| Endriia a întrebat:

Omizile care le vad in dud sunt periculoase? Fac ceva? Cand ma urc in dud tot vad acele omizi si ma dau jos deaorece ma tem si sunt si scarboase. Funda, uit sa mentionez.

8 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Ce intrebare ...nu ai avut ce sa faci si te-ai gandit cu ce sa-ti omori timpul?

| MMihai a răspuns:

Omizile mănâncă plante, nu mănâncă oameni, dar dacă este o omidă mai idioată, care să te creadă plantă, o să te muște puțin, dar nu am auzit de așa ceva.
Pantele sunt verzi, dar tu nu cred că ești verde.
Sau tu ești unul, dintre omuleții verzi?!

| mistikk a răspuns:

Aoleuu.musca rau in cateva zile o sa te degradezi pentru ca sunt veninoasee ...Calm nu iti fac nimic sunt doar paroasewinking

| xBebelushax a răspuns:

Omizile nu iti fac nimic laughing mie nu mi se par scarboase, sunt si ele tot fiinte.Nu trebuie sa te temi!

| 44-mytel a răspuns:

Este vorba de omida paroasa a dudului (Hypantria cuneea), care este un daunator foarte periculos pentru multi pomi, mai ales, fructiferi.Aceasta se hraneste cu frunzele pomilor si poate duce la defolierea totala a acestora si in final la uscare, daca nu este combatuta. Combaterea se face prin stropiri cu unul din insecticidele urmatoare: DECIS 2ml in 10l apa; MOSPILAN 1, 5g la 8 litri apa, si multe altele.

| rZv995 a răspuns:

Omizile sunt inofensive!

| Birjaru a răspuns:

Sunt cunoscute cazuri in care acele omizi au mancat oameni de vii

| lolvere a răspuns:

Ce naiba sa-ti faca?
laughingnu-ti fac nimic. sincera sa fiu si mie mi se par scarboase