| Alex665 a întrebat:

Salut TPU. M am intepat putin intr-un cutit folosit prin curte/solar si a curs putin sange, m-a durut putin acum nu prea a inceput deja sa se vindeca rana s-a astupat. De mentionat ca nu era ruginit am dezinfectat foarte bine si am pansat este ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"De mentionat ca nu era ruginit am dezinfectat foarte bine si am pansat este ok? "

ai procedat corect, nu are trebui sa fie probleme

| Alex665 explică (pentru Simpatic):

Era doar putin murdar de pamant dar daca am dezinfectat cred ca e ok

| dullcat a răspuns:

Buna.Este ok, vei supravietui just fine, nu iti mai fa griji.

| ioana748 a răspuns:

E, ok, cu totii ne am taiat la maini in viata asta.
Nu este nici o problema, dupa cele povestite de tine.
Doamne ajuta,

| Alex665 explică (pentru ioana748):

Nu m-am taiat la mana cutitul era pe jos si eu am dat cu picorul in el era doar murdar de pamant cred ca e ok daca am dezinfectat

| ioana748 a răspuns (pentru Alex665):

Da,e ok, stai linistit.
Am glumit cu tine, insa Intr un fel sau altul cu totii am trecut printr o situație de genul acesta.
Toate cele bunehappy

| Alex665 explică (pentru ioana748):

Nu cred ca ar fi trebuit sa fac antitetanos (cutitul fiind muradar putin de pamant) dar oricum rana s-a inchis deja

| ioana748 a răspuns (pentru Alex665):

Ai depasit pericolul, esti in buna regulahappy
Seara frumoasa.

| Felissa13Eden a răspuns:

Am patit si eu, nu se intampla nimic daca se vindeca. Ai fi avut simptome daca erau probleme, stai linistit.

| Torrpi a răspuns:

"a inceput deja sa se vindeca rana" si tu acum intrebi? E ok, nu mai ai nimic.

| Alex665 explică (pentru Torrpi):

Eu m-am taiat pe la 19 iar cand am pus intrebarea era cam 21:00 incepuse deja sa nu mai sangereze si sa se vindece