| Anonim240 a întrebat:

Bună! As vrea sa intreb cum e la Amazon în strainatate, aici referindu-mă la curieri ( în Germania mai ales ). Cum te angajează? Trebuie să dai un test mai întâi? Că așa am auzit. Și în general cum e? Greu? Ușor? Ok?

Răspuns Câştigător
| Adinandrei a răspuns:

Pai in primul rand nu este usor, maxim prima saptamana atat
Dupa aceea minim 170 180 de stopuri zi de zi cu 250+colete
Te angajeaza si fara germana daca stii putina engleza, dar trebuie sa stii ca nu o sa vorbeasca aproape nimeni cand le livrezi colete in engleza
Cand te duci primele la inceput primele 2 zile trebuie sa faci o scolarizare (stai intr o sala si va vorbeste un domn in limba germana si dupa acele 2 zile o sa dai un test)
Dupa acele 2 zile o sa mergi 2 zile cu un goleg sa iti explice ce si cum
Cu scannerul (telefonul)nu este problema ca merge setat pe romana
Dar eu zic sa fugi de amazon mai ales daca sunt dispeceri romani
Am lucrat si nu recomand
Mai bine inveti cateva propozitii de baza si de indrepti spre dpd/dhl/deutch post/hermes
Si mai iti opresc si din salariu la amazon pe motive diverse

| Anonim240 explică (pentru Adinandrei):

Mulțumesc frumos! M-a ajutat mult acest răspuns!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind trebuie sa stii limba Germana scris citit, daca nu stii nu ai ce cauta la Amazon, in ce limba te intelegi cu ei? Nemtii nu accepta sa le vorbesti in engleză.

| Anonim240 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Păi nu trebuie neapărat, nativ, câteva propozitii importante să le stii, principala limbă știu că e engleza. Intrebarea era alta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim240):

Tu esti turc? Nemtii vor sa stii limba germana nu te accepta fara sa stii limba, la amazon trebuie sa vorbesti cu clientii majoritatea germani ce limba crezi tu ca vorbesc ei? Engleza? Nu, limba oficiala este germana, asa ca apuca te sa inveti limba germana sa stii sa vorbesti sa intelegi ce iti spun ei clientii, altfel cu engleza te p pe ea nu faci nimic, decat daca te duci in Anglia dar si acolo trebuie sa stii engleza scris citit vorbit fluent asa cum vorbesti in româneste. Ca daca stii cateva cuvinte in engleză nu esti de amazon, poti merge in Germania sa culegi fructe, acolo da poti vorbi pana inveti germana si engleza ca acolo la cules trebuie sa dai din mîini nu din gură, iar la cules fructe si legume sunt din toate țarile si multi români, deci poti vorbi româneste, dar la Amazon in relatii cu clientii unde nonstop vorbesti cu clienti si iei comenzi trebuie sa stii limba germană obligatoriu.

| Anonim240 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tu ești și mai turc, că eu cunosc oameni care au lucrat acolo și au avut nevoie în mare parte doar de engleză. Acum am întrebat cu totul altceva, mai citește o dată intrebarea că eu nu te-am intrebat de ce limba am nevoie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim240):

Fă ce vrei du-te unde vrei daca nu intelegi ca mai intîi trebuie sa inveti germana, te acceptă ăia curier cand o zbura porcu, nu stii strazile din Germania cum te ghidezi cand Gps ul lor este setat pe germana, dar daca esti prost fa ce vrei nu imi bat capul cu tine. Mergi la ei in Germania vorbeste le in engleza si vezi tu ce faci descurca te.