Cum să îl fac să mă observe?

Îţi place un băiat. Dar el nu ştie că tu exişti. Îţi vine să urli în gura mare: „Uite-mă! Uite-mă! Sunt aici!”…dar bineînţeles, ai muri de ruşine dacă ai face asta, aşa că nu faci decât să te abţii. Treci pe lângă el şi lacrima ţi se iveşte pe la colţul ochilor doar când îl vezi că priveşte la tine (sau pe lângă tine) ca prin zid.

Ce poţi face?

Abordează-l! Spune-i! Fă-te vizibilă! Nu cu agresivitate, nu fi extraordinar de directă, ci pune problema cu discreţie şi delicateţe în aşa fel încât aproape să nu îşi dea seama că ai apărut  „în peisaj”. De exemplu: dacă învaţă într-o clasă alăturată, fă-ţi un inventar al persoanelor pe care le cunoşti din clasa respectivă. Reîncepe să le vizitezi. Infiltrează-te în gaşca lor. Află ce interese comune ai putea avea cu aceşti liceeni. Dacă lor le place muzica de club şi frecventează concertele de acest tip (sau poate chiar cluburile de gen), du-te şi tu. Ţine minte: scopul tău e să ajungi la băiatul visurilor tale, chiar daca asta implică să faci nişte compromisuri (atenţie! Să nu faci compromisuri care să conducă la o scădere a stimei de sine, ci doar ceea ce îţi pare a fi rezonabil şi poţi suporta). Ideea e să ajungeţi să frecventaţi aceleaşi cercuri. Doar aşa există şanse să te remarce. Altminteri, pot trece ani de zile, iar el să nu afle de existenţa ta. Dacă ajungi să aveţi aceeaşi gaşcă, şansele sunt mult, mult mai mari. În cadrul găştii, fii tu însăţi! Crede-mă: nu ţi-ai dori ca băiatul să se îndrăgostească de o imagine ideală a unei fete cu care tu nu te identifici. Fii aşa cum eşti tu de fapt! E important ca el să te vadă în realitate, cu bune şi rele, şi să aleagă în deplină cunoştinţă de cauză dacă îţi propune să fiţi împreună sau nu. Dacă te prefaci, dacă pari foarte volubilă şi deschisă în condiţiile în care tu eşti o introvertă, dacă râzi zgomotos iar tu de fapt eşti un monument de discreţie şi o mare timidă, dacă te arăţi ca şi cum nu ţi-ar păsa de viitorul tău profesional, în condiţiile în care îţi pasă şi ştii exact ce vrei să ajungi după ce vei termina facultatea ş.a.m.d., vei crea o imagine ireală asupra ta, iar băiatul se va îndrăgosti de o himeră. Nu de tine. Ci de ceea ce ai vrut tu să arăţi. Ok. Pe termen scurt, să zicem că e mulţumitor şi aşa. Dar nu va dura. Fiecare membru al unui cuplu existent sau potenţial trebuie să ştie „cu cine are de-a face”, să se cunoască în realitate, să ajungă a se îndrăgosti de calităţile şi defectele autentice ale celuilalt. Altminteri, se mint pe ei înşişi. Iar tu, vrei să trăieşti în minciună? Bănuiesc că nu.

Să mergem mai departe. Să presupunem că te-ai infiltrat în gaşca lui. El tot nimic! Fă tu primul pas. Nu e ieşit din comun ca o fată să se arate interesată de un băiat şi să îi dea de înţeles acest lucru. Până la urmă…cine ştie…poate e timid sau poate are impresia că nu îl placi sau poate îi este frică de un refuz…Nu avem cum să ştim care e adevărul până când nu întrebăm. Mai întâi, bate apropouri, de tipul: „Dacă mi-aş găsi pe cineva în acest moment, mi-ar plăcea să aibă calităţile tale” sau „Fratele meu este un băiat extraordinar, toate fetele ar fi norocoase să îl aibă ca prieten. Seamănă destul de mult cu tine la trăsăturile de personalitate” sau „Mi-am jurat că până nu o să întâlnesc un băiat curajos, nu o să încep o relaţie cu nimeni. La păţania de ieri, mi s-a părut că ai dat dovadă de atât de mult curaj, încât nu îmi explic de ce profesorul nu te-a ridicat în slăvi aşa cum ai fi meritat”…deci, aspecte de genul acesta. Nu chiar direct, dar nici foarte voalat. Ar trebui să se prindă cât de mult îl admiri. Nu uita de contactul vizual permanent pe parcursul discuţiilor voastre. Un contact vizual intens în momentele cheie ale unei discuţii accesează  latura emoţională a interlocutorului. Dacă lauzi calităţile cuiva privindu-l în ochi, sunt şanse mari să te placă. Nu garantez 100%, însă oricum, şansele sunt mai ridicate decât dacă te-ai uita după păsărele pe cer în timp ce îi mărturiseşti ce băiat extraordinar este.

