| MistarGoGu a întrebat:

Cine a fost in copilarie / adolescentă " BONA " de ocazie pentru rude / prieteni de familie?
Vorbesc de copilasi mai mari 2- 6 ani de care ocazional a trebuit sa aveti grija cat au lipsit părinții de acasa cu mici treburi sau chiar perioade mai lungi *( câteva zile de concediu )! Va plăteau sau primeati cadouri in schimb?

9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Stii discutia noastra in legatura cu asta.
Un adolescent poate avea grija de copilasii rudelor/prietenilor de familie DOAR cateva ore pe zi.Chiar si asa alaturi de adulti.Nu e vorba doar de supraveghere,ci si trebuie sa ii dai de mancare, pus la somn, diferite activitati.Iar daca e vorba de mai multe zile il aduce acasa la tine, dar ai parintii alaturi, mai ales noaptea.

| MistarGoGu explică (pentru Fatamuntilor):

Pai la mine cu nepoata-mea asa era! 4-6 ore! Acum depinde de nivelul de incredere al părinților in acel adolescent! Ma-sa era expert contabil ocupată mult in timpul zilei! Asta a fost la nivelul anilor 2000 cand exista telefonie mobila *( vorbeam cu ea daca aveam vreo problema cu fetita ) iar biroul ei era la 15 minute de casa! Stăteam acasa la matusa-mea cat aveam grija de fata.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MistarGoGu):

Stiu,stiu
e ok chiar si mai mult atata timp cat te afli in legatura permanenta cu parintii.
poate fi o sursa buna de a face un ban de buzunar.
Te-ai antrenat pentru copii tai?rolling on the floor

| MistarGoGu explică (pentru Fatamuntilor):

Ai mei in curs de " proiectare si setari "! Bani de buzunar putin spus! Barosaneala! Bani STIVA! Vacante prin toata Europa cu ei *( Matusa si sotul ), schimba telefoanele si laptop-urile ca pe sosete care încă bune ajungeau pe mana mea! Aveam un card al ei încărcat lunar cu 5000 Lei *( azi ) de care NU dădeam socoteala! Mergeam cu fata la cinema, parcuri, îmi luam si eu ce aveam chef!

| Furnicuta000 a răspuns:

Stateam pe aceeasi strada cu bunicii, matusa si copilul ei (era mama singura) si de la 7 ani (cat aveam eu cand s-a nascut el) multi ani am avut grija de el cand nu era nimeni acasa. Intr-o zi chiar m-am aratat revoltata de acest lucru dar mi-au taiat macaroana. Nu m-au platit niciodata, dar imi dadeau mancare, cadouri si ce mai fac bunicii, eu o intelegeam pe matusa mea ca era singura si ii era greu...

| Lupică27 a răspuns:

Aveam vreo 8 ani cand am fost la niste rude mai indepartate din partea unui var, eu credeam ca ma duc sa ma relaxez, cand ajung acolo ma pune sa am grija de un nepot mic de-al lor, sa il legan pe picioare, sa ii dau cu biberonu sa suga laughing
Asta nu e tot, m-a bagat la plimbat vacile, la adunat prunele laughing
A fost o experienta interesanta, nu ma plang singurul lucru de care ma plang e faptul ca apa pe care o beau ei era salcie si efectiv m-am chinuit sa o beau, a fost un cosmar.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

OMF God asa de mic? Pai stai nene ca aia au cam întins coarda! Si copil si vaci si cules! Multitasking pana mea!

| MistarGoGu explică:

Experienta mea cu o nepotica a durat vreo 8 ani *( 2 -10 )!
Matusa-mea expert contabil destul de ocupată ziua, tatăl sofer extern pe camion! Norocul făcea ca stăteam ambii in oras la 2 statii de autobuz distanța.
Plătit regeste de ambii părinți!
In ce consta " job " ul? Dat de mâncare, joaca in casa sau iesit afara cand timpul permitea, mai târziu dus la grădinița *( era aproape de scoala mea ), ajutat la teme in primii 2 ani de scoala!
S-a intamplat in intervalul clasa a-6 -a pana aproape de sfarsitul liceului la mine! Am avut " norocul " de o prințesa relativ cumintica care nu punea mari probleme de disciplina mai făcea ea rar cate o mica traznaie!

| Răpităînnori a răspuns:

Am avut grijă când eram copil de frații mai mici. Nu primeam nimic în schimb.