| anonim_4396 a întrebat:

Off, TPU, am nevoie de ajutorul vostru. Iar am probleme în familie. Vă rog, nu răspundeţi în derâdere pentru că acum chiar nu este cazul. Îmi cer scuze dacă întrebarea vi se pare prea lungă sau că scriu "romane", dar e destul de mult de zis.

Să prezint mai întâi situaţia: mama s-a mutat undeva foarte departe, în mediul rural, unde sunt condiţii dificile. Nu imposibile, dar dacă pot să evit situaţia de ce să trăiesc acolo? Nu vreau! Şi astă vară în iunie au vrut să mă ia acolo. Chiar dacă nu mi-am dorit, a trebuit să mă duc şi urma să mă mut. Singura mea salvare pentru a reveni în Bucureşti, adică aici unde stau a fost aceea că nu erau licee bune acolo şi riscam să ajung la şcoala de arte şi meserii, deşi am terminat cu o medie destul de bună.

Acum stau la bunici. Nici cu ei nu mă înţeleg mai deloc. Bunica e cicălitoare, eu încăpăţânată şi dificilă din diferite motive pe care nu vreau să le detaliez aici, dar spun că ideea principală este că nu pot accepta şi executa tot ce spune ea, o contrazic pentru că nici ea nu gândeşte de ce îmi ordonă, nu e în stare să îşi apere opinia şi de aici s-a ajuns şi mai rău. Adevărat, reacţia mea a determinat-o să considere ca provocare comportamentul meu (excelent, ador cum în lipsă de argumente unii încep să ameninţe, să fie violenţi şi să jignească). S-a lăsat cu bătaie. În fine, convingeri diferite din cauza diferenţei mare de vârstă.
Ea a dat prima palmă. Şi eu ce era să fac? Să o las să dea? Cred că e evident ce am făcut, şi dacă e mai mare, ce? Am mâncat suficientă bătaie (deşi se putea şi mai rău) şi nu am mai rezistat, i-am răspuns cu acceaşi monedă.
Apoi, o sună pe mama. Şi începe să se smiorcăie că vai, ce criminală sunt eu, ce pericol şi ce agresivă. Mie nu mi se acceptă explicaţiile, doar sunt mică şi nu prea am dreptul la opinie din câte observ. Tot ea are dreptate, doar din cauza vârstei straight face. Din cauza acestor lucruri, au început să mă ameninţe cu şcoala de corecţie, cu mutarea la un cămin la vreo 600 de km, sau şcoala de arte şi meserii acolo la ţară în lipsa unui liceu bun, sau dacă nu îmi convine SAM stau până la eliberarea unui loc să am grijă de ferma lor.

Dar între timp situaţia a devenit şi mai rea. Îmi pare rău, dar eu nu îmi calc onoarea în picioare, şi când a fost cazul am continuat. Nu sunt de acord să fiu linguşitoare şi bună, vreau să fiu EU şi nu mă schimb pentru nimeni, doar că nu le convin unora anumite lucruri şi nu mă las controlată. Aşa că, vine mama pe neaşteptate ieri, cu bagaje şi cu zgâtia de fii-sa de doi ani (a propos, nu îmi plac deloc copiii mici). De ce nu m-a anunţat nimeni oare?

Şi azi mi-a dat o veste care m-a lăsat mască: se mută aici, în Bucureşti, cu mine şi cu bunicii! E grav, iar o să stăm ca sardinele în casa asta. Cât mi-am dorit eu să aibă casa ei, familia ei, cât m-am chinuit când eram mică să o încurajez şi să o ajut cum puteam... şi acum face asta. Să nu mai zic că ea şi iubitul ei sunt în curs de despărţire (sper să nu se despartă şi să fie o chestie de moment) după nu ştiu câte relaţii eşuate ale ei. Ce naiba, iar rămâne un copil mic fără tată? Şi eu am părinţii divorţaţi, şi mi-e groază că se va repeta, doar din cauza mea. Din cauza comportamentului meu, mama plângea şi era supărată, ăla nu mai suporta să o vadă aşa şi se luau la ceartă (deşi dacă tot o iubeşte aşa, ar fi trebuit să o consoleze sau ştiu eu...). Şi mai aveau ei ceva probleme, dar nu le ştiu prea bine.

