| adriacola a întrebat:

Buna! am un pui de gldn rtrv si azi i-am facut al 3 lea vaccin, am scos-o afara oleaca si a facut contact vreo 5 secunde cu un alt caine golden rtrv de 11 ani, veterinarul mi-a zis ca nu e bine sa faca contact cu alti caini, are ceva acum daca au fost numai cateva secunde? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Daca celalalt caine era vaccinat nu este nici un pericol. Trebuie tinuti deoarte de caini nevaccinati (si/sau nedeparazitati) fiindca sunt boli peste care un caine adult poate trece dar care sunt fatale in cazul puilor care au un sistem imunitar mai slab - acestea pot sa se transmita prin contact direct, de pe suprafete sau chiar din aer. Daca stai la bloc nu ai alte optiuni dar catei mei pana erau complet vaccinati nu ii scoteam decat in curte. Si un sfat desi probabil stii si tu deja, sarea de drum care se pune iarna sa topeasca zapada le poate irita foarte rau labutele deci e bine daca poti sa le stergi cu o carpa cu apa calda cand intra in casa. Mult succes cu catelul, golden retriverii sunt caini minunati (desi imi iubesc toti cainii si pisicile la fel).

1 răspuns: