| Anonimul151 a întrebat:

Este greu, obositor ca însoțitor de bord?

Cam câte ore lucrează un însoțitor de bord/zi? Bineînțeles, are și zile libere...

După o zi de zbor, următoarea e liberă?

Știu că am mai pus întrebarea asta... Aș vrea să fac acest curs în viitor, doar că mă pune pe gânduri...această meserie.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de tipul de zbor si de companie.
exista niste timp obligatorii de odihna intre o zi de zbor si cealalta.

| ioana748 a răspuns:

Depinde cu ce companie aeriana lucrezi. Cu siguranță timpul de odihnă va fi respectat.
Nu vei dormi in patul tau ci intr-un pat de hotel, insa daca iti plac experientele noi si un job binișor platit poti porni la drum.
Baftă,

| Anonimul151 explică (pentru ioana748):

Exista și companii aeriene care nu rămân la destinație.

Ca exemplu, o să zic un zbor random:

București-Barcelona.

Avionul nu rămâne la Barcelona, ci se întoarce la București. Și așa poate fi cu orice destinație, cu plecare din orice oraș din România.

Dar da, există companii unde ramai și la destinație și unde îți plătesc ei cazarea. Dar mai mult se intampla cu companiile străine.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă lucrezi la o companie care iti ofera conditii nu e chiar atât se obositor, dar trebuie sa îți placa ce faci!