| soimos a întrebat:

Din discutiile cu crestinii, aflu ca ei au contacte ermanente si personale cu Dumnezeu!
Intrebare: Cu care Dumnezeu?
Cumva cu Dumnezeul vremurilor de azi (care este Dracu)?

Cum pot lua ei legatura cu Dumnezeul vremurilor trecute si viitoare, din moment ce Dumnezeul vremurilor de azi este Diavolul?
Sa intelegem ca ei au contacte zilnice cu Diavolul?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa ai o relatie personala cu Dumnezeu prin rugaciune, prin Cuvantul Sau, prin lauda si inchinare. Duhul Sfant se coboara peste cei care Il cauta pe Dumnezeu din toata inima.Prin rugaciune noi avem ocazia sa vorbim cu Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.

| soimos explică (pentru EmaS):

Mda!
Si fecioara Maria a avut, si a ramas gravida!
Este periculos sa ai relatii chiar cu Dumnezeu, pentru ca una doua Dumnezeu va daruieste un copil!
Probabil cand mama avea o relatia cu Dumnezeu in timp ce tata dormea!

| AlinaaAli a răspuns (pentru soimos):

Bai nene da' u esti dus rau pe bune!
cum naiba va mai suporta Dumnezeu cand vorbiti asa ceva?:-o
nu ti-a cazut ceva in cap cand ai scris asta?:-o:-o
stai linistit ca pentru toate astea o sa ai si u o pedeapsa si o sa ajungi sa te rogi de Dumnezeu sa te ajute, dar nu o sa te auda asa cum nici tu nu il auzi pe el!

| shadovv a răspuns:

Prezinta detalii, nu simple propozitii fara baza reala.

| soimos explică (pentru shadovv):

Corinteni 4 4. În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile

| shadovv a răspuns (pentru soimos):

M ai indesat si mai mult in ambiguitate. Nu le am cu textele biblice si mi ai oferit un fragment fara context. Multumesc!

| cristinacrissss a răspuns:

"Intrebare: Cu care Dumnezeu?" Cum adica cu care? E unul singur. Nu exista mai multi.

"Cumva cu Dumnezeul vremurilor de azi (care este Dracu)" Asta e chiar tare. Deci pentru tine Dumnezeu inseamna Diavol? Esti satanist sau ceva de genu?
Nu avem contacte cu Diavolul ca altfel nu ne-am mai numi crestini. Dumnezeu nu are cum sa fie diavol. Sunt 2 chesti diferite. Cum e albul si negrul.
Tot vreau sa imi explic de ce oare ai pus intrebarea asta asa de stupida si fara sens. Ori nu ai auzit niciodata de Crestinism si habarnai cu ce se mananca ori esti dus rau.

| soimos explică (pentru cristinacrissss):

>Deci pentru tine Dumnezeu inseamna Diavol?<

Nu pentru mine ci pentru toti cei inzestrati cu ratiune si care inteleg ceva din analiza istorica a religiei crestine!
Adevarul este ca nici Dracu personal nu a comis atatea bicisnicii cate a comis Dumnezeu prin biserica Lui!

| cristinacrissss a răspuns:

Arata-mi te rog dovezi pentru care crezi ca Dumnezeu este diavol.

| soimos explică (pentru cristinacrissss):

Da citeste fata istoria bisericii crestine, si vei vedea ca nu a fost institutia mai diabolica decat aceasta biserica a lui Dumnezeu!
Ai auzit de arsul pe rug al vrajitoarelor?
Au fost arse pe rug cca 3 milioane de femei frumoase doar pentru ca nu cedau libidinosilor de popi

Tu ca femeie/fata cum ai fi simtit faptele dace erai si tu implicata?

| cristinacrissss a răspuns (pentru soimos):

Este adevarat ca Biserica (si prin biserica ma refer la oamenii ce o conduc) a facut multe grelesi. De ce? Pt ca e condusa de oameni si nu exista om sa nu faca greseli. Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu este diavol. Sunt multi nebuni pe planeta asta. Daca eu zic ca vreau sa te omor in numele stiintei atunci vei spune ca stiinta e diavolul? Hai sa fim seriosi si sa mai gandim si noi ca de aia ne-a dat Dumnezeu atata creier.

