| MistarGoGu a întrebat:

Tot ma întreb cum nu " CRAPA " regimul muribund din Coreea de Nord? Inteleg ca tovarasu" Kim are o camarila care pompeaza ceva valută in tara aia din bisnita si afaceri dubioase in afara țării dar totusi nu s-au saturat sa pupe in popou un dilimache ca ala?

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Când mașinăria de propaganda e atât de bine pusa la punct oamenii care trăiesc acolo nu concep alta realitate

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Se " scurg " si pe la ei cu mari riscuri pe stick-uri usb filme si alte chestii occidentale! Avantajul la alea ca sunt mici si usor de ascuns!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Buna asta cu stick Uri usb... Haha, de parcă ar avea la ce sa le folosească

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Serios au! Nu este gluma! Au unii CD playere chiar DVD playere se face " bisnita " din China cu tot felul de chestii electronice normal " cotizand " la Securistu " de cartier cum se făcea si pe la noi... iti amintesti?

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

A inceput " firav " si acolo o " piata gri " Bisnitari supravegheați de " Securitate " care cotizeaza si fac comert din China cu mâncare, țigări, parfumuri... cam cum era la noi inainte de 89 cu Tir-istii de la ITIA, marinari si piloți!

| relian a răspuns:

Daca indoctrinezi de mic un copil, cam ce crezi ca se intampla? Tu intrebi de aia din Coreea, dar ai in Ro destui de astia, indoctrinati religios laughing exact la fel se intampla.Cei care is indoctrinati, la rindul lor isi obliga, isi educa copii exact la fel, de mici, li se baga in cap ceva, zi de zi aceiasi placa, deja ai obtinut un robot ascultator laughing

Va dispare atunci cand nu vor mai avea resurse, la un mom se va ajunge la fundu sacului. Atunci sa te atii.

Dar oare cand va crapa astia cu bisericile? Aceiasi poveste, mai ales in Ro si tarile foste comuniste unde biserica este sustinuta de stat din banii prostilor.
Oare lumea nu sor saturat de barbosi? Sa le li se pupe fustele alea cu buzunare cit un sac laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Avand in vedere ca ei nu au acces la lumea exterioara sub nici o forma, poporul korean de nord, cred ca este normal sa traiesti asa. Pe langa faptul ca nu are nimeni voie sa plece si sa se intoarca si ca toate lucrurile moderne din afara tarii sunt interzise, plus internetul lor fiind doar local ( adica ei au un internet care contine informatii doar din tara respectiva. La ei nu exista Youtube, Facebook, Instagram, tiktok, etc. ), ei habar nu au cum arata lumea in afara tarii. Si isi imagineaza ca la fel ca ei traieste toata lumea.

| MistarGoGu explică (pentru StoicAnalysis):

O sa rămâi SOCAT dar regimul da la Phenian "închiriază " forța de munca in Rusia, China sau chiar Europa! Exact! EUROPA! Am urmarit acu 2 ani pe DWelle *( post nemțesc ) un reportaj din Polonia cu 80 nord-coreeni trimisi sa muncească la constructia unor hale! Nevestele si copii erau " Gaj " in tara! Sa prevină orice încercare de " dezertare "!
Lejer a inceput si prin Coreea de Nord bisnita din China cu electronice, haine, parfumuri sau mâncare sub " ocrotirea " Securității de acolo si plata " cotizației "!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ia uite... Interesant. Inseamna ca usor usor se misca ceva pe acolo.

| MistarGoGu explică (pentru StoicAnalysis):

Baby Kim a mai " slăbit " surubul ca are nevoie de $$$ pentru rachetute, uraniu si alte alea. omu e strict pe interes nu face el din convingere! Mai sunt si " excentrici " sau nostalgici care dau 200 $/ zi pentru o vizita " controlată " la Phenian unde stai la hotel, manci, bei, tragi 20-30 de poze verificate de tov Securist însoțitor de grup si asta e. ai vazut Coreea de Nord! Vizitele se fac doar in grup si doar din China!

| mODIN a răspuns:

Sunt foarte suspicios cu privire la conditiile de acolo. Vazand cate minciuni s-au spus despre alte state care au vrut doar sa se separe de economia globala, imi e greu sa cred ca acolo chiar e iadul pe pamant sau 1984 intruchipat. Multe din lucrurile pe care le-am aflat despre Coreea de Nord suna prea traznite sa fie real, deci imi suna mai mult a propaganda, mai ales ca, cum ai spus si tu, inca nu "crapa" regimul.

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

Cauta pe YTube reportaj din 2012 parca Adelin Petrișor in Coreea de Nord " Coreea de Nord nimic de invidiat " sau canalul Everyday Holliday *( un cuplu de romani din Arad ) care au fost prin CoreeaN intr-un tur organizat din China! Macar asa ca idee!

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

Https://youtu.be/i6oADzm8RxU?si=PYLxwr5u_u32F0PM
Everyday Holliday partea 1. Coreea de N. Daca esti interesat iti mai trimit link-urile la 2 si 3!

| Lupică27 a răspuns:

Uita-te la romanii nostri dupa 42 de ani de comunism ''ce bun a fost ceausescu'' ''ce bine era pe vremea comunistilor''.
Aia cred ca sunt si mai indoctrinati.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Ferească Dumnezeu! Încă nu îmi pot sterge din cap scenele ala de la înmormântarea lui ta-su Kim Jong Il cand se tavaleau si plângeau in hohote! Mai neica!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Pai daca nu se chinuie sa planga ii executa