| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca majoritatea razboaielor au fost produse din cauza religiilor, sau exista alta cauza care a dus la producerea razboaielor?

30 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Primul razboi mondial: cauza- orgoliul a patru monarhi.
Al doilea razboi mondial : cauza- orgoliul unui dement.
Hoardele mongole : cauza - jaful si violul.
Si majoritatea razboaielor islamului au fost tot pentru jaf si femei. Au gasit un temei pentru nemunca si placeri.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......evIyrrjTTY :))

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Razboaiele sunt determinate de lacomie, de dorinta unor oameni de a se imbogati, fie furand resursele si rezultatele muncii altora, fie folosindu-i pe altii ca sclavi, fie vanzand arme. Religia este doar un pretext subtire in care nu cred decat cativa soldati de rand carora li se vinde aceasta gogoasa ca sa lupte pana la ultima suflare. Papusarul, cel puternic, care porneste si intretine razboliul, este intotdeuna lipsit de orice credinta in Dumnezeu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Brigaela):

Probabil ca ai dreptate.

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, asa e, majoritatea războaielor s-au făcut în numele religiilor. Dar adevărata religie, azi nu se implica în războaie. Isaia2:2-4.

| Drimmero a răspuns:

A jucat si religia rolul ei,, dar lacomia si fuga dupa putere e cel mai plauzibil argument.

| Doub a răspuns:

Puterea, asta e cauza războaielor
religia e doar o mască ieftină

| sublime89 a răspuns:

Istoria e prea complexa ca sa generalizam atat de usor. Au fost nenumarate razboaie, multe dintre ele au pornit si din motive religioase, iar multe nu au avut prea mare legatura cu religia. De multe ori e simpla dorinta a unui grup de oameni de a-si elimina adversarul pentru a-i cuceri teritoriile care vin impreuna cu atatea resurse si bogatii. Bineinteles ca daca inamicul avea si o alta religie, atunci sansele unui razboi cresteau. Avem exemple din ziua de azi. Oare daca SUA ar fi o tara majoritar musulmana, i-ar mai considera Al-Qaeda sau ISIS drept "Diavolul"? Am mai fi avut toate razboaiele religioase din ziua de azi? Probabil ca nu. Dar razboiale religioase nu sunt nimic nou. Se numesc asa pentru ca principalul motiv al izbucnirii lor pare sa fie religia. Apoi pe urmatoarele locuri mai sunt si alte cauze. Un bun exemplu sunt razboaiele ce au izbucnit in Europa dupa reforma religioasa din secolul 16. https://en.wikipedia.org/wiki/European_wars_of_religion

| untu a răspuns:

Sigur ca exista alta cauza care a produs la producerea razboaielor, nu e din cauza religiei!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

"A produs la producerea"?
Vrei sa spui "a dus la producerea", nu-i asa?

| AFR81 a răspuns (pentru untu):

Au fost nenumarate razboaie in istoria lumii care au avut la baza religia. Despre ce vorbim? Om fi noi crestini, dar hai sa recunoastem unele lucruri. Nu o sa dau exemple mai putin cunoscute, o sa ma refer in principal la Cruciade. Au avut sau nu ca si cauza principala religia?

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Da,ai dreptate! Scuze! Greseala mea ca am tastat-o rapid din graba!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Nu-i nimic happy

| Clorox a răspuns:

Si religia are partea ei, dar nu-i asa de importanta!

| Nilsson a răspuns:

Ultimele doua razboaie mondiale nu au fost produse din cauza religiilor, nici conflictele din timpul Razboiului Rece. Si nici invazia din Irak, nici sprijinul insurgentilor din Libia (razboaie care au avut un scop clar jefuirea resurselor de petrol ale acestor tari).

Deci ti-am dat exemple din ultimii 100 de ani, cand religia a pierdut mult teren din viata cotidiana, despre ce vorbim?

Daca tu crezi ca disparitia religiei va transforma lumea intr-un loc de vis, te inseli, uite-te la Coreea de Nord sau chiar la China, unde oamenii traiesc intr-o adevarata distopie orwelliana.

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

O groaza de razboaie s-au purtat datorita religiei.
Dar normal ca nu toate au cauza asta.

| VelaJohnny a răspuns:

Majoritatea au fost din cauza egoismului si dorintei de dominatie si noi teritorii. Religia a fost folosita des pentru a tine moralul sus soldatilor. Inainte de razboaie, se faceau ritualuri si se jertfeau animale sau oameni zeilor, pentru a-i insoti in lupta. Am citit undeva, unde cita ce spune intr-o carte, eu o sa spun ce-mi amintesc, cu cuvintele mele: cel mai motivator imbold in lupta era strigatul „zeii sunt de partea noastra!", bineinteles, vorbesc in special de civilizatiile antice.

| Mayhem666 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sa se jertfeasa oameni si animale pentru asta mi se pare o mare prostie, dar na... asa era atunci.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mayhem666):

...in orientul mijlociu, acum mii de ani, bebelusii erau jertfele pentru Moloh. Niste civilizatii din America de Nord (incasii/ aztecii, nu mai tin minte) jertfeau barbati maturi. Am vazut un documentar despre asta pe Nat Geo. Pentru acei oameni, era un privilegiu sa fi jertfit zeilor, deoarece prin asta credeau ca li se garanteaza in continuare prosperitate, sau mai stiu eu ce, altfel se suparau laughing.

| Mayhem666 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mda, si se zice ca religia e un lucru bun, la cat de multi oameni au fost jertfiti din cauza acestor asa-zisi "zei", ne putem da seama ca religia nu e buna deloc.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mayhem666):

Depinde. Sunt si religii care promoveaza principii bune si sanatoase de viata. Nu toate sunt malefice, si in plus, o buna parte din religii se bazeaza pe filozofii, deci oglindesc societatea si normele ei. Nu sunt neaparat vinovate religiile acelea antice deoarece oamenii isi ucideau copii.

| Divy a răspuns:

Putere, resurse, control, informații sunt multe motive nici-un război major nu a fost pe temă religioasă

| Mayhem666 a răspuns (pentru Divy):

Probabil ai dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii se bat de la orice prostie

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta asa e, se vede inca si in ziua de azi.

| UzOm a răspuns:

Acum câteva secole da, însă de când s-au descoperit în întregime continentele lucrurile s-au cam schimbat.

| GabrielICG a răspuns:

Exista alta cauza, termina cu propaganda asta! Daca nu sunt religiile sunt alte cauze si tot asa. Cauza e gandirea si alegerile omului.