Crezi ca eu nu vad fel de fel de preoti care fac pacate sau calugarite care raman gravide etc? Dar ce vrei sa fac? Las oamenii in prostia si pacatele lor si gata. Asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa cred in Dumnezeu sau sa zic ca Dumnezeu este diavolul. Nu ma voi abate de la credinta mea doar din cauza ca fac altii pacate.

| valentingb a răspuns:

Intrebarea e de unde stii ca dracu e Dumnezeul de azi?
ai contacte zilnice cu el?
am avut si eu intrebari in domeniu religios dar nu erau tampite.
lasa-ne. poluezi TPU-ul

| soimos explică (pentru valentingb):

Poi cum de unde?
Bineinteles ca din Biblie!

| valentingb a răspuns (pentru soimos):

Biblia e scrisa acum mult timp
da zice ca dracu exista
dar nu zice ca e cel de azi
daca vrei sa afli ceva intreaba, daca vrei sa enervezi lumea cu intrebari la care raspunzi singur nu te mai obosi.
ai fost traumatizat de vreun preot, de esti asa suparat pe Dumnezeu?
daca te uiti in istoricul meu o sa vezi ca nu tin nici cu ateii nici cu credinciosii dar ma enerveaza cei care nu accepta faptul ca e democratie si fiecare crede in ce vrea, allah, Dumnezeu, biserica, orice.
daca tu nu crezi foarte bine.
dar nu zi ca dumnezeul de azi e dracu. poate dupaparerea ta. Dupa a mea dumnezeu e aceeasi, lumea e aceeasi. fiecare face ce vrea, bine, rau, ce vrea el, nu ii dicteaza nimeni. Ca sa clarific, opinia mea e ca avem mereu de ales, noi suntem buni sau rai cand alegem.
Allah a zis: v-am dat creier, sunteti responsabili de cum il folositi
Allah fiind Dumnezeu
Coranul fiind Tora evreiasca, adica vechiul testament

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Fiecare da ce are! Tocmai ca sa nu iti fuga mintea la prostii am aratat ce fel de relatii.Aceea cu fecioara Maria a fost o lucrare unica in istoria crestinismului pentru rascumpararea noastra.

| 220V a răspuns:

Eu cred ca stiu de ce spui toate chestiile astea depre d-zeu, cred ca si eu sunt de acord cu tine, dar numai ca ei nu stiu unde vrei tu sa ajungi, ca de fapt daca exista dumnezeu cu adevarat, de exemplu de ce a lasat sa moara 7 milioane de oameni in al doilea razboi mondial si lasa in continuare sa moare de foame alte cateva milioane, e cumva sadic si ii place sa vada cum mor oamenii? nu stiu daca ai inteles ideea mea

| KittyHHk a răspuns:

Dumnezeu e atemporal si aspatial. Teoretic. Teoria ta nu are logica, iar daca ar avea cred ca Dumnezeu ar fi suficient de complex cat sa se adapteze "vremurilor actuale".

Chestiile astea vin de la o persoana strict nereligioasa. Dar, daca vrei sa te certi cu cineva pe tema Dumnezeu gasesti o gramada de alte contradictii de care sa te legi.

Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.sex droguri,violenta,concerte extraordinar de zgomotoase si de luminoase,crime,goana dupa bani,razboaie, conflicte religioase, etc.asa se ia legatura cu respectivul al vtemutilor noastre. Dumnezeu adevarat nu este al vremurilor trecute,actuale sau viitoare.el ESTE, fiindca singur a marturisit acest adevar; EU SUNT CEL CE SUNT. dracu e trecator fiindca a fost creat, si are un sfarsit proorocit.e o mare diferenta.iar tu spui din discutiile cu crestinii.ei cred in Hristos.satanistii in dumnezeul lumii acesteia.a spus Iisus Hristos ca imparatia lui este din lumea aceasta? eu nu-mi aduc aminte.

| ghfgjgjkgj a răspuns:

Esti batut in cap si nu te mai poate salva nimeni niciodata
ia-o mai usor cu dumnezeii si bibliile si trecutu

| soimos explică (pentru ghfgjgjkgj):

Te comporti ca un adevarat crestin, adica esti o diabolica!

| BeBe38 a răspuns:

Exista doar Dumnezeu. Nu EXISTA Diavol. Daca esti crestin adevarat, nu ti-e frica de nimeni decat de Dumnezeu care ti-a dat VIATA si multe altele! Vorbeste cu Dumnezeu prin rugaciune si mergi la biserica.