| Florentina9210 a întrebat:

Bună! Am și eu o nedumerire și de altfel mă simt puțin prost. Astăzi, am avut o primă întâlnire cu un băiat destul de ok și cuminte din ce îi știu familia. Fratele său a fost dascăl și el adera să ajungă la fel. Doar ca m-a deranjat puțin faptul ca m-a sărutat din prima. Mi-a adus florile și mă așteptam la un sărut pe față sau frunte. El direct, pe buze. Mi-a zis ca îi sunt foarte dragă și ca sper sa nu mă supăr ca a făcut asta. Și în mașină când eram, ca l-am luat eu de la stație. Am stat puțin îmbrățișați și mi-a zis ca dacă doresc să mergem pe bancheta din spate să stăm mai confortabil. I-am zis ca nu mi se pare ok gestul ăsta. I-am zis ca îl ajut să dea de permis. A zis ca are o teamă ca a căzut cu scuterul acum câțiva ani și dacă nu avea casca, ar fi fost mort. Nici job nu are, momentan. Doar ce a venit din afară și familia sa se ocupă cu grădinărit și vandutul animalelor. Eu am o situație mult mai bună. Dar nu asta contează și nici la el nu am pretenția să aibă nu știu ce lucruri. El să fie serios și să țină la mine. Dar din prima nu mi s-a mai întâmplat sa fiu așa luată prin surprindere și el tot continua doar ca la un moment dat mă simțeam iritată de gestul acesta repetitiv și i-am zis să se oprească. A făcut-o, însă nu pentru mult timp.
Acum îmi dă mesaj ca vrea să mă vadă pe video call. Nu știu de ce atâta grabă.

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ce inteleg amandoi aveti o varsta nu sunteti nici copii nici adolescenti
Tu pari o fire mai timida, mai retrasa, el ar fi trebui sa poarte mai frumos cu tine, mai ales fiind prima voastra intalnire
Nu am idee daca nu cumva voi va cunoasteti cu mai mult timp inainte
Dar in orice caz, el vrea ca lucrurile sa se intample rapid intre voi iar tu vrei sa va 'cunoasteti' mai bine
faptul ca te-a sarutat nu trebuie sa il vezi ca pe ceva rau, mai uratel a fost chestia aia cu bancheta din spate happy

| Florentina9210 explică (pentru Simpatic):

Nu ne cunoaștem de mult timp. Pe fratele său îl mai întâlneam prin piață, acolo are tarabă. Și îmi părea un băiat destul de cizelat. Da, eu vreau să iau totul pas cu pas. El mi-a zis ca e mai pupăcios de felul său și ca așa își manifestă el atracția față de o persoană. Dar dpdv a fost prea repede. Eu am 31 ani și el 33 ani. Și da, m-ai descris perfect. Sunt o fire destul de timidă și de retrasă. Cat despre bancheta, aici și pe mine m-a făcut să îmi pun anumite semne de întrebare.

| Simpatic a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu as vrea sa iti dau un raspuns si sa te influentez cumva daca este ce trebuie baiatul sau nu
Iti zic sa mai ai putina rabdare, sa vorbesti deschis cu el si sa vezi cum se poarta in continuare
Poate este el o fire mai diferita de tine, este de inteles la +30 de ani de ce...
Nu te sfatuiesc inca sa iei o decizie in ceea ce il priveste in sensul sa renunti la el, doar sa il tii sub observatie!

| Florentina9210 explică (pentru Simpatic):

Da, asta voi face. Îl mai țin o perioadă să văd cum se comportă.

| Simpatic a răspuns (pentru Florentina9210):

Te percep ca pe o fire usor timida si care nu ai avut noroc in dragoste, dar sa stii ca cei mari de ani (dar si adolescentii) se gandesc in egala masura la "dragoste" si relatie, unii doar la prima varianta
Daca tot ai sa filtrezi baietii, nu vei gasi prea curand unul sa fie Fat-Frumos si super-manierat, pentru ca nu exista sa ceva...
Si vei vedea ca din pacate trece timpul
Nu zic sa te multumesti cu origine, dar incearca uneori in viata sa lasi de la tine
Cine nu face niciodata un mic compromis nu ajunge sa fie fericit

| Florentina9210 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru sfaturi. Le voi lua in considerare. Da, probabil ca și eu greșesc și nu sunt nici eu perfectă. Poate ar trebui sa mai las și de la mine și să nu mai fiu așa fixista.

| Simpatic a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu ai pentru ce, ca nu ti-am spus cine stie ce lucruri de maxima importanta!
mult noroc in dragoste!

| VoidEternal a răspuns:

33 de ani dar se comporta ca un adolescent de 15.

Asta spune ceva despre cata educatie (nu) are.

Hai sa mergem pe locurile din spate ca sa stam "mai confortabil"? Jesus... Have some class, dude...

Mda, somer de 33 de ani cu parinti agricultori si hormoni cat pentru 3. Not exactly relationship material daca ma intrebi pe mine. Nu zic sa ii faci vant, dar daca nu e de acord sa lase lucrurile sa mearga firesc si intr-un ritm normal, inseamna ca omul vrea doar o prada rapida.

