| anhdyhjx a întrebat:

Am 12 ani si ceva si nu mi-a venit ciclu trebuie sa ma ingrijorez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Menstra apare între 12 și 14 ani.
În cazul tău nu sunt motive de îngrijorare.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Toate cele bune.

| gingergirl1 a răspuns:

Stai linistita, esti norocoasa, cunosc fete care le-a venit la 10 ani, si nu e deloc placut! Mie mi-a venit la 12 ani, aproape 13 dar e bine de mine, ca ma tine doar 2 zile, deci scap repede laughing
Deci nu trebuie sa te ingrijorezi, stiu fete care le-a venit la 18 ani, pe acolo!winking

| DanyelFSN1 a răspuns:

Ma fetit`o deci tu numai esti virgina de la varsta de 12 anilaughing doamne sunteti tipici, va distrugeti vietile d`acum

| anhdyhjx explică:

Este numai de fete