Aşadar, cum să împiedic mutarea ei? Nu vreau să se destrame familia iar, să trebuiască să am de a face cu aia mică, să rămână fără tată ea, să stăm înghesuiţi în casa asta, pare foarte hotărâtă. Cu promisiunile nu funcţionează, deci nu încercaţi să îmi daţi sfatul ăsta, că am mai încercat dar na, citiţi faza cu onoarea de mai sus. Să nu mai zic că vrea să îmi scoată şi internetul, doar ca să mă pedepsească şi să aibă autoritate. De ce "să nu fac tot ceea ce vreau"? Ea nu realizează că prin pedepse tot ce face e să mă îndepărteze de ea şi înrăiască, eu fiind pornită să fac exact opusul pentru a nu-i mai da ocazia să îmi mai facă asta altă dată? Şi mai e şi răutăcioasă... se amuză pe seama mea acum şi tot încearcă să îmi facă în ciudă prin orice gest posibil, e ironică şi sarcastică vis a vis ceea ce îi spun.

Ce să fac, TPU, cum să procedez?

Mulţumesc că aţi citit până aici.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am citit si recitit ce s-a spus pană acum aici. Parerea mea este că pe tine te va ajuta în viată doar o carieră militară. Cand vei putea executa ceva fară sa carteşti,fără să treci totul prin judecata ta. Să nu comentezi "de ce","pentru ce",etc. Fiind copil (sau soldat,să zicem),teoretic,cei mai trăiţi în viata,adică mai bătrani (sau superiorii in rang) au mult mai multe informaţii despre viată (sau armată) decat tine şi văd totul din altă perspectivă decat un singur om. Si pot lua decizii in cunostiintă de cauză.
Bunica ta,traind atatia ani, stie ca dacă nu îţi odihnesti corpul noaptea,a doua zi dai randament mai scazut la orice faci si nu este în avantajul tau. Desigur ca ea stie aceste lucruri prin prisma experienţei de viata pe care o are. Desigur ca sunt si exceptii,dar nu oricine traieşte din exceptii. Este o vorbă,pe care probabil ca tu nu dai doi bani: "Cine nu are batrani sa îi cumpere", sau asa ceva! Prin prisma vietii traite de ei nu esti obligat de viaţă sa faci aceleaşi greşeli pe care le-au facut ei si poţi să-ţi croiesti viata pe un fagaş mai bun prin sfaturile pe care acestia le pot da. Nu trebuie sa mă rănesc la mană ca să constat că flacara arde, dacă am incredere in experienta celor batrani care imi spun să nu bag mana in foc. Fără legatură cu tine (sau pe aproape) este o cugetare :"Desteptul invaţă din greşelile altora, prostul nici din ale lui". Asta presupune sa iei de bune experientele altora.
Ceea e am spus referitor la cele 10 porunci nu are de-a face cu biserica,unde eu calc de Paşti,la nunti sau înmormantări. Nu! De fapt prin aceste porunci a putut fi tinuta omenirea pe un drum cat de cat moral,etic, pe vremea cand legile oamenilor nu existau. Si greselile pedepsite de biserica se regasesc acum şi in cele pedepsite de legea oamenilor.
Ca o primă concluzie a mea,cred,prin prisma experientei pe care mi-a dat-o viata mea,ca un asemenea copil ca tine este calvarul oricarui parinte. Şi iţi doresc,ca daca nu te va invaţa viata altcumva,copii tai sa-ţi semene leit şi sa traieşti şi tu acelaşi coşmar. Poate ca atunci vei întelege. Eu,ca adult, am trecut prin starile pe care le ai tu acum ca adolescent, ştiu ce furtună este intr-un copil de această varstă si stiu sigur ca, nu mai departe de 18 ani, gandirea ta va fi întoarsa cu 180 de grade faţă de ce spui tu acum. Si parinţii si bunicii tăi ştiu şi ei acest lucru. Si,in felul lor,incearca fiecare sa te tina pe linia de plutire pana vei putea sa decizi singura,să ai discernamant. Ca acum n-ai. Nu este vina ta,dar corpul tau,mintea ta,nu s-au dezvoltat ÎNCĂ la valoarile lor maxime. Minte ta este cat o minge de ping-pong. Ai impresia ca cunosti totul pentru ca necunoscutul din jurul ei este mic. Cu cat cresti si acumulezi cunostinte si experienta de viata,mingea de ping-pong se transforma în minge de fotbal si va continua sa crească,dar atunci iti vei da seama ca necunoscutul din jurul ei este din ce in ce mai mare. De aceea se şi zice ca "Cu cat stii mai mult,cu atat îti dai seama că stii mai putin". Sunt absolut convinsa ca la majorat vei fii lasata sa faci ceea ce vei vrea, pentru ca atunci,aşa au constat medicii, eşti în deplinatatea facultaţilor tale mintale. Si vei opta în cunoştiinta de cauza! Dar cu temelia cunostiinţelor acumnulate pană acum!
Cu regret spun ca nu am copii, dar decat cu un astfel de copil...mai bine mă lipsesc!
P.S. Nu am scris niciodată pe TPU un astfel de post lung! Problema ta este gravă şi necesită multă consiliere. Ar fii bine dacă ai alege din ce-ţi spun adulţii, care stiu ce spun.

