| mishu_4386 a întrebat:

Am auzit ca Cannibal Holocaust este si film si documentar si in documentar este dintr-un caz real...adevarat?

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cannibal Holocaust a fost primul film de genul ăsta, fake documentary, adică un film de ficţiune care pretinde a fi un documentar.Alte filme de genul ăsta sunt The Last Broadcast, The Blair Witch Project, Paranormal Activity, etc.Fiind primul de acest gen, toţi au crezut că scenele sunt reale, regizorul a fost acuzat de crimă şi a trebuit să explice anumite scene însă s-a dovedit că singurele ucise cu adevărat au fost animalele. Oricum, deşi au trecut 30 de ani de la lansare, filmul este în continuare controversat, interzis în multe ţări şi foarte, foarte şocant.Eu l-am văzut prin 1987 dar scenele sunt încă vii în mintea mea, nu te sfătuiesc să-l vezi dacă ai mai puţin de 16-17 ani, s-ar putea să ai coşmaruri după aceea.

| -=AleCS=- a răspuns:

Ce'va de genu, eu l'am vazut si crede-ma :-& e foarte naspa nu e de groaza har arata niste lucruri absolut oribile; este vorba despre un grup de cercetatori care merg in jungla sa descopere noi triburi si ei erau cam salbatici si pana la urma mor ucisi de triburi apoi inca un grup pleaca in cautarea lor si au parte de multe aventuri... eu refuz sa cred ca este un film real... totusi cred ca are o samanta de adevar dar oricum e prea de tot

bye bye

| ionoion a răspuns:

N-are nimic real in el. Echipa care s-a aventurat in jungla filmau un documentar, insa totul e regizat si nu este inspirat din vreo "intamplare reala".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, cauta pe google si ai sa ai confirmarea, dar articolele sint in engleza, filmul a fost interzis in multe tari, regizorul a fost dat in judecata si acuzat de crima, iar pentru a se disculpa a venit cu toti membrii echipei de filmare, actori etc in carne si oase...