| AnnaMarrya1000 a întrebat:

Hey tpu.Am 13 ani și mi-a venit prima menstruație acum 1 lună și 20 zile (a durat doar 4 zile )asta am înțeles că este ciclul neregulat și îmi mai vine peste 6 luni iară...dar asta-i treaba,mă doare de aproximativ o săptămână și jumătate în partea stângă (am avut apendicita) când merg nu că pun efort,mă înțeapă și după un pic incepe să mă doară sub stern,daca apăs mă doare de nu mai pot,la sport nu pot sa alerg deloc fiindcă mă înțeapă,ma gândeam că poate ii de la alimentație,fiindcă în fiecare zi lucrătoare mă duc la școală,nu prea mănâncă toată ziua poate un sandviș și niste prostioare (dulciuri ) cam atât avem la magazin la noi, îmi m-ai chiorăie mațele, fiind-că mă trezesc la 11:00 mă îmbrac.,plec la 12, de mancat mănânc pateu, nu că stau toate ziuă nemâncata.Va rog,cred că mâine mă duc la medicul de familie.ce credeți că am, si mă mai doare sub coaste!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai doua probleme:

1. Problema ciclului - La majoritatea fetelor exista dereglari fata de perioada ciclului "ideal". otodata, apar si si intepaturi si dureri din cauza ciclului. Sunt fenomene naturale, cu care te vei obisnui. Doar daca apar ceva fenomene extraordinare, atunci trebuie sa-ti faci griji.

2. Problema somnului si mancarii aiurea - Aceasta latura este mult mai grava si trebuie sa-ti faci griji mai mari, deoarece iti va afecta organismul si intreaga ta viata de acum inainte!
Trebuie sa-ti faci un program de SOMN strict, intre orele 10-11 seara si 6-7 dimineata (8 ore), la ore cat mai fixe. Trezirea la ora 11 este aiurea, pierzi zilnic un jumat de zi din VIATA TA!
Mancarea, de asemenea, trebuie sa fie la ore fixe si sanatoase. Daca mananci tot felul de gustari nesanatoase in loc de mancarea buna de acasa, atunci vei creste tot nesanatoasa, vei avea mari probleme cu sanatatea, mai in colo! Esti deja fata maricica, invata sa-ti prepari micul dejun, eventual si o supa /felul doi gustos, sa mananci bunatati chiar si daca mama sau bunica nu are timp sa gateasca. Crede-ma, e o placere sa faci bunatati, iar retete bune poti primi de la adultii din anturajul tau sau chiar de pe internet.
Pofta buna! happy

| emy a răspuns:

Buna dimineata, mamaruta! happy Sfatul meu este sa te duci la medicul de familie si sa-i spui ce problema ai; el este cel mai in masura sa-ti spuna ce ai de facut mai departe. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, insa eu sunt un simplu om si nu stiu ceea ce stie un medic. Multa sanatate iti doresc si sa dea bunul Dumnezeu sa fie bine! Ma voi ruga sa fie bine, iti promit! Te pup cu drag si iti doresc sa ai o zi cat mai frumoasa! kiss

| sierra1 a răspuns:

Sunt diferite simptome, de la om la om. Du-te la medic, cea ma bună soluție

| MihaiNicu23 a răspuns:

In partea stanga este stomacul pe unde zici tu ca te doare mergi la gastroenterologie sa te consulte.

| ziftode a răspuns:

Din cate am invatat eu din viata asta: durerea e un lucru bun
de ce? pentru ca nu numai ca te anunta ca ai o problema GROASA, dar te si face sa te misti sa o rezolvi
trecand peste faptul ca la un moment dat ai scris la persoana a 3a, ce ai putea sa ai, in stanga, acolo sunt un numar de organe, ar putea fi splina, pancreasul, eventual rinichiul stang (si durere asa ar putea fi pietre la rinichi, stiu ca esti tanara, dar in ziua de azi se pot face de la sucuri) sau... pur si simplu ovarul stang, daca tot vorbesti de menstruatie (asta e chiar mai probabil decat rinichiul, rinichii sunt in spate, ovarele (mai) in fata)
asa ca e bine ca te duci la doctor, atunci o sa aflii exact ce ai (chiar daca el nu stie, macar te trimite la un specialist)

| DaniTDCI a răspuns:

Apendicul e in partea dreapta...

| gabriielaaa a răspuns:

Odata ce iti vine menstruatia trebuie sa vina lunar mai are intarzieri si unele fete au dureri inainte sa vina poate fii si alte cauze cum spui tu nu prea manaci indicat sa mergi la doctor si nu ai de ce sa-ti fie rusine stiu ca esti mica dar fa-o petru binele tau

| tottoshi a răspuns:

Cred ca daca te-ai trezi la 7-8 totul ar fi ok.

| CicianIoanaDiana a răspuns:

Poate te-ai lovit undeva, ai căzut, ai dormit pe ceva, te-a lovit cineva sau poate e altceva.