| 7775 a întrebat:

Ce pedeapsă primești dacă calci un om cu mașina și îl omori fără intenție?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de mai multe criterii, conform Codului penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea."

Bula
| Bula a răspuns:

Intre 0 si 10 ani, in functie de muuulti factori.

| darrio2007 a răspuns:

Ucidere din culpă.

| Simpatic a răspuns:

La modul general vorbim ca nu suntem magistrati!
Daca ucizi fara intentie un om cand esti la volan (deci accident), esti incadrat la ucidere din culpa, atata timp esti depistat fara alcool sau droguri, in momentul comiterii faptei, probabil se primeste 'inchisoare cu suspendare'.
Treaba se agraveaza cand ai consumat alcool sau stupefiante, pentru aceeasi fapta, conform "legii anastasia", in acest caz se face inchisoare cu executare!
Am incercat sa explic pe cat posibil fara termeni tehnico-juridici

| Violleta2022 a răspuns:

Puscarie!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se deschide dosar penal si se stabileste pedeapsa in functie de circumstante.
Poate interveni culpa comuna, sau pot fi circumstante agravante, cum ar fi viteza excesiva, lipsa permisului, starea de ebrietate sau antecedentele penale sau chiar similare cu fapta comisa.

| dullcat a răspuns:

Esti tu in aceasta situatie sau intrebi preventiv? Nu mai bine casti ochii, dand dovada de atentie maxima, preventiv?

| Frank51 a răspuns:

Nu primești pedeapsă, eventual daune familiei. La a doua ucidere din culpă poate.

| mODIN a răspuns:

Depinde de foarte multi factori pedeapsa, nu doar de intentie.

Daca e clar ca el s-a aruncat in fata masinii si era imposibil sa-l fi vazut la timp, nimic.

Daca erai beat crita la volan si ai dat din greseala peste cineva, e omor din culpa.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ucidere din culpa. Credeai ca primesti avertisment? laughing O viata luata se plateste. Indiferent ca a fost sau nu cu intentie. De aia la volan necesita sa ai un nivel de vigilenta ridicat.

| Lupică27 a răspuns:

De cand oricine are carnet de sofer se intampla des asa ceva. Tu ce crezi ca se intampla, esti premiat?

| LisaJulie a răspuns:

Dacă e fără intenție, ucidere din culpa cu maxim 10 ani

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Salut! Orice încălcare a codului rutier, care duce la moartea unei persoane... C-am faci bulău.
Dacă ai bani, să mituiesti o instanță, scapi basma curată.
Cineva de la mine din localitate, a lovit un pieton, care traversa în mod neregulamentar.
Dând bani și stânga și în dreapta... Aproape că scăpase.
Copii victimei, au cerut o expertiza.
În urma expertizei, a reușit că dacă șoferul circula în localitate cu viteza legala, victima nu murea. El având, la momentul impactului, 110 km/h.
În urma recursului, l-au pitit pentru vreo 6 ani.

| MistarGoGu a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Slăbuț! La asemenea viteza si in localitate il " premiam " cu minim 15 ani cu executare! Era la raliu sa ce dracu?

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Nu este slabut, serban huidu nu a facut 1 zi de puscarie...tot oameni omorand!
legea romanesca in ceea ce priveste uciderea din culpa este prost gandita si mai ales prost aplicata!
nu vreau sa mai zic ceva de ce fel de magistrati avem aici (in Romania), caci as fi considerat anti-sistem

| MistarGoGu a răspuns (pentru Simpatic):

Pai na. Huidalau era ditamai " vedeta " magistratii " se uda la chilotei " cand vine vorba de beizadele sau VIP-uri de carton " muritoru de rand " fara suport media si avocați barosani crapă in puscărie! A zis Nea Brucan prin anii 2000 o vorba " Stupid People " cand se referea la nația noastra.el fiind evreu *( Silviu Brucan / Saul Brukner )!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Extrag un singur articol din legea 303/2022, un lucru relevant privind statutul judecătorilor

art.2 (3) "Judecătorii sunt independenți și se supun numai legii. Judecătorii soluționează cauzele în baza legii, cu respectarea drepturilor procesuale ale părților, fără constrângeri, influențe, presiuni, amenințări sau intervenții directe sau indirecte din partea oricărei persoane sau autorități."

cu alte cuvinte pentru faptul ca din punct de vedere al legii judecatorii sunt "independenti", nici macar ministrul justitiei nu poate interveni pentru un proces echitabil in procesul cazulului "de la 2 mai", de exemplu!

deci chestia asta ca ii sperie ceva, ii sperie 'statutul' unei anumite persoane publice, pe acesti magistrati "independenti" mie nu mi se pare plauzibila...plauzibil mi se pare insa faptul ca marea lor majoritate a acestor judecatori sunt simpli ticalosi corupti, care isi vand sufletul pentru bani, spagi ...asta este si motivul pentru care ei "judeca stramb", acesta este motivul pentru care omul de rand cum bine spui, primeste pedeapsa pentru ca a furat 2 paini din magazin, iar "vedeta" care ucide oameni, sau tepuieste tara asta cu milioane de euro, ramane in libertate!

| sabin89 a răspuns (pentru Simpatic):

...anti-sistem poți să fii; anti-semit, nu.

| Simpatic a răspuns (pentru sabin89):

N-am vrut sa recunosc dar sunt 'anti-sistem' prin toata activitatea mea de aici, insa termenul este prea general nu? cred ca eu sunt in clasa, 'anti' fata de politica din Romania, "anti" fata de proxenetismul din toate domeniile in care se desfasoara el (si la propriu si la figurat) si anti melteni ...motiv pentru care nu ma suporta niciun troll frustrat de aici

antisemit...niciodata

| intercity612 a răspuns:

Nu mai bine esti atent si nu faci asta?