160 răspunsuri:
| FataOreo a răspuns:

Problema ta e grava rau de tot, sau cel putin pentru o persoana cu capul pe umeri, asa, ca tine!
Uite, daca vrei, te pot ajuta... Sa nu zici ca am nume de pitipoanca, da' na, id-ul e cam vechi... Whatever, poti sa dai add la aryna_marya.rikky23@yahoo.com. Si incearca sa iti faci o prietena virtuala, din alt oras sau chiar din alta tara.Si eu am unele probleme si ei ii pot povesti totul.Gandeste-te ca ea nu are cum sa stie cu cine esti prieten sau altceva. Si incearca sa cauti persoane nu neaparat cu alaiul de masini la poarta palatului! Acei oameni sunt cei care judeca pe altii cel mai mult!
In fine, poti sa dai add cu toata inima la id-ul ala!batting eyelashes

| a1234509876 a răspuns:

Vai! e chiar grav! Pai, sa incepem cu bunica. daca te bate ii raspunzi aceiasi moneda.Ii spui ca daca te bate nu rezolva nimic.Nu trebuie sa se bage in viata ta! E viata ta si faci ce vrei cu ea! Daca nu-ti place de aia mica fa-o sa nu vrea sa stea pe langa tine.Stai! cumva nu iti place pentru ca ea e in centrul atentiei? Nu iti plac copii mici? De ce? si tu ai fost mica mica candva.mai departe habar nu am desi imi pare rau de tine!
P.S. daca mama ta nu te bate, Spune-i tot ce simti! Oricum daca se muta la voi se destrama familia si daca ea se muta altundeva nu o sa fie diferit ca si chestia aia pe care ai scris-o :Ea nu realizează că prin pedepse tot ce face e să mă îndepărteze de ea.Viata ta e un cerc vicios.nu poti iesi de acolo.Mai mult, eu zic sas gasesti pe cineva cu aceiasi problema.te va face sa te simti mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru a1234509876):

Nu, la mine se pare că nu se aplică faza cu gelozia. Mă deranjează că mă tot freacă la cap când am treabă şi trebuie să am grijă să nu îmi strice ceva. Ştiu, e mică. Şi eu egoistă.

Dar bun sfatul cu căutarea unei persoane cu aceeaşi problemă. Chiar nu m-am gândit, mulţumesc mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea,eu am mai citit intrebarile tale, dar nu prea m-am "bagat" sa-ti raspund pentru ca e cam greu de gasit(sa dai) sfaturi potrivite cand e vorba de situatii de genul asta; problemele pe care le ai tu in familie sunt complicate rau; iti spun ca si eu am dus-o la fel de nasol; n-ai cum s-o rezolvi, crede-ma! trebuie sa induri pana cand faci 18; cred ca intelegi ca eu am plecat cand am devenit major; nu intru in amanunte si cred ca stii de ce; cat despre faza cu bunica,nu prea e frumos ca ai ripostat,dar banuiec ca ti-a fost imposibil sa te controlezi; e aiurea; in fine; iar lui Julius sa nu-i raspunzi pentru ca am vorbit eu cu el; si e si plecat acum; la dusuri; e greu si pentru el, acolo, la Jilava; ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! M-a impresionat foarte mult povestea ta deoarece cu cât citeam mai departe, cu atât imi aducea mai mult aminte de mine. Da, am fost pusă într-o situație similară.
Atunci când locuiam cu bunicii, deși aveau un comportament similar cu cel pe care l-ai descris tu, nu am avut niciodată curajul să răspund cu aceeași monedă. De fapt, stăteam pur și simplu, deși mă dureau vorbele dure sau palmele... Stăteam și mă gândeam că nimeni nu mă va ajuta să scap în afară de mine.
M-am hotărât să plec. Puteam sta la mama mea, însă nu am vrut să o fac pentru că nu suportam atmosfera din casa aia. Într-o seară am sunat-o oricum și i-am spus că am plecat din casa bunicilor. Am dormit în seara aia la o prietenă, iar a doua zi m-am interesat de căminul școlii. Am primit bani din partea familiei și am stat acolo o perioadă.
În acel timp în care am fost plecată, bunicii (vezi doamne) mi-au simțit lipsa și au regretat că m-au făcut să plec. Într-un final m-am întors acasă...

