| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca multe afirmatii stiintifice sunt de fapt speculatii?

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

DA

as putea sa dovedesc negru pe alb cat e de fapt MICA stiinta in general
as putea sa dovedesc negru pe alb cat de NESTIINTIFICA e fizica quantica
si faptul ca fizica quantica aplicata la fizica relativista sau invers, NU AU SENS, DELOC (deci cel putin una dintre ele TREBUIE sa bata campii)
dar imi e lene sa scriu 5 pagini

in orice caz, cele doua afirmatii de mai sus sunt dovedite implicit de aparitia ideii de "Theory of Everything" a lui Htephen Hawking, in care se sugereaza o noua idee numita "teoria string-urilor" care ar explica totul
dar, din cauza faptului ca nu poate fi dovedita IN NICI UN FEL PRACTIC, si numai matematic

... se numeste ca intreaga teorie e doar o speculatie happy

| gemeni6226 a răspuns:

Marele filozof Democritus a spus urmatoarele:
,, Nothing exists except atoms and empty space everything else is opinion ''