| Mara1234510 a întrebat:

Bună, TPU! Îmi cer scuze dacă întrebarea mea este nepotrivită. Este cazul să mă îngrijorez dacă nu mi-a mai venit menstruația de 39 de zile (de pe 26 martie)? De vreo 3 ani încoace îmi vine la 27-28 de zile și nu îmi dau seama ce s-a întâmplat de data aceasta...mai ales că sindrom premenstrual am de încă acum 2 săptămâni. Să mai aștept sau să îmi fac programare la doctor? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta pemntru ca tu ai ciclu de tip NEREGULAT, care nu vine cu regularitate.

Sigur ca-i recomandat sa mergi la ginecolog, dar nu-i nevoie sa iei pastile, pentru a-ti reglezi ciclul menstrual, fiindca acelea sunt hormoni sintetici care iti regleaza ciclul dar totodata iti pot afecta alte organe din corp, cauza efectelor secundare ale acelor hormoni.
Ti-as recomanda sa faci sex intotdaeuna cu prezervativ si nu vei avea motive de ingrijorare, niciodata.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca excluzi posibilitatea unei sarcini, in lipsa sexuluil, trebuie sa te ingrijorezi in momentul in care menstruatia lipseste pe 3 luni, cazul in care exista sansa de infertilitate sau alte probleme serioase.In rest, poate fi vorba de schimbari hormonale sau alte lucruri care nu sunt neaparat un pericol.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Daca mai stai asa, o sa fie cu ochi.
In primul rand un test de sarcină de la farmacie sau chiar la o clinica.
Apoi mai vezi ce pasi faci in continuare.
Ginecologul sau medicul de familie, te poate îndruma.
Toate cele bune,

| Robert2526 a răspuns:

Ai motive sa banuiesti ca esti insarcinata?

| OxyAliA a răspuns:

Dacă totuși nu îți vine în următoarele zile menstruația, cel mai bine ar fi să consulți un medic.

Pot fi mai multe cauze pentru care menstruația îți întârzie atât de mult, iar răspunsurile concrete le poți primi doar de la medic.

Sănătate!