Poveștile noastre diferă puțin. Sfatul meu este să îți iei inima în dinți și să îi propui mamei opțiunea căminului pentru că ai totuși nevoie de bani, iar fără acordul și sprijinul ei nu te poți descurca încă. Poate așa se vor liniști apele...
Mult succes și sper că vei avea mai mult noroc și problemele se vor rezolva de la sine prin comunicare (putem cel puțin să visăm, nu?).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pff, te ştiu. Eşti fostul Sonatul, care a pus astă vară o întrebare despre faptul că nevastă-ta te-a părăsit din cauza metinului, copiii te scuipă în ochi şi că ai fost concediat, că ai 37 de ani bla bla.

Cred că nu ar fi cazul să te amuzi pe seama unor probleme familiale ce ţi se pot întâmpla cu adevărat. Asta ca să nu îţi mai spun de simţul umorului şocant, ce tinde spre zero pe care îl ai. Nu ar fi mai bine să urmăreşti o comedie bună, decât să iei în râs ceea ce nu trebuie luat în râs?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Revin si eu cu un scurt comentariu:"caractere" spune ca ar fi frumos sa ne controlam impulsurile de moment,dar daca e sa analizam faza asta tocmai despre aia vorbim si noi aici; nu prea sta in puterea noastra sa o facem; nu e ca si cum ai fi la semafor,in Logan,si trece o bunaciune pe zebra,iar tu stai pe ganduri daca s-o bagi pe aia cu "ce faci pisi'?,sau mai bine sa te abtii,ca poate pe partea ailalta o asteapta barbat'su,care,daca te-a filat vine si te scoate din masina,si iti rupe capu'!"; in cazuri din astea te mai poti controla,dar cand esti facut varza cu nervii,ti se pune pata si s-a terminat; in al doilea rand,colega noastra spune asa:"se amuza,e ironica si sarcastica"; si noi ne apucam sa-i dam ei lectii de buna purtare,cand "adultii" din familia ei (mama,bunica) o trateaza ca pe un copil mic si prost? repet,are viata grea,si nu prea e nimic de facut; aia cu mutatul la camin, poate fi o varianta, dar perioada asta de 4 ani, pana la majorat, tot va fi grea; cat despre cele 10 porunci- Elianna,cu tot respectul- cred ca au fost incalcate,in aceeasi masura, si de catre cei din familia ei! Jelli eu iti spun ca-mi pare rau, si iti doresc sa treaca astia 4 ani cat mai repede! Ce intrebi? Cum ramane cu adolescenta despre care se spune ca e cea mai frumoasa perioada din viata noastra? Mda; La asta nu m-am gandit, trebuie' sa recunosc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jelli? daca erai fata mea, erai o sfanta.dar cum nu esti, nici o sfanta nu esti.nu stiu ce esti.asa ca vezi? se poate si mai rau de-atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cat de proasta si retardata esti e de asteptat ca nimeni sa nu te vrea si sa nu te suporte. Faci parte din categoria copiilor facuti la repezeala si la betie, uite-te din ce familie dezbinata si de oameni anormali provii.La tine frustrarea a atins cote maxime, suferi de sindromul NF.Este cert faptul ca ai nevoie de o **** zdravana, poate poate te va scoate din starea asta.Din cate mi-am dat seama esti o inadaptata, probabil si urata de aceea nu-ti gasesti nicaieri locul si te simti neinteleasa si marginalizata.Mai mult ca sigur muzica de tot rahatul pe care o asculti a contribuit la degradarea ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Rock, muzică de tot rahatul? Dar tu ce asculţi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ce anume ascult eu, oricum esti prea redusa mintal pentru a intelege si aprecia muzica respectiva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Sunt proastă dacă asta vrei să auzi. Tind să cred că eşti BlondaLuiSatan sau cineva din fostul clan şi vrei să mă necăjeşti şi în prezent, dar am învăţat suficient din experienţă. Luminează-mă cu nişte argumente, inteligentule/o!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa te fac sa te simti si mai necajita decat esti deja, iti expuneam doar realitatea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Realitatea? Am atâtea argumente să îţi demonstrez de ce e mai bun rockul, dar nu mă complic. Provoacă-mă.

