTE CEA MAI IMPORTANTA CARTE, si nu neaparat in religia crestina, ci si in viata noastra! Si nu este un fals! Toate pasajele din Bilblie sunt corecte, doar oamneii le iau pe cele care cred ca sunt `pentru ei`, foarte gresit! Dumnezeu a facut toata Biblia, pentru noi, sa ne arete cat de mult ne-a iubit! Nu exista un singur cuvant din Biblie incorect!
Crestinismul nu este pe moarte, poate doar in inima unora! Uitet`e putin pe Google la istoria crestinismului, prin cate au trecut martirii, Cand nimeni nu mai credea ca crestinismul va mai supravietui, uite`te acum, oameni Care inca mai CRED in Dumnezeu!

Ia`ti o Biblie, citeste`o, si apoi vei vedea ca nimic de acolo nu este gresit!

Byee!

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia daca ar fi tradusa corect si nu ceea ce folosim,, uzual'' in zilele noastre, ar fi o mare diferenta de interpretare. DE CE? deoarece, zecile si sutele de traduceri efectuate in decursul istoriei, ne indica un altfel de D-zeu! de exemplu interpretari ca, Iahve, Eli, Adonai, Savaot, Elohim, Shekinah, Elyon, Hamakom, Sunt toti tradusi ca interpretare ca fiind D-zeu, cu toate ca analizand fiecare din aceste interpretari au,, personalitati'' total diferite. Deci D-zeul bibliei nu este cel adevarat deoarece ni se prezinta tot felul de interpretari cu tot felul de,, activitati''. D-zeu este unic, si fara comparatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doborah daca ai fi citit biblia draga ti-ai fi dat seama cat de anti femeie este

| gaby_4012 a răspuns:

De ce intr-o Biblie scrie Duh iar in cealalta Spirit? Daca exista Dumnezeu de ce nu este o singura Biblie? Sunt mai multi? Si crestinii si ateii au motivele lor sa creada s-au sa nu creada in Dumnezeu, sa-i lasam sa decida fiecare.Despre acest subiect se poate discuta mult, problema apare de la preoti, ei sunt preoti numai cat sunt in biserica iar cand ies afara injura ca birjarii. Daca un preot isi permite sa spuna,, da doamne sa doneze crestinii sa am bani de benzina'' ce sa asteptam, lumea s-a stricat.