| Cosmin9 a întrebat:

Bananele au efecte negative sau pot dauna la ceva?
Mananc de vreo 5 luni cate 3 banane pe zi pentru ca imi plac si ma intrebam daca imi pot dauna cu ceva...
Si daca stiti puteti preciza si efectele pozitive si cu ce ma ajuta aceste 3 banane pe zi laughing
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArcAnna a răspuns:

Bananele sunt de asemenea bogate in fibre, ajutind in cazul constipatiei. Se mai stie si ca fibrele ajuta si in unele forme de cancer.Cei care isi monitorizeaza greutatea trebuie sa stie ca bananele sunt sarace in grasimi, au cantitati neglijabile de grasimi saturate, sunt sarace in sodiu si nu contin colesterol. Fiind bogate in fier, ajuta in cazuri de anemie.
In afara de corp, bananele sint eficiente pentru minte, te fac sa te simti mai energic, mai putin predispus la depresii, mai relaxat, mai vesel, cu o mai buna concentrare la lucru (de aceea este buna o banana la micul dejun, in pauza de prinz sau in pachetelul copilului la scoala).Si afla ca ajuta si atunci cand vrei sa te lasi de fumat, caci vitaminele B6, B12, potasiul ajuta corpul sa se mentina in timpul scaderii cantitatii de nicotina din organism.
http://www.gustos.ro/articole/sfaturi-practice/cate-ceva-despre-banane.html

5 răspunsuri:
| Vögeln a răspuns:

Mananca fara nicio problema:p asa mananc si eu. cine sa fi vazut fructe si legume care sa dauneze? doar sa nu le mananci exact dupa ce ai terminat masa ca atunci te ingrasi:p. trei mi se par nici prea multe-nici prea putine.
bafta sper ca te-am ajutat fundita?

| znstr a răspuns:

Sunt bogate in zaharuri, vitamina C, A, E, B6, minerale: potasiu, sodiu, fier, calciu, magneziu, fosfor, zinc. Te protejeaza impotriva cancerelor, are rol remineralizant, energizant, protejeaza sistemul nervos, daar desi contin multe elemente nutritive si sunt foarte hranitoare, consumul excesiv poate avea efecte nedorite; in cantitate mare, potasiu` (o banana medie contine cam 470 mg) poate deveni toxic.

Zic s-o lasi mai usor laughing mai fa o pauza. Bafta :*

| jeki45 a răspuns:

Stiu sigur ca daca mananci foarte multe faci constipatie.
Iar daca ai diaree ti sa face tare.

| SunShine a răspuns:

Chestia negativa este ca poti sa te constipihee hee si este destul de grea la ficat. in schimb are valoare nutritiva ridicata si o sursa buna de energie.Banana in combinatie cu laptele ofera toti nutrientii necesari corpului.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Treaba ta, dar e foarte periculos ce faci. De la prea multe banane, maimutele s-au transformat in oameni (spun unii, eu nu cred).
Cine stie ce mutatii genetice mai apar din cauza ta si se duce naibii omenirea.