Şi tot nu mi-ai răspuns ce asculţi. Te-ai ruşinat? Sau ţi-a violat un grup de rockeri unica femeie ce ar putea fi atrasă de un ''intelectualinic'' ca tine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Se pare ca nu renunti la stilul asta al tau jalnic si penibil de a riposta.De cand rockerii au parte de femei? Eu stiam ca si-o trag in cur unul altuia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eşti doar un troll. Deja ţi-am acordat prea multă atenţie, aşa că nu te mai bag în seamă cu excepţia acestui răspuns.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum? Asa de usor renunti? Parca la un moment dat erai determinata sa distrugi familia Satan.Chiar zilele astea mi-am amintit cand m-am dat drept tine pe chat.A fost foarte fun, as repeta experienta si cred ca si celorlalti useri care in secret s-au amuzat copios le este dor de un show de genu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ştii de ce renunţ? Nu are rost să mă complic cu cei ca tine. Mi se pare umilitor să profiţi de sensibilitatea unora şi necazuri, probabil ca să îţi versi frustrările ce ţi le-am creat când te-am contrazis. Cei care s-au amuzat copios sunt cocalari din gloata ta, care râd la orice cuvânt vulgar. Parcă eşti un copil de trei ani, care spune cuvinte gen gen p si pi şi de care se amuză toţi pentru că e mic şi nu ştie. Ar trebui să realizezi asta şi să nu te crezi presus faţă de noi, rockerii.

Până la urmă, ce muzică asculţi? Tot văd că eviţi. Aşa că să înţeleg că tu îmi ai şi id-ul de mess şi tu te-ai dat drept eu nu doar pe chat, dar şi vorbind cu unul, neluţu nu ştiu cum?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A fost o faza de moment si te-am ales la intamplare din lista cu experti, nu ma contrazisesem niciodata cu tine inainte. Dupa cum ai observat nu ai fost singura victima.TPU avea nevoie de o schimbare.Se pierduse intre filozofii ieftine,injuraturi de doi lei, intrebari inutile, bosorogi si tocilari plictisitori.Si da, se poate spune ca am profitat de sinsibilitatea si naivitatea unora care puneau la suflet tot ce intuiam despre ei.A fost o perioada interesanta si palpitanta, am ajuns sa cunosc oameni noi cu care am descoperit ca am multe lucruri in comun(cu 2 persoane m-am intalnit in realitate), cu altii am rupt definitiv legatura dupa ce i-am testat si le-am descoperit adevaratul caracter.Si nu vad de ce te-ar interesa ce muzica ascult, ai zis ca nu vrei sa te complici si nu pari nerabdatoare sa ma cunostilaughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar nu sunt expertă. Mă rog, am înţeles ceea ce spui şi ce specie de om eşti.

Şi mă interesează. Ce ţi-e aşa greu să zici? Eu ascult rock şi pop mai vechi, pe alocuri şi nişte excepţii trance. Ai criticat într-o întrebare mai toate genurile de muzică existente, în afară de house, parcă. Şi astfel nu îmi dau seama ce asculţi, sau dacă asculţi ceva. Nu de alta, dar să ştiu cum te tratez şi ce comparaţii să fac între muzica ascultată de mine şi tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si inca ceva tot legat de TPU:priveste partea buna a lucrurilor din perspectiva tuturor - odata cu ''expulzarea''satanistilor,noi reguli au fost impuse si site-ul a fost imbunatatit.
Si nu ascult house,ma refer mai ales la melodiile care au aparut la noi in ultima vreme,adica acelasi **** care suna la fel,cu rime si versuri de toata jena care se repeta over and over again.
Se pare ca lumea a uitat ce inseamna muzica trance si dance de calitate cum ar fi Armin van Buuren,ATB, Tiesto si multi altii, catalogand-o gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a gandit bine Anela la vremea aia, desi pun pariu ca habar n-avea pe atunci ca acum vei avea si mai mare nevoie laughing

Ha ha ha ha rolling on the floor ar trebui sa ma vezi razand! Ai muri si tu de ras!

| Morphines a răspuns:

Sa impingi pe cineva nu inseamna BATAIE, claros?winking

| anonim_4396 explică (pentru Morphines):

Dragă, m-ai făcut să citesc și să recitesc niște răspunsuri de pe aici. Nu îmi vine să cred câtă energie aveam, cât de colerică eram mai pe scurt, după ce idei mă puteam ghida... nu cred. Eram pur și simplu ruinată. Acum mi-a mai venit mintea la cap, chiar dacă nu pare. Ce-i drept, în perioada în care am pus întrebarea, se întâmplaseră lucruri pe care nu le doresc nimănui. Și, cu toate astea, nu era atât de grav. Făceam din ce în ce mai multe prostii pe zi ce trece, și, chiar dacă mă faci tu proastă de fiecare dată când ai ocazia, atunci eram și mai și.
Referitor la ceea ce ai spus tu, nu, a fost mai rău decât să fiu împinsă. Îmbrânceli, palme, țipete, certuri aprinse, nuiele... of. Eu doar am ripostat cum îmi permitea imaturitatea de atunci, în loc să tac, să fiu mai inteligentă, să... nu știu, să îmi tratez bunica altfel. Dar asta nu înseamnă că mi-a plăcut ce am făcut și că mi-am snopit bunica în bătaie. Nu. A fost doar un gest ordinar. Unul singur, doar de el a fost nevoie.
Dar de curiozitate, tu ai citit tot ce s-a scris la întrebarea asta, inclusiv pe ea toată?
Mi s-a făcut ditamai morala, am ajuns o oaie neagră a TPU-ului pe atunci, plus alte tâmpenii pe care le-am făcut. Nu mă așteptam să fie atât de rău, dar vezi tu, orice acțiune are consecințele eiwinking.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la binica-ta, ci la tine. Sa impingi TU pe cineva nu presupune bataie, claros 2nd time? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Morphines):

Eu nu aș zice chiar așa. După mine e un gest violent îndreptat asupra cuiva, nu e chiar bătaie în toată regula, dar un început. Și toți îmi dau în cap din cauză că i-am dat o palmă, nu pentru că am impins-o, după cum am precizat și în întrebare. Crede-mă, chiar nu are rost să dezgropi morții.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Stiu ca nu-i frumos dar
"Ea a dat prima palmă. Şi eu ce era să fac? Să o las să dea? Cred că e evident ce am făcut, şi dacă e mai mare, ce?"
aici m-a bufnit rasul!

| anonim_4396 explică (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

straight face
Şi ce e aşa amuzant? Ia pune-te în locul meu şi răspunde-mi (dacă vrei).

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa ma pun in locul tau!
Cat despre raspuns...nu cred ca ai ce face, din ai povestit nu prea ai cu cine discuta! De fapt ar fi niste lucruri dar nu-ti dau idei acum!(Sti la ce ma refer)!

| bluesky2011 a răspuns:

O sa fie bine, timpul rezolva toate lucrurile
http://raspunsuri-rezultate.blogspot.com/ Blogul meu personal, cu peste 10 articole noi si interesante in fiecare zi.

| eva9999 a răspuns:

