| Nonono a întrebat:

Cine imi zice cum scap de malware-ul asta?
Imi zice opera. exe - Corrupt file. Am intrat in run si am scris "regedit", pentru cateva zile nu mi-a mai aparut. Acum a aparut din nou.

Răspuns Câştigător
| Eღilia62 a răspuns:

Iti voi prezenta metoda pe care ma bazez eu si functioneaza de fiecare data.
Mai intai ia programul Combo fix http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Deschide-l apoi ComboFix va porni.Iti va instala o chestie Windows Recovery Console, nu te speria e ok chestia aia. Apoi te va intreba daca sa inceapa curatirea. Confirma cu Yes de fiecare data. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.Asteapta pana termina indiferent ca dureaza 10 sau 30 de minute(mie mi l-a curatat in 15 min).El va sterge infectiile mai mari sa zic asa.La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. Apoi ia programul Malwarebytes.Intri pe siteul asta http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_pro si dai download. Apoi programul se va instala si vei da scanare la toate discurile(C,D). Dupa ce termini iti recomand sa iti pui Antivirus,eu folosesc Avast dar toate sunt bune(adica cele mai cunoscute, nu toate prostiile)
Bafta si multa rabdare, ca ai de asteptat cu programele astea!