| PpyuiCornelyaa a întrebat:

Mă doare capu de azi-dimineata și încă nu mi-a trecut am luat brufen pe la 12 și am mai luat și Nurofen acum pe la 5, dar încă mă doare și nu înțeleg de ce, aveți idee? Sau ce ar putea sa mă ajute să-mi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai lua medicamente, ca ai luat deja 2 in mai putin de 6 ore si nu este indicat.
Mergi la spital sa-ti ia tensiunea arteriala, care-i ori foarte mare ori foarte mica, ori linisteste-te si culca-te.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avem de unde sti exact, nu ai mentionat nimic concret despre ce ai facut azi. Porti ochelari? Poate fi o durere pornita de la presiunea si oboseala ochilor sau nu, poate fi o raceala sau alte afectiuni de sanatate mai serioase.Sa te doara capul o zi intreaga nu suna deloc ok.Incearca sa nu mai combini pastile, ia doar un singur fel de cate ori este necesar.Acuma fie mergi la spital fie te poti culca, ca tot e trecut de 22:00, si sa speram ca iti va trece.Vezi maine cum te simti.Parintii tai stiu de problema?

| PpyuiCornelyaa explică (pentru dullcat):

De când am aterizat ieri cu avionul Mo luat așa o durere, dar nu mă durea tare, iar azi-dimineață a început să mă doare am mai luat o pastila cu gândul că poate îmi trece, dar degeaba, am mâncat am făcut destul de bine încât să nu fie de la mâncare, habar n-am ce se întâmplă și nu nu port ochelari

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate ai nevoie de ceva mai puternic gen algocalmin. Ar trebui sa-ti verifici si tensiunea. Majoritatea durerilor de cap sunt inofensive si cedeaza dupa un timp dar sunt si cazuri care necesita sa te vada un medic

| PpyuiCornelyaa explică (pentru Furnicuta000):

Din păcate algocaminul nu-și mai face atât de mult efect.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru PpyuiCornelyaa):

Unde e localizata durerea? Adica la ceafa, frunte, partea dreapta etc

| PpyuiCornelyaa explică (pentru Furnicuta000):

In lateral de o parte și de alta și la frunte

| Furnicuta000 a răspuns (pentru PpyuiCornelyaa):

O sa-ti treaca, mai mult ca sigur e si de la zbor. Incearca sa te linistesti, sa dormi, ia antiinflamator dar sa treaca minim 8 ore intre pastile. Bea multa apa si mesteca guma (o sa ajute sa eliberezi din presiune)

| ioana748 a răspuns:

Panadol si Aulin.

| Mihai0101 a răspuns:

Du-te la urgenta si nu tot lua medicamente peste medicamente.Nu vreau sa te speriu dar trebuie sa te duci la urgenta si vezi ce zic medici.De durere de cap poti lua preventiv o aspirina daca ai probleme cu circulatia te va ajuta dar du-te la medic