Dacă nici aşa nu dă semne, atunci adresează-i întrebarea direct. Atenţie, însă: înainte de a face asta, asigură-te că e un băiat discret, că are bun simţ şi că nu se apucă să răspândească zvonuri prin şcoală cu privire la iniţiativa ta. Nu cred că ţi-ai dori să fii arătată cu degetul pe la colţuri. Dacă este liniştit şi dacă îşi ţine gura, ia-ţi inima în dinţi şi întreabă-l dacă vrea să te însoţească la un film după ore sau la un suc sau în parc sau unde doriţi voi. Cu alte cuvinte: invită-l tu! Dacă se „dă lovit”, asta e: las-o baltă. Tu ai făcut tot posibilul să îi atragi atenţia. Deja, din acest moment nu mai depinde de tine, ci doar de el. Înseamnă că a înţeles ce ai avut tu de transmis, însă nu vrea să meargă mai departe.  Poate are altă prietenă sau poate se gândeşte la altă fată sau poate are alte preocupări sau poate pur şi simplu nu e suficient de matur pentru o relaţie. Sau poate nu are curaj (dar aici nu ai ce să-i faci tu; e strict problema lui). Sau cine ştie…nu se dă în vânt după calităţile tale, aşa că decide să spună „pas”. E dureros să nu fii plăcută de cel la care ţii, dar din nefericire, în viaţa asta nu putem plăcea tuturor. Chiar dacă am arăta ca Miley Cyrus sau ca Megan Fox, tot nu ne-ar iubi toată lumea.  Asta e.  Nu-i plăcut. Ştiu. Dar nu avem ce face.

Încă un lucru: înainte de a-i adresa tu invitaţia (în cazul în care ajungi până în acel stadiu), asigură-te că te-ai împrietenit cât de cât cu el sau că măcar din când în când vă adresaţi câteva cuvinte. Dacă nu te cunoaşte şi te duci direct la el cu invitaţia „în dinţi”, s-ar putea să îl sperii şi să fugă. Băieţilor, de cele mai multe ori, le place să fie vânători. Prea multă agresivitate şi o iniţiativă mult prea hotărâtă şi directă din partea fetei pune băiatul pe fugă. Aşa că în măsura în care poţi, menţine-ţi delicateţea, misterul şi fineţea chiar dacă îl inviţi în oraş.

Te poţi face vizibilă şi în alte feluri. Spre exemplu: concurând alături de el la olimpiada de chimie (desigur, dacă amândoi sunteţi interesaţi de acest domeniu) sau prezentând un spectacol la şcoală. Sau ieşind în acelaşi parc cu bicicleta. Sau interesându-te care este punctul lui forte la şcoală şi rugându-l să te ajute să îţi perfecţionezi acea arie (de exemplu: dacă el e bun la matematică, iar ţie matematica îţi dă dureri de cap, roagă-l să te mediteze câteva ore….în câteva ore, în cazul în care acceptă, îţi poţi lesne da seama dacă sunt şanse sau nu să se înfiripe ceva între voi). Sunt multe, multe moduri de a îi arăta că exişti. Din păcate, lungimea articolului nu ne permite să le abordăm pe toate.

Însă cel mai important, reţine: învaţă să te retragi atunci când un lucru este irealizabil şi acceptă faptul că indiferent câte calităţi ai avea, a-ţi dori dragostea şi admiraţia fiecărui băiat de pe pământ este imposibil.

