| Răzvănykă a întrebat:

Toata lumea zice ca "Nu suntem animale!"...da, nu suntem animale in sensul ca ne comportam civilizat...in rest, tot o specie biologica de animale ramanem! Am dreptate?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ne comportam civiizat de ce exista politie, jandarmerie, justitie, judecatori, legi

| Răzvănykă explică (pentru RAY):

Chiar dacă majoritatea oamenilor sunt civili, există încă indivizi necivili care pot comite infracțiuni sau încălca regulile sociale.

| RAY a răspuns (pentru Răzvănykă):

Eu nu vad civilizație în Romania, chiar și romani recunosc că pe timpul lui ceașcă era vorba de frica

| Furnicuta000 a răspuns:

Asa e, dar daca vorbim dpdv stiintific inducem lumea in eroare. Nici sa spui "mi-am luat adidasi" nu e ok dar uneori trebuie sa spunem ca sa fim intelesi laughing sunt alte exemple mai pertinente dar asta mi-a venit in cap

| Lupică27 a răspuns:

Ba da, tot animale suntem.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Eu zic sa vorbesti in numele tau, nu sa te apuci sa ii faci si pe ceilalti animale.
Da, suntem mamifere, dar suntem creaturi umane, nu animale.
Stii, Dumnezeu nu i-a dat intreaga lui creatie unor simple animale. Sau stai, am uitat ca tu esti ateu. Crezi ce vrei thinking

| Răzvănykă explică (pentru ILikeBlackCats):

"nu sa te apuci sa ii faci si pe ceilalti animale." - asta nu e o jignire, ci o clasificare stiintifica.

"Da, suntem mamifere, dar suntem creaturi umane, nu animale." - nu, suntem atat mamifere cat si animale - specia Homo Sapiens Sapiens.

"Dumnezeu nu i-a dat intreaga lui creatie unor simple animale" - nu este nevoie sa apelezi la mituri de creatie antice ca sa-ti sustii argumentele, o poti face si rationala.

"am uitat ca tu esti ateu. Crezi ce vrei" - nu "cred" ce vreau, doar accept empirismul, logica si realitatea, tu nu le accepti, fiindca ai prieteni imaginariwinking

| RAY a răspuns (pentru ILikeBlackCats):

Dumnezeu a făcut omul din lut - lucru copiat din Mesopotamia, Egiptul antic, in ambele versiuni sunt doua personaje făcut din lut care au greșit față de un zeu și apoi pedepsiți, alungați din paradis

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Răzvănykă):

Ok, mă bucur. Nu stau acum sa mă afund in discutii contrarii fara sfarsit.
"nu este nevoie sa apelezi la mituri de creatie antice ca sa-ti sustii argumentele, o poti face si rationala." Da frate, asta e ratiunea. Miturile antice sunt alea cu evolutia din maimute. In fine.
"nu "cred" ce vreau, doar accept empirismul, logica si realitatea, tu nu le accepti, fiindca ai prieteni imaginari" -da? Hai sa tragem concluzi, ca x nu accepta, x nu face, x nu drege. "Prieteni imaginari", vai, cat de artistic. Faptul ca crezi intr-un Creator, e acum prietenie imaginara. In fine, pentru a doua oara. Bye bye, zi frumoasa.

| Răzvănykă explică (pentru ILikeBlackCats):

"Miturile antice sunt alea cu evolutia din maimute" - nu cunosti nimic despre evolutie si nici nu cred ca are rost sa iti explic eu aici pe TPU, asta se invata in ani de studiu.

"Faptul ca crezi intr-un Creator, e acum prietenie imaginara" - da, este, popoarele antice au inventat mitologia si legendele supranaturale...deoarece nu isi puteau explica aparitia omului.

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Răzvănykă):

"nu cunosti nimic despre evolutie si nici nu cred ca are rost sa iti explic eu aici pe TPU, asta se invata in ani de studiu." Vai, scuze, dar nici nu ti-am cerut sa imi explici, nici sa-mi dai sfaturi cu ce sa îmi ocup "anii".
"da, este, popoarele antice au inventat mitologia si legendele supranaturale...deoarece nu isi puteau explica aparitia omului." Uite ca, crestinismul si-o explica. Continua mai departe, nu poti face oamenii sa fie de aceeasi parere, you know?

| Răzvănykă explică (pentru ILikeBlackCats):

Religia crestina nu e mai diferita decat religiile pre-crestine, fiindca ea insasi a imprumutat mituri si legende din alte mitologii si religii. Raspunsul aparitiei omului ti-l ofera evolutia impreuna cu ariile de cunoastere stiintifica care o sustin. Sper ca iti vei schimba parerea si ca esti deschisa la noi perspective. Te salut cu respect!

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Răzvănykă):

La fel si eu, zi frumoasa! Însă părerea nu mi-o schimba nimeni

| Răzvănykă explică (pentru ILikeBlackCats):

Faptul ca nu vrei sa fii deschisa catre alte pareri si perspective asupra lumii inconjuratoare nu este un mod inteligent de a aborda situatia, ci dai dovada doar de incapatanare si bigotism religios.

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru Răzvănykă):

Cum am mai zis, fiecare crede ce crede. La revedere.

| Madaxo97 a răspuns:

Teoretic ca si specie da, suntem mamifere, mai exact clasa primate, dar aparținem regnului uman, nu animal. Suntem catalogați ca si mamifere pentru ca, la fel ca si animalele(mamifere), nastem pui vii pe care ii hranim cu lapte matern, nu depunem oua, ne reproducem sexuat, etc. Adica suntem aproximativ la fel ca animalele din punct de vedere biologic. Numai ca noi avem si capacitatea de a gândi.

| Răzvănykă explică (pentru Madaxo97):

Nu exista regnul uman, oamenii sunt clasificati in cadrul regnului Animalia.