| NumePublicExistent a întrebat:

Cum pot sa scriu cu diacritice romanesti? Mentionez ca am Windows 7 Ultimate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Start - Control panel- Clock, Language and region- Region and language- Keyboards and Language - Change keyboards. Ai grija sa fie prima Romanian(legacy), care are asa: [ = ă, ] = î,; = ș, ' = ț, \ = â,, =, sau; si. =. sau :.

Ca sa fie prima, ai in dreapta, dupa ce selectezi, Move up, dai clic, apoi Apply, ok. Dupa ce setezi ce ti am zis, cand pui de jos de langa ceas En ai tastatura fara diacritice si cand pui Ro o ai cu diacritice.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ntra in Control Panel si de aici in Regional and language options, selecteaza "Romanian" iar la Location "Romania" apoi da click pe Aply.

| Andutsaa a răspuns:

Alt+Shift si semnele diacritice o se le gasesti pe [ ]; ' / \.

Bye!:*

| Vizitiul a răspuns:

Poti incerca cu tasta Alt (dreapta).

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Poti intra pe google la '' character map '', acolo iti da semne in toate limbile, si poti gasi si diacriticile noastre:)
http://www.atm.ox.ac.uk/user/iwi/charmap.html
http://widgets.opera.com/widget/8481/
succes:)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca e important ce Office ai, nu ce Windows.

| NumePublicExistent explică:

@Si sti ca doar eu te iubesq! Nu functioneaza

| NumePublicExistent explică:

@Dany Am incercat.Nu merge.

| NumePublicExistent explică:

@Fireflie Vreau sa le scriu de pe tastatura.

| NumePublicExistent explică:

@mădă Mersi mult.Merge!

| Tuitiiii a răspuns:

Nu merge. am reusit o data sa scriu si restul nu merg

| Tlbi a răspuns:

Top 3 cele mai simple metode de scris cu diacritice: http://xux.ro/cum-scriu-cu-diacritice/