Răspuns Câştigător
| zoomumba a răspuns:

Super interesant am sa pun in aplicare tot ce mi-ai spus aici si va multumesc ca m-ati ajutat in aceasta problema mai delicata pentru noi fetele neobservate.

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru zoomumba):

Ma bucur ca te ajuta. Dar ti-am zis: exista posibilitatea sa nu mearga chiar si asa...pentru ca din nefericire uneori nu toti oamenii sunt interesati de noi...Insa merita incercat.

49 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Ow,ow,ow cata strategie, cate planuri ce metode! wow!
Asa incurajati voi pici sa puna incontinuare intrebari tampite ls D/S?

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru DorelSudoru):

Critici, critici, MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu (uf, ce nume complicat ai!), dar nu ai propune si tu o solutie : -) Chiar sunt curioasa. Ce metode de a atrage atentia unui baiat ai sugera? (ma refer la metode aplicabile si de catre fetele putin mai timide sau mai putin atragatoare). Sa iti zic si din ce motiv ma intereseaza: nu ai idee (sau poate ai) cate fete adolescente sunt in depresie din aceasta cauza. Oricum, e greu sa te faci observata mai ales daca iti lipsesc niste atuuri fizice exceptionale... Dar solutii sa stii ca exista. Zi-mi si mie o alta strategie / plan / metoda sau ce-o fi ea. Atentie! Care sa functioneze! La tine ce varianta merge?

| IMC90 a răspuns:

Esti diabolic laughing

| Classy a răspuns:

Este un articol destul de interesant. Insa nu garantez ca va merge...Stii vorba aia : "Usor de zis, greu de facut". Daca unele fete sunt f timide, atunci nu o sa abordeze nici un baiat niciodata.

| tinaHd a răspuns:

Foarte frumoshappy

| Anonymus314 a răspuns:

Nu-mi dau seama ce vedeti asa frumos la Miley Cyrus.

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Pai, pana acum la mine a functionat id-ul de mes. Adica prieteni comuni mi-au dat id-ul lui si asa am inceput sa facem cunostiinta, si sa vb la scoala, si restul

| hummer24 a răspuns:

Cum sa faci sa te observe?
Te dezbraci in pielea goala ))))

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru hummer24):

Hmmm...sa stii ca asta ar fi cea mai potrivita varianta. Asa e. Daca se dezbraca in pielea goala, cu siguranta "il faci sa te vada" : -) : -) : -) Nu are cum sa nu te vada. Totusi...ce ne facem cu fetele timide? Ce ne facem cu fetele care nu au curaj sa faca asta sau care nu vor sa faca asta? Tie ti-ar placea ca prietena ta sa se dezbrace "in pielea goala" (vorba vine) ori de cate ori vrea sa atraga atentia unei persoane? Daca mai ai si alte variante, m-as bucura sa le aud. Deci, in afara de a te dezbraca in pielea goala, ce ai mai sugera? Hai, ca poate pe unele fete le ajuta sa stie. : -)

| hummer24 a răspuns (pentru consiliere-adolescenti.ro):

Fetele daca vor sa atraga atentia trebuie sa fie sexy si frumoase, daca nu sunt asa frumoase atunci sa -si faca un machiaj sexy si sa se duca la fitness 6 luni si sigur o sa atraga atentia.
Fetele timide in schimb nu cred ca vor sa atraga atentia deloc happy

| IMC90 a răspuns (pentru hummer24):

Crezi tu ca fetele timide nu au nici o sansa. Eu de exemplu, numai acest gen de fete agreez.
Pitzipoancele care dadeau orice sa iasa in evidenta, imi provocau efecte adverse. Cum ar fi greturi, varsaturi si colici biliare.

| hummer24 a răspuns (pentru IMC90):

NU, nu am zis ca fetele timide nu au nici o sansa, am zis ca ele nu vor sa iasa in evidenta si sa fie populare. Fetele timide sunt bune de neveste happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru hummer24):

Hai ma, ce dreak? Fii si tu mai diplomat. Se spune "jos textila si te vede" laughing

| hummer24 a răspuns:

Fetele timide sunt robotzi, da nu numai in bucatarie laughing)

| llucixxl a răspuns:

Mai degrabă consiliere în amor rolling on the floor.

| negru30 a răspuns:

Daca nu te observa el - te observa altul - ha ha ha - "fiecare sac are peticul lui "

| MindFreak a răspuns:

Miley Cyrus? Serios? laughing

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru MindFreak):

Razi, tu, razi : -), dar chiar ieri am cunoscut un adolescent caruia ii place Miley Cyrus. Plus, o gramada de fete tinere innebunite dupa ea (Hannah Montana?) Personal, eu nu o suport. Mi se pare nasoala si are ochii prea mari.

| XDarkAngel a răspuns:

Stiam deja majoritatea lucrurilor astora, dar sunt interesante si de ajutorwinking.

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru XDarkAngel):

winking Sper sa fie. Trebuie un pic de curaj, dar merita, mai ales daca baiatul iti place cu adevarat. Daca stam si asteptam dupa el o suta de ani s-ar putea sa asteptam in zadar, asa ca mai bine facem noi, fetele, primul pas si incercam sa aflam daca se poate lega ceva frumos cu respectivul.

| IMC90 a răspuns (pentru consiliere-adolescenti.ro):

Baietii sunt de forte multe tipuri, nu exista o strategie ''de agatat'' buna pentru toti. In relatii este exact ca la sah, nu poti face aceeasi mutare de 1000 de ori si sa te astepti sa functioneze de fiecare data. De asemenea, cine face prima mutare are avantaj (tot ca la sah).

Sunt un el, deci ar fi dubios sa dau tactici de agatat baieti laughing Si oricum, tineti minte un lucru : o strategie buna, cu cat ajunge la mai multi cu atat devine mai neimportanta si mai banala.

| consiliere-adolescenti.ro explică:

Care foka? Aia din Robotzi? : -)))) Vezi ca-mi place mai mult Mo... NaturalBornMoron, te astept cu o idee de a agata. Buna. Eficienta. Si sa nu fie cu prostii sau prea deocheata, ca nu toate fetele sunt capabile sa agate intr-un fel agresiv sau folosind nuditatea and stuff : -) Ce poate face o fata mai timida sau cu mai putina incredere in sine? Waiting, waiting... : -)

| consiliere-adolescenti.ro explică:

Poze in oglinda isi fac multe fete: atat "observatele" (ca sa fie si mai observate), cat si "neobservatele". Tehnicile de mai sus se aplica mai ales atunci cand baiatul caruia fata doreste sa ii atraga atentia este timid. Ideea este sa ii atragi atentia, dupa care sa lupti a-i metine treaz interesul.

| consiliere-adolescenti.ro explică:

Nu ai de unde sa stii de unde s-a inspirat fata respectiva (decat daca iti spune ea sau doar daca "o prinzi" cumva la un moment dat). Pana la urma si despre sex nu citim tot pe net sau nu ne documentam tot din filme, de la medici etc? Si asta nu inseamna ca fata care se documenteaza in acest fel nu va fi in stare sa se ridice la inaltimea asteptarilor tale. Ulterior, experienta va determina fata respectiva sa se descurce singura in diverse situatii. Insa la inceput (pana cand invata ce si cum se face) se poate documenta din felurite surse (ceea ce-i ok, decat sa nu se documenteze de nicaieri).

| consiliere-adolescenti.ro explică:

