| anonim_4396 a întrebat:

! Te rog din suflet să citești tot! Sunt disperat! Salut! Am o problema mai speciala. De când m-am operat la mana și mi sa făcut anestezie generala nu mai țin la băutură ca înainte mă simt ca în zilele in care am pus pentru prima oară gura pe alcool. Până să ma operez puteam sa beau și 10 15 beri la 0.33 6 7 shoturi și nu aveam nimic mă puneam in pat seara a doua zi eram fresh. Acum nu mai țin ca atunci, la o săptămână după operație am ieșit cu prietenii și am băut doua beri și deja nu mai puteam am plecat acasa și am vomitat. Nici nu mai am pofta de alcool pe care o aveam înainte. Va rog sa îmi răspundeți vreau sa fie totul ca înainte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ți-au pus ăia ceva in anestezie.
Ar trebui sa te bucuri. Alcoolul in exces nu face bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o legatura anestezia de la operatie, cu alcoolismul tau.
Nu mai tii la butura fiindca fiicatul este deja bolnav si ai inceput sa ai probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai bine că scapi de alcool

| relian a răspuns:

laughing asta da disperare. Sor fi curatat toate cit ai stat fara alcool, acu cand i-ai dat or fi zis cei asta laughing face fata mai greu, nu-s pregatite inca.

De regula cam asa se intampla, ce am auzit, nu-s sigur, dar astia care beau asa destul de mult, pentru ca ce ai enumerat tu e mult, sa fim realisti.
Deci am auzit ca daca se lasa, cand se apuca iar au probleme, mai ales vomita si mai stiu eu ce altele de genul asta, ii dor nu stiu burta, somacu etc.

Nu am studiat situatia, dar banui ca acele organe la care aia cum acele simptome inainte erau afectate, dupa ce te-ai lasat o vreme sau mai refacut cit de cit, acum ca le dai iar, este ca o reactie la cei dai.

Eu te sfatui sa stai linistit sa nu mai bei, asa bea si tu o bere cit ai zis, nici macar doua ca ai vazut te face sa vomiti,, bea un pahar de vin si ajunge, o sa fii mai bine.

Totii astia cu bautura ajung sa se curete rapid, inainte de vreme, cunosc f multi care or plecat in alta lume deja si devreme, nu are rost sa mori de la bautura.
Adica sa inteleg ca te-ai nascut sa bei si sa mori, aia e tot? Naspa daca ai ajuns sa spui ca esti dispsrat din cauza asta ca nu mai poti bea.

| mastadont a răspuns:

Corpul tău încă probabil nu și-a revenit pe deplin în urma operației, ai răbdare încă vreo lună două și lucrurile vor reveni la normal.

| Lupic?27 a răspuns:

Nu stiu daca are legatura, prima data cand aud asa ceva.
Eu stiam ca atunci cand nu mai ti la bautura e primul semn ca ficatul e praf.
Cum zic si ceilalti, foloseste-te de aceasta ocazie sa te lasi de bautura, daca nu, o sa te lase ea pe tine.

| KovacsB a răspuns:

Ficatul e in standby sau e praf de la antibiotice

| ValentinMihai78 a răspuns:

Anestezia generală se face în măduva de la coloana vertebrală.
Faptul că nu mai poți consuma alcool, îi poți spune că e un efect advers neurologic de la anestezie.
Pur și simplu, organismul tău s-a resetat.
Sunt sigur, că pe lângă alcool și alte adicții, obiceiuri alimentare ți s-au schimbat.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu vad unde e problema. De ce ai nevoie de alcool ca sa te simți bine? Eu m-aș considera norocos ca am scapat de pofta de alcool, nu te ajuta la absolut nimic sa "ti la bautură", la iesirile in oraș, club, etc, poti sa te dai pe suc, energizant, cola, altceva, sau si alcool dar cantitate mai mică, pana simți ca ai ajuns la limită, iar prietenii tai, daca sunt prieteni adevărați, nu te vor lăsa doar pentru ca nu mai bei cu ei.

| BobTheCat a răspuns:

Buna ziua! Daca as fi in locul dumneavoastra, as folosi aceasta ocazie ca sa scap de dependenta de alcool. La urma urmei, in exces, alcoolul nu este sanatos deloc. Sanatate!

| Lupic?27 a răspuns (pentru BobTheCat):

Sticla sa fi fost de fier, ce brand avea...

| Torrpi a răspuns:

Si asta este rau? E chiar foarte bine.
Esti disperat ca nu poti deveni betiv? Care ar fi castigul?
O sa-ti ajunga salarul pentru lucruri normale.
Norocul tau ca ai fost operat. Altfel faceai praf ficatul.

| Anonim240 a răspuns:

Adică vrei să fii iar alcoolist?

| nigja30 a răspuns:

De ce ai nevoie de alcool bossule