| marya a întrebat:

Prietena mea are o problema :cearcanele
Imi spuneti si mie metode naturiste pentru a scapa de ele

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se culce la ora 10 si sa se trezeasca, in orice caz, dupa 8.
Cearcanele apar de la lipsa de somn, de la oboseala, si, in unele cazuri, stres.
Daca are un program incarcat(are multe activitati intr-o zi)ii recomand un somn bun.
Pentru vise placute, sa faca un dus cald si sa bea lapte sau cacao inainte de culcare.
La cosmetice nu e prea bine sa apelezi, dar, daca totusi insista, sa-i recomanzi de la Garnier un produs cu extract de castraveti.
Cearcanele trec oricum, sunt partiale.

4 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Sa doarma in intervalul 22:00-00:00 atunci e somnul cel mia odihnitor, sa puna pe ochii felii de castravete sau pliculete de ceai(folosite puse in frigider)

| allleeeee a răspuns:

Se aplica pe pleoape felii de cartofi cruzi.
Se pun comprese reci cu infuzie din petale de trandafir. O lingura de petale uscate la 100 ml apa. Se folosesc trandafirii de dulceata.
Comprese reci cu infuzie de flori de tei.
Se pun alternativ, comprese reci si calde. Se incepe cu compresele calde si se termina cu cele reci.
http://www.util21.ro/......b-ochi.htm
1. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.
http://www.topsanatate.ro/......24656.html
http://www.ziare.com/articole/tratament+naturist+cearcane
Succes pentru prietena ta!

| Andutsaa a răspuns:

Buna:*!

Pentru cearcane si ochi poti folosi patrunjel prospat si cartof. Se aplica in acelasi mod, in fiecare seara si vei observa primele imbunatatiri in aspectul pielii tale inca din prima zi.

Sper sa te ajute, te-am pupat, pa-pa:*!