Iti inteleg perfect problema.Si eu am trecum prin exact aceeasi situatie.Mama mea a isi pierduse locul de munca si sa hotarat sa se duca in vienna sa munceasca si apoi sa ne mutam acolo(acum traim amandoua fericite de 1 an).Eu a trebuit sa stau la matusa mea care se comporta exact la fel ca bunica ta.Intotdeuna imi zicea numai ce safac, credea ca le stie pe toate isi batea joc de mine.Eu nici maca nu aveam internet si trebuie sa ma culc la 9 mereu si in weekend nu aveam sa ma uit la tv decat 2 ore in rest puteam numai sa citesc sau sa ma uit la pereti.Nu mai suportam imi venea sa ma duc si nu stiu ce sa fac noroc ca am avut suportul mamei si al tatalui meu.Inteleg ca tu nu ai suportul nimanui si dupa cum vad nu ai cum sa scapi.Singura cale este sa incerci sa stai cat mai departe de ea sa faci ce iti zice ( ca sa iti fie mai usor poti intotdeuna sa zici in gand du-te dracului si chestii de genu...)si sa speri ca se va schimba ceva. Daca tu ai 16 ani mai asteapta un an-doi(stiu ca este mult ) si ia-ti un job si inchiriaza un apartament. Oricum incearca sa te gandesti intotdeuna la chestii fericite si incearca sa faci lucruri care te fac fericita.Eu nu am rezistat decat jumatate de an si dupa aceea nu mai puteam si pana la urma m-am dus la bunica mea unde cred ca am petrecut cea mai frumoasa perioada din viata mea.Vezi? Dupa orice lucru rau vine un lucru bun si invers...cine stiuj cand situatia se poate schimbahappy. GAndestete la asta si incearca sa fii optimista.

| blackvomitstain a răspuns:

Mie mi se pare normal ca bunicii tai sa te primeasca la ei doar e familia ta nu ar trebui sa o faca din obligatie.Mai mult de atat cred ca si bunica-ta are o problema daca ti-a dat o palma.Cred ca cel mai bine ar fi sa-i ignori la un moment dat vor intelege cat de importanta esti.

| Roberta_9487 a răspuns:

Sti si eu ma comport ca tine si mereu am de suferit da faza e ca eu nu suport sa primesc sfaturi apai sa imi dai un sfat de 2 3 ori dispr c anul imi place si ar trebui sa ...nu te implici.s stai deoparte sa vezi daca u nu faci numik care sa ii incurce daca mia comenteaza si daca tu nu faci nimic si tot pe tine dau vina au o problema legata de furie si de manie nu are logica ca cineva sa isi verse nervii pentru nimic pe tine sad penal.si u esti emo cumva?

| mihaelabrunetzika a răspuns:

Doamne dumnezeule cum indraznesti sa ridici mana la parinti sau bunici! Parintii au tot dreptul sa-ti traga o mama de bataie, dar tu trebuie sa te supui! Nu ti-e frica ca o sa ti se usuce mina?

| anonim_4396 explică (pentru mihaelabrunetzika):

De ce să mă supun, dacă unele reguli mi se par ilogice? Ai citit răspunsurile de dinainte? Să înţeleg că nu. Nu au niciun drept, citez din Drepturile Copilului:
''14. Copilul are dreptul la libertate de exprimare.
Parintii sau dupa caz alti reprezentanti legali ai copilului, persoanele care au in plasament copii precum si persoanele care prin natura functiei promoveaza si asigura respectarea drepturilor copiilor au obligatia de a le asigura informatii, explicatii si sfaturi in functie de varsta si gradul de intelegere al acestora precum si de a le permite sa-si exprime punctul de vedere, ideile si opiniile.
15. Copilul capabil de discernamant are dreptul de a-si exprima liber opinia sa asupra oricarei probleme care il priveste;
In orice procedura judiciara sau administrativa care il priveste, copilul are dreptul de a fi ascultat. Este obligatorie ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani. Cu toate acestea poate fi ascultat si copilul care nu a implinit varsta de 10 ani daca autoritatea competenta apreciaza ca audierea lui este necesara pentru solutionarea cauzei.
16. Copilul are dreptul la libertate de gandire, de constiinta si religie.
Religia copilului care a implinit 14 ani nu poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia; copilul care a implinit varsta de 16 ani are dreptul sa-si aleaga singur religia.
21. Copilul are dreptul de a fi protejat impotriva oricaror forme de violenta, neglijenta, abuz sau rele-tratamente.
24. Copilul are dreptul sa depuna singur plangeri referitoare la incalcarea drepturilor sale fundamentale; ''
Sursa: http://www.copilul.ro/......-a681.html