| Kira22 a întrebat:

Ce se intampla daca pui creta la dizolvat in apa si o bei? e adevarat ca te imbolnavesti sau te doare gatul? am auzit-o de la un coleg FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Creta care se vinde acum la librarie e nontoxica. Asa ca poti sa mananci cata vrei ca singurul lucru care o sa ti se intample e colorarea scaunului si eventual si o constipatie.
Creta aia toxica care iti facea rau nu se mai fabrica. A fost decizia ministerului sanatatii in urma unei epidemii de dureri abdominale si varsaturi in preajma tezelo. sad

mira
| mira a răspuns:

Este un mit.Generatii de elevi au trait cu aceasta iluzie, dar ingerarea de creta nu a declansat febra.

| gigel68 a răspuns:

Poti sa o mesteci asa cum e... unii fac temperatura de la ea si scapa de scoala...

| DuddăBântuită a răspuns:

Nu stiu thinking Stiu doar ca acum vreo 2 saptamani am baut putina apa de la ora de desen ( adica am bagat pensula in ea dupa ce am colorat ) si totul a fost bine, dar dupa 3-4 secunde a inceput sa ma doara in gat, in rest nu mi s.a intamplat nimic...