Inteleg ca te supara afirmatiile mele. Totusi, de ce sa ramanem la stadiul de animale? Daca facem totul numai din instinct, desigur, putem functiona in buna regula toata viata (ca de-aia suntem 7 miliarde), insa de ce sa nu facem tot posibilul pentru a ne imbunatati calitatea vietii? Iar calitatea vietii nu se imbunatateste "din instinct", ci lucrand-o, cultivand-o, citind, studiind, experimentand (asa cum si tu ai sesizat foarte bine). Instinctiv, toata lumea stie sa faca sex: dar la fel de bine stie sa faca sex si ciobanul de la stana care isi loveste nevasta in timp ce face asta sau care se descarca fara sa ii pese si de placerea femeii lui s.a.m.d. (nu am vrut sa lezez pe nimeni cu exemplul asta, dar altul nu mi-a venit in minte). Da, practic toti stim sa facem asta, dar de ce sa nu o facem la un nivel mai ridicat, la o calitate superioara, de ce sa nu experimentam trairi dumnezeiesti (neaccesibile oricarui om care isi ghideaza viata urmandu-si doar impulsurile, fara a-si folosi gandirea...si mai ales gandirea critica)? Iar ca sa accedem la un nivel sexual si emotional beyond limits trebuie sa ne documentam inainte de asta (de oriunde: net, TV, prieteni, parinti, gasca, ziare etc.). Dau un singur exemplu: sex tantric (mai ales prin practicarea continentei sexuale) nu cred ca stie nimeni sa faca din instinct. Insa daca citesti, daca te documentezi (macar teoretic, macar un pic, macar o farama), prin experimentare poti ajunge sa stapanesti aceasta tehnica. Insa daca nici macar nu auzi de ea, cum sa o experimentezi? (nu putem experimenta lucrurile despre care nu am auzit de undeva, de la cineva, de oriunde).
Poate nu ma crezi, insa sunt adolescente care nu stiu unde sa afla punctul G in vagin. Daca nu le explica cineva teoretic, pana il gasesc ele practic...pot trece ani de zile. Exista atatea femei adulte care habar nu au unde se afla localizat. Deci: cineva trebuie sa le spuna (nu eu, ci oricine: un ziar, vreuna din vreo emisiune de la televizor, oricine). Daca nu le spune, pot experimenta ani de zile diverse posturi sexuale si exista marele risc sa nu il gaseasca.
Sunt adolescente care nu stiu inca diferenta dintre orgasm clitoridian, orgasm vaginal, orgasm cervico-uterin etc. Crede-ma: daca nu citesc undeva despre diferente si despre cum pot accede la aceste tipuri de experiente, nu au cum sa afle (pentru ca astea reprezinta "fineturi", deci nu imperechindu-ne ca animalele aflam cum sa provocam unei femei astfel de tipuri de orgasme). Astea au fost doar niste exemple. Dar mai sunt. De exemplu: exercitiile Kegel nu le putem descoperi doar din "instinct". Trebuie sa stim de ele, trebuie sa aflam exact cum se practica, trebuie sa le practicam, dupa care experimentand sa ne imbunatatim treptat treptat viata sexuala. Exercitiile Kegel duc in timp la o crestere extraordinara a senzatiilor din timpul actului sexual. Dar, repet: daca nu am fi aflat de ele de undeva, cu toata experienta noastra nu le-am fi putut pune in practica.
Exemplele pot continua. Rolul consilierilor nu este de a-ti spune cum sa traiesti, ci este de a te ajuta sa iti imbunatatesti calitatea vietii atunci cand singur nu o poti face. (si, desigur, daca soliciti sprijin in acest sens).

| camy417 a răspuns:

Cel mai bine te observa cand in timpul testul/ tezei/ testarii il/o vezi copiind si il torni profesorului, atunci sigur vei fi observat/a. Acesta este un prim pas spre o relatie (acum depinde de fiecare daca aceasta reletie va fi buna sau rea)

| Blondda a răspuns:

Sa te infiltrezi in gasca lui?straight face WAKE UP!

| IMC90 a răspuns (pentru Blondda):

Tu esti aia din imagine? laughing

| Blondda a răspuns (pentru IMC90):

Care este problema? smug

| Aleka99 a răspuns:

Sa te faci in felul asta observata(fiind timida sau indrazneata)nu vei reusi.Sa intri in gasca lui nu e de nici un folos.Nu-si va da seama daca ai intrat in gasca lui pentru el sau pentru altul.Deci o idee buna si care merge ar fi s-o dai naibii de timiditate.Cum am facut eu.Mai nou am 12 ani si de la o fata invizibila am devenit cineva care este cunoscuta de foarte multi.Vii la mine in cartier si intrebi de Aleka si pana si timizii si indraznetii si cei mai cuminti si cei mai rai vor raspunde(Bine nu chiar toti...dar in proprtie de 60%)da, am auzit de ea sau da, o cunosc.Ideea e ca te remarci nu prin stat bot-in-bot cu el.Te remarci invatand, avand un hobby interesant(Am desenat portretele la jumate din cunoscuti, si mai nou le-am promis ca le cant la chitara).Si totusi a te remarca inseamna sa faci si lucruri gen: Nu mi-e frica de nimic(Am sarit de pe un garaj inalt de 2 metri), sa vorbesti cu toti despre orice subiect sa te informezi si sa te documentezi incat sa nu fie cineva care sa poata sa fie deasupra ta, sa ai grija la comportament(aici e un fel de contrazicere...adica, cand mergi pe strada sa nu te observe toata lumea.Vei parea vulgara), sa nu te machiezi si sa te imbraci cu lucruri extrem de sclipitoare si care ies in evidneta prin calitatea vizuala proasta, sa renunti la prea multe obiceiuri idioate.Si cel mai important in a te place cineva nu inseamna sa fii neaparat popular.Pur si simplu sa fii cel care aduce ceva nou in vietile celorlalti.Sa fim seriosi.Eu nu as face niciodata ce ai scris tu acolo sus.E enervant cand unii nu au idei mature si se gandesc numai la chestii ''pitiponcesti'' sau vulgare.Cam atat.winking

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru Aleka99):

Aleka, esti de laudat. Trebuie, insa, sa stii, ca o persoana cu adevarat timida nu ar avea capacitatea de a face lucrurile pe care le-ai facut tu (sunt convinsa ca tu nu ai fost cu adevarat timida in sinea ta – mai ales ca trasaturile acestea se schimba pe parcursul copilariei; adica: un copil de 10 ani timid s-ar putea ca la 13-14 ani sa nu mai fie asa de timid; insa un adolescent de 16 ani timid aproape sigur va fi la fel de timid si la 17 ani – cu unele exceptii). Ar fi usor sa o dai naiba de timiditate, insa nu oricine poate. Tu ai fost si esti o fata puternica si ai decis sa te rupi de cea care ai fost pentru a castiga teren. Dar, crede-ma: nu multa lume are puterea ta de a lua taurul de coarne si de a-si rasturna viata invers (sigur, in beneficiul personal). Modalitatea pe care ai identificat-o tu de a te face vizibila este extraordinara (cu exceptia saritului de pe garaj : -)); puteai sa o patesti : -))). Insa in rest, a te documenta despre diverse subiecte si a le discuta cu prietenii si cunoscutii, a invata sa canti la chitara sunt lucruri minunate. Legat de vulgaritate, ai dreptate. Te poti remarca si prin vulgaritate, insa nu este recomandat. Cine ar vrea sa aiba de-a face cu o fata vulgara pe termen lung? (pentru o noapte, da! Sau pentru o perioada scurta, poate da!), insa pe termen lung slabe sanse ca baietii sa prefere fetele vulgare. Insa, repet: trasaturile gen "timiditate" sunt flexibile in trecerea de la copilarie la adolescenta, dar odata ce ai atins o varsta mai mare (de exemplu 16 ani), e mai greu sa faci ceea ce spui tu. E nevoie de motivatie forte si de o putere extraordinara pentru asta. Tu ai avut-o. Felicitari!

| Aleka99 a răspuns (pentru consiliere-adolescenti.ro):

Multumesc.Sa stii ca esti prima persoana in afara de parintii mei care imi spune asta. Ceilalti: Ce sa zici si tu...Te lauzi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Interesant,dar baiatul pe care il plac este imposibil de gasit.