La sarut, dupa 3-4 intalniri reusite. Pe "bancheta", dupa niste luni. Eu asa vad.

| Florentina9210 explică (pentru VoidEternal):

Asta i-am spus și eu ca nu este ok sa se grăbească așa și să luăm totul pas cu pas. A recunoscut ca l-a cam "luat valul" deoarece ii sunt prea dragă și ca se bucura am ieșit. Și la faza cu bancheta, a fost destul de deplasat ca tot repeta ca sa "stăm mai confortabil ". Îl mai țin o perioadă sub observație să văd cum se manifestă. Se plângea ca celelalte fete cu care a fost, părinții lor nu au fost de acord cu el. Deoarece nu are ce să le ofere. Eu nu caut un băiat după avere sau studii. Eu admir seriozitatea și să aibă un job și un permis. Atât. Restul le am eu. Job a zis ca nu prea și-a găsit deoarece nu are decât câteva cursuri la seral după liceu și de permis ca a avut el un accident acum mult timp cu un scuter și a rămas cu o teamă. Dar dacă eu doresc, încearcă să dea pentru mine. I-am zis să facă ceea ce simte ca e ok pentru el. Dar am observat ca vorbește foarte mult. Eu nu am timp să îmi spun punctul de vedere ca deja intervine peste mine.

| VoidEternal a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici asta nu e un semn bun. Sunt mii, zeci, sute de mii de oameni care au doar liceul sau mai putin si totusi lucreaza. Chiar daca nu gasesti cine stie ce post, eu daca nu as avea job as accepta orice munca calificata sau nu, doar ca sa nu stau cu mainile in san si ca sa nu fiu un asistat social, pana gasesc ceva mai bun.

Asta imi suna a comoditate, ca sa nu zic lene. Eu la 33 de ani aveam deja 10 ani vechime la jobul actual. Ii cam inteleg pe parintii fostelor lui. Nici mie nu mi-ar conveni ca fiica-mea sa tina un trantor in spate. Una e sa nu ai cine stie cine ce job, nu toti trebuie sa fim brokeri pe Wallstreet, avocati si medici, dar nici sa stai ca un pui de vrabie cu ciocul deschis cand vine mama si tata acasa. E penibil sa se intample asta la varsta asta cand majoritatea adultilor cu job chiar incep sa avanseze, sa castige bine, sa devina priceputi in domeniul lor. Mai combini asta si cu o melita care turuie intr-una si rezultatul e cam nefavorabil.

Sincer, esti cumva impotriva curentului, majoritatea fetelor au standarde imposibile, ar vrea ca la 33 de ani sa ai cariera, casa, masina, studii, sa-l poti cita pe Schopenhauer in timp ce ridici 100 de kg la piept cu o mana si caramelizezi un creme brulee cu cealalta.

Tu ai mers in directia opusa. laughing

Iti respect decizia, dar trebuie sa te gandesti ca mai bine poti aprecia un om pentru consecventa si disciplina cu care a obtinut ce are, indiferent ca e mult sau putin. Asta inseamna ca e cineva educat sa nu renunte, sa persiste cand sortii ii sunt impotriva si sa nu accepte totul cu mainile in san uitandu-se in stanga si-n dreapta pentru mila si ajutor.

| mODIN a răspuns:

Am citit intrebarea, m-am gandit ca vorbim de cineva de 19-20 de ani. 33 si e asa grabit sa "mergeti mai departe cu relatia" si nu are loc de munca? Ce anume te atrage la el?

| Lupică27 a răspuns:

Iar tu cu intrebarile tale de 3 lei?
''Eu am o situație mult mai bună. Dar nu asta contează'' si daca nu conteaza de ce ai mai adus asta in discutie?
''Nu știu de ce atâta grabă. '' Nu crezi ca la 35 de ani ai tai ar fi cazul sa te mariti ca nu te mai ia nici dracu? Pana la 40 poti face copii dupa e mult mai complicat.

| Florentina9210 explică (pentru Lupică27):

Pe platforma aceasta, oricine are dreptul să pună orice fel de întrebare. Dacă nu îți convine ție un aspect, vezi ca ai opțiunea de a merge mai departe. Am 31 de ani. Fiecare e liber să facă ce își dorește. Nu ești tu în măsură să îi impui cuiva ce să facă. Pun pariu ca ești vreun frustrat/frustrata care te ascunzi în spatele unui cont si pentru care probabil, nu a făcut nimic notabil în viața.

