| mcrenma a întrebat:

Cand se merge cu steaua?

49 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Pe 1 ianuarie de dimineata, eu asa stiu.

| Ioanna2012 a răspuns:

Cu steaua se merge in ajuncul Craciunului si cu plugusorul in ajunul Anului Nou.

| Ioanna2012 a răspuns:

Cu steaua se merge in prima zi de Craciun, in prima parte a zilei, pentru a vesti nasterea Domnului

| Gise a răspuns:

Eu stiu ca pe 1 ianuarie se merge cu sorcova big grin

Alte răspunsuri
| Gise a răspuns:

Maine seara se merge cu steaua, eu asa stiu

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Eu sti ca pe 24 seara in ajunul Craciunuluibig grin

| Snicker a răspuns:

Dimineata, in ziua de craciun.Adica vineri dimineata

| sTeFaN_2897 a răspuns:

Uuuppss, cred ca Miss.Crs nu are dreptate. Eu stiu ca pe 1 Ian de dimineata se merge cu sorcova. Cu steaua stiu ca se merge in Ajunul Craciunului, e ceva oarecum similar cu colinda. Si imi permit sa zic aceasta deoarece cantecul foarte cunoscut de noi toti pe nume "Steaua sus rasare" este o colinda. Asta e tot ce stiu, sper sa te ajute. Sarbatori Fericite!winking wave

| Gabry a răspuns:

Ne-a spus profesorul de muzica (cand nu era vacantahee hee) ca, cu Steaua se merge pe 26 decembrie. Iar de pe 27 decembrie se merge cu Ursul, Capra, Sorcova etc.
Sarbatori fericite!

| Gabry a răspuns:

@sTeFaN, Steaua nu este colind pentru ca nu are refren.

| Grimalkin a răspuns:

Eu stiu ca maine thinking

Alte răspunsuri
mira
| mira a răspuns:

De Ajun se colinda fara stea mai ales de copii.Incepand cu dimineata primei zile de Craciun se merge cu steaua si cu Irozii.Colindatul cu steaua nu se prelungeste dincolo de Craciun.In ajunul Anului Nou copiii merg cu plugusorul si in recuzita lor intra clopoteii si buhaiul.In dimineata Anului Nou copiii mici merg cu sorcova si cu semanatul(depinde de zona folclorica). In schimb, flacaii merg cu plugul frumos impodobit si trag o brazda prin zapada din curtea gospodarului. Din cortegiul plugului fac parte ursul, tiganul doctorul, soldatul.Acum se rosteste plugusorul asa cum il stim de la Vasile Alecsandri.In alte zone se merge cu capra.Actualmente toate aceste obiceiuri s-au amestecat pana la caricatura.

| alecs871 a răspuns:

Fratilor, maine se merge cu "colindul" propriu-zis, nu cu o luna inainte cum este acum, si cu steaua se merge pe data de 25 decembrie in prima parte a zilei.
La-la sus rasare...

| anad a răspuns:

Depinde de zona geografica cred.In Ardeal se merge in seara de Craciun(de ajun)cand se si colinda.Versurile povestesc despre cei trei crai care merg sa il gaseasca pe pruncul Iisus si cum ii calauzeste steaua pana la Ierusalim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o sa castige campionatullaughing)
Sau intreba-l pe Becalilaughing

| I.Love.Football a răspuns:

Nu se mai merge cu "steaua"...se merge cu "la'la". rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 24 Decembrie cand se merge si cu colindul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habarnam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu steaua se merge prima zi de Craciun.star

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 24 dec.in ajunul craciunului.asa stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar pe 26 cu ce se merge?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

24 decembrie seara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu steaua se merge pe 24 decembrie si copii castiga bani la oameni care le canta steaua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu steaua se merge pe 5 decembrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 24 decembrie pentru ca(steaua aceea veste nasterea pruncului)...bafta la banuti dar nu mai multa decat minetonguelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 23 decembrie -24 decembrie de dimineata iar cu sorcova si plugusoru nu se merge pe 1 ian. ci pe 31 decembrie de dimineata pana seara iar dp vine cu ursu asa e din stramosii eu locuiesc in voinesti dambovita si asa se merge in fiecare an ID: necula_diana55

| neculadiana a răspuns:

Pe 23 decembrie -24 decembrie de dimineata iar cu sorcova si plugusoru nu se merge pe 1 ian. ci pe 31 decembrie de dimineata pana seara iar dp vine cu ursu asa e din stramosii eu locuiesc in voinesti dambovita si asa se merge in fiecare an ID: necnecula_diana55