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru anonim_4396):

La ce te referi, Adelina? Cum adica e imposibil de gasit? Nu ai posibilitatea de a interactiona cu el? Sau nu exista? Sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru consiliere-adolescenti.ro):

Păi e mai complicat, până acum nu mi+a plăcut nici un băiatP.S am 17 ani

Dar este cineva care.are miii si mii de fane pe scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

De fapt,este folositor pentru unii,pentru mine nu, îl iubesc așa de mult, dar degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat si l-am pirdut... Einteresat de una falsa care il va folosi si il foloseste mereu

| SkyFire a răspuns:

Salut.
Din cat se vede aici... te pricepi si daca se poate as avea si eu o intrebare... De ex: Sunt un baiat in clasa a X - a si dintr-o data se iveste o colega noua frumoasa, inteligenta, dulce, intr-un cuvant perfecta. Nu sunt as la scoala dar nici corigent, repetent. Toata lumea se da la ea, fac glume de prost gust iar mie imi este frica sa sar sa ii iau apararea pentru ca o sa apara dupa chestii de genul :" Vaaaaai, uitate la eiii; Uite unde era indragostitul; Vezi ala te iubeste; Uite vezi ca cutarescu vrea sa te * (partida de "intuneric"). Acestea sunt variantele cele mai "nevulgare" care le-am gasit. Sincer chiar imi place de ea, nu sunt vorbe gen azi suntem iubiti maine dusmani. Tin la relatiile in care sunt implicat. Ea sta cu tipele alea care le gasesti in fiecare clasa de genul sunt frumoasa, stiu sa ma machiez dar in cap este ca iarna pe camp si culmea nu le seamana.
Ca sa rezum totul la o intrebare pentru ca presupun ca va plictisiti sa cititi atat cum gasesc "cheia de la Cutia Pandorei?", cheia ca sa ii deschid inima, sufletul si ochii ca sa ii demonstrez ca nu sunt ca toti ceilalti gandindu-ma numai la sex, mancare si fotbal. (bine poate dupa 1 an, 2, 3. Ca sa nu stric totul, bineinteles).
Daca imi puteti raspunde la intrebarea asta si sa functioneze, va voi fi dator toata viata.
P.S. Cu toate ca sunt in clasa a X - a, am 15...
Multumesc.

| axlxb a răspuns:

Ca sa te observe un baiat: fie te dezbraci... ori... ii faci de mancare.

Cum voi vreti flori si dragoste, asa vrem noi sex si mancare laughing

| TheAlinutzu9779 a răspuns:

Am 13 ani si am iubita la liceu cls a -10-a A laughing sunt tare nu?>

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru TheAlinutzu9779):

Woooooooow! Esti de-a dreptul tare! : -) Banuiesc ca arati bine happy

| TheAlinutzu9779 a răspuns (pentru consiliere-adolescenti.ro):

Pai nu? happy
; 0

| Alexandru98 a răspuns (pentru TheAlinutzu9779):

Si eu sunt ali babalaughing

| Strong156 a răspuns:

Intr-adevar tot ce ai spus este destul de folositor, dar ce se intampla daca nu e cu mine la scoala? si este mai mare? si nu ma cunoaste? adica stam in acelasi cartier, si el, ce pot sa spun, le are pe toate fetele la picioare, si se pare ca niciuna nu i-a pus capac big grin Dar mie nu imi pasa ca are nu stiu ce comportament sau se ocupa cu nu stiu ce etc. pentru ca sunt multe fete care il plac, ele il plac iar eu il iubesc, si pana acum nu am reusit sa il fac sa ma observe in niciun fel si nu o sa recurg la metodele acelea mai vulgare ca sa zic asa. Nu vreau sa merg cu sanii inainte si cu fundul inapoi, sau sa ma dau cu o tona de machiaj pe fata, sau chiar sa ma duc direct la el sa ii spun, nu ca nu as avea curaj dar stiu ca am m-ai facut mai de mult chestia asta si nu a durat. Vreau sa fie diferit de data asta, si chiar nu stiu cum sa ies in evidenta sad! :* Help!

| DidiRuscanu a răspuns:

Deci ar trebui sa imi iau inima in dinti? Eu cred ca ma place si eu il plac pe el, dar mi se pare f timid. Eu stiam ca o fata nu abordeaza niciodata un baiat. Poate ar trebui sa incerc.
Multumesc.

| consiliere-adolescenti.ro explică (pentru DidiRuscanu):

Inteleg ca pana acum ai fost blocata in ideea ca baietii trebuie sa fie "vanatori", iar noi, fetele, "vanat". Nu e o regula. Nu trebuie sa fie neaparat asa. Cunosc personal o multime de cupluri formate ca urmare a initiativei fetei. Incearca!