| Lupică27 a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai omu vrea sa se insoare ca maine-poimaine face 40 de ani si ramane cu tacsu si ma-sa in casa. Tu vrei dragoste adolescentina tinut de manuta si plimbari romantice prin parculet ca la 14 ani.
Mai bine lasa omul sa isi gaseasca una si nu-i mai consuma timpul de pomana, omu vrea copiii, vrea un rost, lasa-l sa-si gaseasca pe una coapta la minte.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Îmi expun și eu părerea.
Am să-ți răspund la mai multe întrebări. Dacă ai știi cât suntem de diferiți, dar în același timp ne asemănăm noi bărbații cu voi femeile când vine vorba de preferințele, criteriile de alegere a viitorului/viitoarei partener/partenere.Sunt persoane care te refuză pe motive de diferență de înălțime, chiar și de 5cm,știu e de râs și în același timp de plâns,e o tâmpenie ce criterii avem,dar acesta-i adevărul,sau dacă ai pistrui,sau dacă porți ochelari de vedere, etc. Uneori te acceptă și fac acest compromis, dar garantat pe viitor se ajunge la înșelat.Bun, la început asta ne atrage "ambalajul" dar alegeți strict în baza "ingredientelor" fiindcă astea dau valoare omului, adică CARACTERUL, felul cum se exprimă, atitudinea, comportamentul avut față de tine și oricine altcineva din jur.Eu ce spun e valabil la orice vârstă nu contează că-i adolescent sau major și pentru ambele sexe.NU este ciudat sau anormal să fie curiozitate în a afla cât mai multe despre tine,sau a dori să discutați cât mai mult,mai des,deși dacă vă permiteți ideal e ca discuția să fie față în față,doar așa se transmite emoția și îi vezi până la urmă gesturile. Însă e ciudat și NU e normal să te atingă,sau să dea să te pipăie,nici măcar să-ți ceară voie să te pipăie,sau să te sărute, fiindcă eu am o vorbă "azi te-atinge, mâine te sărută cu gândul ca să te f***"
Dacă la început nu se comportă exemplar, atunci când are de gând să o facă? Gândește-te bine ai dori și ai putea trăii o viață alături de o așa persoană? Am observat și nu mă mir că cei care ți-au răspuns fiind de gen masculin, nu văd ca pe ceva rău faptul că te-a sărutat, ba mai mult se iau tot de tine.Dar e extrem de grav și cică el spune că e pupăcios de fel și îi ești dragă, ce vrăjeală ieftină pe el! Păi doar cei care nu dețin autocontrol, garantat genul acesta de persoane fac asta până cineva le va accepta comportamentul.Să cunoști omul e așa de ușor și simplu și e exact ca la psiholog, cu întrebări și răspunsuri și astfel poți cunoaște milioane de persoane și nu îți pierzi nici vremea fiecare știind foarte bine ce dorește de la viață și anume familie sau distracție.Nu aveți cât mai multe în comun și același scop în viață? Adio! Și sunteți liberi să discutați cu alte persoane până întâlnești pe cel/cea ideal/ă.Dar dacă el forțează așa lucrurile păi data viitoare te bagă-n portbagaj nu pe banchetă și își face pofta cu tine.Un bărbat adevărat nu doar cu numele intră în viața ta pentru a te face și mai fericită față de cum erai în momentul cât ai fost singură, dar dacă nu e să vă potriviți NU îți face nici un rău."Norocul" sau coșmarul de care vom avea parte NU în dragoste ci în orice în VIAȚĂ e în funcție de alegerile,deciziile, preferințele și criteriile, limitele fiecăruia.Alegeți înțelept fiindcă o singură greșeală poate fi fatală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunică cu el si roagă-l să aibă răbdare in relatia cu tine.
Explică-i ca la proști că fetele se sperie de reacții prea grăbite și va strica totul dacă nu are răbdare și vrea totul prea repede.

| Dragosdoar a răspuns:

Fă-ne update aici pe parcurs că suntem chiar curioși cum evoluează situația ta happy.
Am ajuns cam tarziu la topicul deschis de tine, dar doar atat zic ca nu mai are rost sa scriu prea mult: ai avut destul de multa rabdare cu el. Alte femei trecute de 30 de ani daca pateau cu el ce ai patit tu, Il dadeau afara din masina In prima secunda si nu-i mai raspunde nici la un simplu mesaj cu ''buna, ce mai faci'', asa ca as putea sa te felicit pentru cat de calma ai fost.

| Madaxo97 a răspuns:

Mda, cam grăbit puțin băiatul, mai ales fiind prima întâlnire e puțin aiurea sa te sărute pe buze si mai ales fara sa iti ceară voie. Si faza cu bancheta din spate imi suna un pic a red flag. Daca devine insistent cu intimități din prima nu stiu cat de serios este sau daca vrea doar sa profite de tine(atât timp cat nu te deranjează pe tine intimitățile din prima, caz in care e ok, atât timp cat este reciproc si nu te forțează). Ai grija daca simți ca ceva nu miroase a bine si nici nu te simți atrasă de el, nu il placi, nu te simți in largul tau, mai bine fugi de el

| Florentina9210 explică (pentru Madaxo97):

Păi tocmai asta mă întrebam și eu. Dacă sentimentele sale față de mine sunt curate sau nu. Chiar dacă nu mai suntem adolescenți, nu mi se pare chiar ok să faci asta din prima întâlnire. E destul de drăguț băiatul doar ca nu mă simt atrasă de el sută la sută. Dacă din prima mă săruta pasional din a doua sau a treia, ce se mai întâmplă? E aiurea